הגזענות של טומי לפיד

בני ציפר, עורך המוסף "תרבות וספרות" של "הארץ", מבקר בטורו השבועי על הטלוויזיה את התנהלותו הגזענית הצבועה של טומי לפיד, שתמיד ידענו אותו כזה. ולא, ציפר אינו חשוד באהדת הדתיים, בדיוק להיפך:

 

תנוח דעתו של לפיד

מאת: בני ציפר, הארץ, 19,6,05 

 

"לרגע אחד מרגש באמת עמד לפיד באולם של המוזיאון ליהדות הונגריה בצפת ושר עם אנשי המוזיאון שיר יהודי הונגרי. באותה שעה הוא היה כמדומה אותנטי. הוא, שכמה דקות לפני כן רמס לעפר את זכותו של הזולת ליהנות מן האותנטיות שלו, והכול מפני שהזולת הזה היה יהודי דתי, ומה שגרוע יותר – מזרחי".

אחד ההבדלים בין אדם שנון לבין טרחן הוא במספר הפעמים שהטרחן חוזר ומספר אותה חוכמה, שהאדם השנון יסתפק לאומרה פעם יחידה. הקורא ישפוט לאיזו קטגוריה מתוך השתיים שייך ראש תנועת "שינוי" יוסף (טומי) לפיד, שחזר, בתוכניתו של מנחם הורוביץ, "כתבנו בצפון יוצא לפגישה" (ערוץ 2, שני, 22:20), בפעם המי יודע כמה על החוכמה, שרוב קברי הצדיקים בגליל הם קברים של שייחים. גילה את אמריקה! או כשהודיע בזלזול לזבן בחנות לתשמישי קדושה יהודיים בצפת, שה"חמסה" היא בכלל סמל מוסלמי. תנוח דעתו של לפיד – גם המגן דוד הוא סמל מוסלמי שיוהד בתקופה מאוחרת מאוד.

 

בקצרה, ייזהר חילוני לפני שהוא לוקח את לפיד להיות לו לאוטוריטה. כי ראו כיצד עומד לו לפיד ברחובה של צפת ונואם באוזני הורוביץ נגד הדתיים ש"חיים על חשבון הזולת". וזאת בשעה שרואים איך שומרי ראש, הכול על חשבון הזולת, שומרים על האיש הכבר-לא פרודוקטיווי הזה מלפנים ומאחור, כשהוא קובע – עוד חוכמה חבוטה – ש"הדת בישראל היא הביזנס הגדול ביותר". והפוליטיקה?

 

לרגע אחד מרגש באמת עמד לפיד באולם של המוזיאון ליהדות הונגריה בצפת ושר עם אנשי המוזיאון שיר יהודי הונגרי. באותה שעה הוא היה כמדומה אותנטי. הוא, שכמה דקות לפני כן רמס לעפר את זכותו של הזולת ליהנות מן האותנטיות שלו, והכול מפני שהזולת הזה היה יהודי דתי, ומה שגרוע יותר – מזרחי.

 

—————-

בשולי הדברים, על מקורו היהודי של המגן דוד.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה בּשֵם אוֹמְרם. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.