החימוש הגרעיני של ישראל כערובה להיעדר שואה נוספת?

האם היכולת הגרעינית של ישראל מבטיחה שלא תהיה שואה נוספת ליהודים?

 

צבי קמיל, יו"ר הוועדה לבטיחות גרעינית, הוא האיש שאחראי כבר 20 שנה למניעת אסון גרעיני בישראל. לזכותו נזקפים פרס ביטחון ישראל, פרס קפלן וכמה המצאות בתחומי הרפואה והתקשורת; הוא הספיק לייצר את מכשיר ה-MRI הראשון בישראל ולהמציא את כרטיס החיוג בטלפון הציבורי.

בראיון ראשון מסוגו שהעניק השבוע ל"מוסף הארץ" (5.8.05), הוא נשאל: "האם היכולת הגרעינית של ישראל מבטיחה שלא תהיה שואה נוספת לעם היהודי?" וכך בחר להשיב ממרומי המוניטין המקצועי שלו בתחום, בניגוד למוסכמה הרווחת בציבוריות הישראלית (כפי שהיא משתקפת בסקרי דעת קהל):

 

"מדיניות הגרעין היא כלי הרתעתי לא רע בכלל. לפחות כפי שטיפלו בה עד כה. אבל זו לא תעודת ביטוח אמיתית. אין שום דבר מובטח. אני לא חושב שהעניין הגרעיני הוא ערובה לקיום המדינה. הכול יכול להתהפך, במיוחד אם יימשכו המגמות הנוכחיות".

כלומר?

"אנשים מתעייפים ונמאס להם מהמדינה. הם אינם רואים כאן עתיד. אנשים חשים שהעסק כאן רופף. ובנוסף לכך יש פה מסים ושחיתויות ומלחמות. כל אדם משכיל שמדבר איתי שלח כבר את ילדיו לחוץ-לארץ או שמתכוון לשלוח אותם לשם וכל זה קורה בגלל שאין חזון ואין תקווה".

זה נובע לדעתך גם מהעדר אמונה דתית?

"כן. גם בגלל העדר אמונה דתית. גם אני יכולתי לחיות חיים גשמיים נוחים מאוד בצרפת או בארצות-הברית, שם יש לי קרובי משפחה. אי-אפשר להצדיק את הקיום שלנו בארץ ישראל בלי ההשפעה הדתית ההיסטורית על העם היהודי. אחרת נשאר ללא הסבר וללא צידוק לחיינו כאן".

פוסט זה פורסם בקטגוריה בּשֵם אוֹמְרם. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על החימוש הגרעיני של ישראל כערובה להיעדר שואה נוספת?

 1. הצנזורה הגיב:

  צריך לסתום פיות לכל אחד שחושב שצבי קמיל הוא חרא של בן אדם.

 2. אילן הגיב:

  http://www.notes.co.il/epstein/12894.asp

  לפעמים נדמה ששנאה היא הרגש הנפוץ ביותר בתגובות. מעניין מאיפה מגיעה ואיפה מצטברת כל השנאה הזו עד שהיא נפרקת.

 3. הנה

  יש כאן כותב ברשימות שנהנה לשנוא

  http://www.notes.co.il/globerman/7251.asp?p=0

  וכנראה כולם חושבים שזה בסדר

  תלוי את מי שונאים?

  ומי כתב:

  "אני שונאם מאוד"

  רמז, משורר ישראלי …

 4. איריס הגיב:

  בעיני פצצת אטום ואנשים שעוסקים בה הם תזקיק השינאה האנושית במובן הרע שלה. בימים אלה של התנתקות ושינאה, שוב מגלים איך הדת, הדתיים, מובילים את מצעד השינאה והמוות. גם צבי קמין קושר בין "אלוהים" ובין הפצצה, כאילו שאלוהים צריך סייען כזה.

 5. אילן הגיב:

  פצצה אינה שנאה. פצצה אינה אהבה. פצצה אינה התרגשות. פצצה איננה רגש או מחשבה. פצצה אינה דבר מה מופשט. פצצה היא דבר מוחשי לגמרי.

  אדם אינו שנאה. אדם אינו אהבה. אדם אינו התרגשות. אדם אינו רגש או מחשבה. אדם אינו דבר מופשט. אדם הוא דבר מוחשי לגמרי.

  ומהו המובן הטוב של השנאה האנושית, להבדיל מהמובן הרע שלה?

 6. איריס הגיב:

  פירוש רש"י בשבילך
  הלך המחשבה שהוביל לייצור נשק המסוגל להשמיד עמים ויבשות ועולמות שלמים, הוא שינאה צרופה.
  הלך המחשבה שהוביל את ממשלת ישראל להחזיק אמצעי כזה פה, הוא שינאה צרופה.
  הפרופסור שנזכר בכתבה, הקושר את קיום העם היהודי לאמצעי השמדה המוני, מבטא שינאה צרופה.
  שינאה במובן הטוב זו השינאה שאני רוחשת להשמדה המונית, ולמי שעומד להביא אותה עלינו במו ידיו.
  קפיש ?

 7. אילן הגיב:

  הבנתי, אבל לדעתי זה כלל לא נכון, בשום מובן של "הוביל ל". האם תוכלי לנמק את דעתך?
  באשר לפרופסור שמעון יפתח, מה היא האמירה או המעשה שלו שמבטאים שנאה (כל מה שכתוב עליו בכתבה הוא שהוא "מהנודעים במדעני הגרעין בישראל"; יש לך מקורות אחרים אודותיו?)?
  לגבי המובן הטוב, לא השתכנעתי. נראה שזה כמו שכתב כאן משה בן הראש, "תלוי את מי שונאים".

 8. אורי הגיב:

  איריס,

  הלך המחשבה שהוביל לייצור נשק המסוגל להשמיד עמים ויבשות ועולמות שלמים, הוא לאו דווקא שנאה צרופה.
  כלי הנשק הגרעיניים, מן התגליות החשובות ביותר בכל הזמנים, שינו את טבע ההגנה באמצעות מושג ההרתעה. האיום שכל התקפה תיענה בתגובה של חורבן גמור, התקבל אפילו על דעתם של כמה מהפציפיסטים המוצהרים.

  ואם לא חסר בעיות בהבנת הנקרא אנוכי, המדען המצוטט בכתבה למעלה אינו קושר כלל, אינו תולה בכלל, את קיום העם היהודי לאמצעי השמדה המוני. בדיוק להיפך. בעוד שרוב העם היושב בציון סבור בסקרי דעת קהל שישנו קשר כזה ומבורך הוא, שכן לדעתם הוא שמאפשר את חיי הקיום בישראל בתוך גוב האריות המוסלמי שטוף השנאה כלפי היהודים והנוצרים – צבי קמיל סבור שהיכולת הגרעינית של ישראל אינה מהווה תעודת ביטוח להמשך קיומנו כאן ולדעתו יש לחפש את תעודת הביטוח ב"השפעה הדתית ההיסטורית על העם היהודי. אחרת נשאר ללא הסבר וללא צידוק לחיינו כאן".

 9. אורי הגיב:

  לא, אין צורך לסתום פיות לכל מי שחושב אחרת מצבי קמיל המצוטט כאן למעלה. אבל כן יש צורך אנושי בסיסי לטפל כהוגן בפיהם של אנשים חלולים ששנאה עיוורת מבעבעת מגרונם הניחר.
  הבלוג שלי מלא בעמדות המובאות בתגובות שאיני מסכים עם תוכנן, תגובות החולקות על עמדותיי המובאות ברשימות שמעליהן. קרי, פלורליזם מחשבתי צלול ופורה אינטלקטואלית, ולא שנאה עיוורת מבעבעת אש וגופרית לחינם.

  אמת, החלטתי למחוק את התגובה ההיא של "שרמיט" (שלך?). גם בגלל ששאלתי את עצמי האם עורכי "מוסף הארץ" (משם הובאו הדברים עליהם הגיב המגיב האלמוני) היו מפרסמים את תגובתו המאשימה ללא ראיות כלשהן (!) את האיש המרואיין או לפחות עורכים-ומפרסמים את דבריו כתגובה בעיתון. וכמדומני שלא היו נוקפים אצבע לשם כך. מה גם שתגובתו נסובה בכלל על נקודה שולית יחסית לנושא הנידון עליו הגיב ואף באה להאשים אותי בחטא שכלל לא חטאתי: באי-ציון פרטים, המצוינים מפורשות ברשימה הנ"ל (שכל חבריו המשכילים של המרואיין נוטשים לאט-לאט את הארץ).
  אישית, אין לי כל עניין לפרסם השמצות על אנשים אחרים, במידה ואנשים אלה לא הוכחו כפוגעים באוכלוסיות אנוש באשר הן בגדר אדם (דוגמת המקרה של טומי לפיד המובא בבלוג, וגם אז, לא אפנה אצבע מאשימה כלפי הגזען המנאץ, זולל החרדים לתאבונו כאילו היו מנות שרימפס מהמקרר, אלא אציג גדולים וחכמים ממני שיצביעו באצבעם המאשימה ויפרטו בדיוק במה באה לידי ביטוי פגיעתו והפלייתו על רקע גזעני כזה או אחר). שאני עוד אצא כמסייע בהכפשת שמו של אדם ישר על-פניו, המשמש כבכיר וותיק בזרועות הביטחון של מדינת ישראל? שזכותו לעשות לביתו בסקטור הפרטי אינה פוסלתו במאום, בפרט אם משרד הביטחון מודע ומוכן לדבר ולא עוד, אלא שהם אף המליצו עליו עצמו לראיון ב"הארץ" כאישיות המועדפת עליהם מבחינת האמינות והמקצועיות וניקיון הכפיים (אם להאמין לדברי המראיין, ואין כל סיבה הגיונית שלא להאמין לו אודות המקור המפנה אותו לראיון ספציפי ונימוקיו עמו).
  סיפר לי פעם חבר מספסל הלימודים על אביו המהנדס הבכיר בתעשייה האווירית שלטיסת ניתוח מורכב בחוט השדרה עבור בנו (ידידי המספר) בלונדון, נלווה אליו אדם מזרועות הביטחון שלא נע ולא זע ממנו במטר. ולא מדובר באחד שבקיא בסודות האטום של ישראל, אלא באיזה מהנדס כלי טייס בחיל האוויר.

  באמת, מה אתם חושבים לעצמכם לפני שאת משתלחים באחרים ללא רסן? מעט ענוות האינטלקט לא הייתה מזיקה לאיש.

 10. איריס הגיב:

  תודה על התגובות שלי בבחינת קול קורא במדבר. התיזה של אטום מביא שלום נזנחה מזמן גם על ידי מי שהחזיקו בה בתחילת הדרך. כדאי לעיין קצת באתר פגווש, ארגון מדעני האטום הבכירים בעולם שפועל לפירוק מנשק גרעיני. התיזה הוכחה כלא נכונה, לא לקחה בחשבון את העובדה שברבות הזמן הנשק יהפוך זמין ושמיש לכל מיני גורמים, וגם לא את הנזקים העצומים לסביבה, לדמוקרטיה לבריאות …גם התוצאה של עולם חד קוטבי, בראשות ארצות הברית, לא נלקח בחשבון אז. אין היום הרתעה נגד ארצות הברית.
  לדעתי האישית בלבד, הכנסת נשק גרעיני לישראל היתה פשע וחוסר אחריות, בעיקר בגלל גודלה של המדינה מבחינה פיזית ומספר תושביה הזעום. התיזה היתה מגלומנית, וכפי שמודה קמיל היא לא עומדת במבחן. הקיום שלנו לא מובטח בגלל האטום, אלא טנטטיבי יותר, ובודאי לא נעים כל כך, עם כל הנזקים שנגרמו. מאחר שהוא מאבות הרעיון, מוטלת גם עליו אחריות. עכשיו לבוא ולהגיד שצריך לחזק את הקשר הרוחני של העם לישראל, זה קצת מאוחר. אחד העם אמר את זה מזמן, והוא לא היה מאושר מפצצות אטום ניראה לי.מכל מקום בהנחה שקיומנו תלוי בחיזוק רוחני, הסוג שהוא מציע לא ממש מעורר חשק אלא רק מדנים. זהות יהודית, ישראלית וכדומה צריכה לקחת בחשבון את האנשים שיש פה ואת הרצונות שלהם, ולא איזה תפיסה פטרונית וארכאית שמונחתת מלמעלה. בקיצור, כמו שהוא וחבריו הנחיתו עלינו החלטה קיומית קשה ומוטעית בתחום החימוש הגרעיני, ללא כל שיתוף, חשיפה, הוועצות בעם, כך הם היו רוצים לעשות עם כפיה של זהות רוחנית. ניראה לי שהלקח היחיד שהם לא מפנימים הוא שהעידן של הפטריארכיה נגמר מזמן. אפשר בכוח, אבל בדרך כלל זה חוזר כבומרנג בדיוק במקום הרגיש. כמו הפצצה הזו. מרוב בטחון מתים מסרטן כמו זבובים. יש התנשאות נוראה ומקוממת בתחושה של דתיים מסוג הזה כאילו האמת מונחת אצלם בכיס והם אפילו לא צריכים לשאול אחרים מה דעתם או רצונם. יש משפט גדול, וחשוב במסורת ישראל
  רצונו של אדם – כבודו
  א

 11. איריס הגיב:

  ניסיתי להבין מה כתבת או מה רצית לכתוב בתגובה שלך למשהו שכניראה נמחק ולא הצלחתי להבין שום דבר.
  קראתי את הכתבה בהארץ בעיון, ויתכן שהכוונה לכך שהוא תומך באי הכרה של המדינה במחלות העובדים בכור על רקע האפשרות שהם יפלטו סודות. לא ממש הצלחתי להבין את התיזה שלו גם כן, כמו גם את התגובה שלך כאן.
  אולי תפרט ותסביר במה מדובר ?
  הערה קצת צינית, העובדה שמשרד הבטחון מעיד על ניקיון כפיו של משהו מבחינה כספית היא לא ממש תעודת יושר, וזאת רק לאור הפרסומים לאחרונה על ראשי המשרד, שהוחשדו על ידי הפנטגון במעשים חמורים מאד גם בתחום הזה. בין שתי הגרסאות אני מעדיפה את האמריקאית, ולו משום שאין להם אינטרס להכפיש סתם.

 12. עכבר צמא הגיב:

  המניע לפיתוח פצצת האטום לא הייתה שנאה אלא פחד. פחד מפני האפשרות שהנאצים יקדימו את המערב בפיתוח נשק גרעיני ופחד מפני מאות אלפי החללים שארה"ב הייתה צפויה לספוג במתקפה קונבנציונאלית על יפן.

  לצערינו כל עוד ישרור מצב מלחמה בין ישראל למדינות ערב יהיה זה אך טבעי והגיוני שהמדינה תבקש להתחמש במכשירים המעניקים לה יתרון מקסימלי בשדה ההתמודדות הרלוונטי – קרי, שדה הקרב.

  האיום מפני "השמדה הדדית מובטחת" מנע מלחמה רחבת היקף בין בריהמ לארהב במשך יובל שנים אך שפיכות הדמים לא נמנעה היא רק הוסטה לאפיקים אחרים והתפרצה במלחמות מקומיות "קטנות" כמו קוריאה וויטנאם. לפיכך בהחלט אין לראות בנשק הגרעיני משום ערובה לאי לוחמה. מכל מקום קשה להבין מה תרוויח ישראל מוויתור על נשק זה ולכן אני חולק לחלוטין על דבריך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s