גם קונות וגם בוכות

כתבת השבועון "מקור ראשון", אורלי גולדקלנג, מבקרת באחד הטורים האחרונים שלה (17.11.05) את אחיותיה הפמיניסטיות על פרשנות תמוהה של עיתונאית זריזת מקלדת, שהשתרבבה לתוך ידיעה חדשותית עד כדי עיוות המשתמע ממנה.

 

לכתבה המלאה ב"מקור ראשון".

מפרסום הסקר שבדק את הרגלי הצריכה המשפחתיים בישראל, עולה שבקרב 45 אחוזים מהזוגות בארץ, האישה היא המחליטה מה קונים ואיפה, בקרב 39 אחוזים מהמשפחות ההחלטה משותפת ואילו בקרב 12 אחוזים בלבד הגברים הם המחליטים. ב-43 אחוזים מהבתים מבוצעות הקניות בידי הנשים, ב-30 אחוזים מהמשפחות בידי הגברים וב-25 אחוזים מהמשפחות הזוג הולך לקניות יחד.

גולדקלנג לא מצליחה להבין מה לא בסדר בתוצאות הסקר שהצריך את כתבת "ידיעות אחרונות", נורית פלתר, לצאת מכליה בדיווח החדשותי ולתקוף אותו מנקודת מבט פמיניסטית: "למה [פלתר] בחרה להציג את הידיעה כאילו מדובר בדיכוי נשי ברברי?". "פמיניזם בישראל? לא ממש", נכתב בכותרת הידיעה. "לא רק שרוב הנשים עובדות לא פחות קשה מבני זוגן – בדרך כלל הן גם מי שצריכות לרוץ לסופר", מקוננת הכותבת. וש"עצוב לגלות כי אין הבדלים משמעותיים בין מטלות הקניות המוטלות על נשים ברמות השכלה שונות".

והשאלות הבאות נשאלות מאליהן: מה הקשר בין רמת ההשכלה לקניות? והאם הסקר בחן גם את הזווית הזאת שפלתר מחילה עליה את מסקנותיה האישיות? ובכלל, מי מכריח את הכתבת ללכת לקניות? "לא רוצה – אל תיקני. נראה אותך", מגיבה גולדקלנג באירוניה. "לא מדובר על ניקיונות הבית השמורים רק לך, וגם לא על כביסות או השגחה על הילדים. על מה את צועקת?".

לבסוף, גולדקלנג מצביעה על הסימפטום כאשר היא חושדת בפלתר שאם ממצאי הסקר היו הפוכים, הכותרת והמסקנות המוטות של הידיעה לא היו משתנות. מסתבר שגם כאשר הנשים כבר משתחררות מהכבלים הטבעיים שלהן, תמיד תימצאנה כאלה שישימו על ידיהן אזיקים מדומים.

פוסט זה פורסם בקטגוריה בּשֵם אוֹמְרם. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על גם קונות וגם בוכות

  1. GAB הגיב:

    קורה שנופל בידיים לא ראויות.
    אפליה מתקנת כמו אפליה מתקנת

  2. אורי הגיב:

    רק שחבל מאוד שדווקא כל אלה עם הידיים השמאליות רואים/רואות עצמם/ן כפמיניסטיות בה"א הידיעה ואף משביצות על כך תחת כל מיקרופון רענן ובהקלדה זריזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s