פעילות החיזבאללה כחלק ממעגל הטרור האיראני

איראן אינה זקוקה לטילים מתוחכמים כדי לפגוע בישראל. כוחות איראנים מפקדים על מערך הרקטות, הטילים והמרגמות של חיזבאללה בצפון. ההתחמשות של החיזבאללה על ידי איראן נעשית באופן ישיר וגלוי, כמו התמיכה בארגוני הטרור הפלסטינים
 

 
ארגון החיזבאללה (חִזְבַּ אלְלָה – מפלגת האל), הוא ארגון איסאלמי שיעי לבנוני, שהוקם בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת בלבנון, בתמיכתם הפעילה של נציגי "משמרות המהפכה" האיראנים. את התשתית הארגונית, הכלכלית והצבאית סיפקה איראן לחיזבאללה בעזרת אנשי "משמרות המהפכה" שהוצבו בלבנון.
ההיסטוריונים מונים שני אירועים מרכזיים שהשפיעו על "ההתעוררות" השיעית בלבנון: פעילותו של המורה הרוחני, האימאם מוסא א-צאדר, שהגיע מאיראן ללבנון בשנות ה-60 וייסד את "תנועת המקופחים" (הוא נעלם וככל הנראה נרצח ב-1978, במהלך מסע ללוב). התנועה בהנהגתו של א-צאדר הובילה את מאבקם של השיעים לשוויון חברתי, פוליטי וכלכלי בחברה הלבנונית; האירוע השני היה המהפכה האסלאמית באיראן ב-1979, שהביאה למחשבה חדשה באשר לחיבור בין פוליטיקה לאיסלאם הרדיקלי.
גירושם של אנשי אש"ף מביירות ולאחר מכן גם מטריפולי, האיצו את תהליכי ה"איראניזציה" של השיעים. אחד מבכירי כוהני הדת השיעים, השייח מוחמד חסיין פדלאללה, ייסד בתמיכת האיראנים ובסיועם את הארגון "חיזבאללה", שנועד להוות חיל חלוץ מהפכני נגד הנוכחות הישראלית והאמריקנית בלבנון.
פעילות הארגון ממומנת בעיקר על ידי תמיכה איראנית וכן על ידי איסוף תרומות מקהילות שיעים ברחבי העולם. כך, בשנים לאחר נסיגת צה"ל מלבנון, הצטייד החיזבאללה ביכולת ארטילרית משופרת שסופקה לו על ידי איראן. מערך הרקטות ארוכות הטווח שהקים הארגון מאיים על שטחים נרחבים בצפון ישראל ומשמר מאזן הרתעה בין הצד הישראלי לחיזבאללה.
למרות הפעילות הנרחבת של כוחות צה"ל והפער העצום ביכולות בין שני הצדדים, המשיך החיזבאללה לפעול בצורה עקבית וכואבת נגד חיילי צה"ל ונגד ישובי הצפון. במהלך שנות הלחימה עבר החיזבאללה תהליך התמקצעות והשתכללות צבאית. במהלך השנים ניסה חיזבאללה פעמים רבות לחטוף חיילים במטרה לנהל עסקאות לחילופי אסירים ביטחוניים פלסטינים ולבנוניםהמוחזקים בידי ישראל.
אין ספק שהסיוע שניתן לחיזבאללה באופן שוטף ממדינת החסות איראן, הביא לשיפור מתמיד באיכות כלי הנשק, רמת האימון והארגון של יחידות הלוחמים ושיטות הפעולה. על פי הדיווחים, כבר ב-2002 הפקידה איראן בידי החיזבאללה כעשרת אלפים טילים בטווחים שבין 20 ל-70 ק"מ, כמות המספיקה כדי לגרום התלקחות אזורית במזרח התיכון. טווח השיגור שלהם מכסה אזור נרחב בצפון הארץ, ומגיע עד לחלק הצפוני של מפרץ חיפה. הרקטות שסופקו במהלך השנים האחרונות על ידי איראן, נשלחו במטוסים לנמל התעופה הבינלאומי של דמשק, ומשם הועברו במשאיות, בחסות הצבא הסורי, לדרום לבנון ונמסרו לידי חיזבאללה.
תמיכת חיזבאללה בארגוני הטרור הפלסטינים
האיראנים מספקים לחיזבאללה אמצעי לחימה, הדרכה והנחיות לביצוע פיגועים נגד ישראל מגבול הצפון, ובאחרונה גם דרך שטחי יהודה ושומרון. אין צורך להפעיל את הדמיון כדי להבין איזו משמעות יש להקמת תאים של פעילים איראנים בשטחים.
האיראנים בנו לחיזבאללה בסיס של אלפי טילים בדרום לבנון. זהו בסיס חצי צבאי בהסכמה סורית. הם גם מסייעים לג'יהאד האיסלאמי ולחמאס. מכירת הנשק לרשות הפלסטינית, כפי שהתגלתה עם תפיסת אוניית הנשק "קארין איי", היא רק דוגמה אחת לכך.
 
עדות טרייה הובאה לאחרונה בראיון נרחב עם מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, שהתפרסם בעיתון הלבנוני "אלספיר" ב-27 באפריל 2006. נסראללה נשאל האם ארגונו מספק נשק ל"גורמים פלסטינים" (כלומר, לארגוני הטרור הפלסטינים). בתשובתו הודה נסראללה כי בתחילת העימות העכשווי העביר החיזבאללה אמצעי לחימה לארגונים הפלסטינים.
אולם, הוסיף נסראללה, לאחר שנחשף ניסיון הברחה דרך ירדן והברחת הנשק יצרה קשיים מדיניים, ביקשו הפלסטינים מהחיזבאללה "להעביר להם כסף, והם כבר ינהלו את ענייניהם". נסראללה הוסיף גם שלפלסטינים יכולת לרכוש ולייצר אמצעי לחימה, כולל טילים, "אולם הם צריכים תמיכה כספית, מדינית והסברתית. אנחנו לא מכחישים כי אנו עוזרים להם בכך".
החיזבאללה מצטייר כגורם מרכזי המכוון את פעולותיהן המבצעיות של מרבית ההתארגנויות של ארגון הטרור הפת"ח, על כל פלגיו, בשטחים. גם בתקופת ההרגעה, המשיך החיזבאללה לכוון את התארגנויות הפת"ח בגדה, תוך שימוש אינטנסיבי בתמריצים כספיים לעידוד פעולות הטרור.
סכומי הכסף שמעביר החיזבאללה לארגוני הטרור, משמשים בידו כמנוף מרכזי לעידוד הטרור ולהשפעה על אופיו (עידוד טרור המתאבדים). בראיון שפורסם בעיתון Welt am Sontag  (ב-6 מרץ 2006), הודה זכריא זבידי, מפקד פת"ח/גדודי חללי אל אקצא, כי החיזבאללה מסייע לארגונו בכסף, נשק והדרכה, בהוסיפו: "ללא עזרת אחינו מהחיזבאללה, לא היינו מסוגלים להמשיך במאבקנו…".
ואכן, לא לחינם גורמים אמריקנים טוענים שחיזבאללה הוא הארגון המסוכן ביותר אחרי אל-קאעידה. חיזבאללה מופיע בראש פירמידת רשימת ארגוני הטרור בדו"ח השנתי על הטרור שפירסמה לאחרונה מחלקת המדינה בארה"ב (Terrorism 2005, April 2006).
יצוין כי שיתוף הפעולה בין חיזבאללה לאיראן לא בא לידי ביטוי רק בלוחמה צבאית ותמיכה כלכלית. ארגון החיזבאללה מפעיל גם מערכת הסברה משומנת היטב ונהנה מתמיכה איראנית. במסגרתה מפעיל הארגון אפיקי תקשורת מרכזיים, שהבולטים בהם: ערוץ הטלוויזיה "אל-מנאר" ו"רדיו נור", הסוקרים באופן שוטף במגמתיות אירועים בלבנון ובעולם.
תגבור הנוכחות האיראנית בגבול הצפון
מאז דצמבר 2005 תפסה איראן פיקוד ישיר על המערכה הפלסטינית נגד ישראל בעזה. גם בגבול ישראל-סוריה מזהים כוחות איראניים. על פי מקורות ביטחוניים, הסכם ההגנה שנחתם בחודש שעבר בין סוריה ואיראן סלל את הדרך לכניסת כוחות איראניים לצד הסורי של רמת הגולן. ח"כ יובל שטייניץ, יו"ר ועדת חוץ וביטחון לשעבר, קובע בראיון לפרשנית והפובליציסטית (לענייני ביטחון ומדיניות) קרולין גליק מהשבועון "מקור ראשון", ש"הדבר עולה בקנה אחד עם התהליכים להם אנו עדים לגבי תגבור הנוכחות האיראנית בגבול הצפון".
לדברי שון פיין, קולונל (מיל.) בצבא ארה"ב וחוקר בכיר במרכז אריאל למחקרי מדיניות: "התמיכה האיראנית בקבוצות טרור היא מערכי היסוד של המשטר, ואין לצפות כי איראן תנטוש את תמיכתה בקבוצות כמו חיזבאללה. כתוצאה מכך יימשכו היחסים המתוחים בין איראן לארה"ב, הממלאת תפקיד פעיל יותר באזור המפרץ הפרסי, ומבקשת תמיכה ערבית במלחמתה נגד הטרור".
גליק מדווחת שבמהלך החודש שעבר, הזמין פיקוד הצפון כתבים לגבול לבנון כדי לבשר להם כי כוחות איראניים מפקדים על מוצבי חיזבאללה הנמצאים 20 מטרים ממטולה. מפקדי הפיקוד גם אמרו לעיתונאים שישראל לא תהיה הראשונה לפתוח באש בגבול.
גליק סבורה דווקא ש"אם ישראל היתה נוטלת את היוזמה נגד איראן ושליחיה הטרוריסטים בעזה ובלבנון, תוך מניעת פריסתם גם ברמת הגולן וביהודה ושומרון, היא הייתה משיגה שני דברים במקביל: ראשית, היא היתה מחלישה את האיום האיראני הדחוף ביותר מולו אנו ניצבים כיום, ובתוך כך מגדילה את האופציות של ארצות הברית לטיפול במערך הטילים והתוכנית הגרעינית של איראן. שנית, על ידי טיפול באיום האיראני המופנה נגד ישראל באופן בלעדי, ישראל היתה מגבירה את המודעות הבינלאומית לעובדה כי מערך טילי השיהאב של איראן הינו איום שאינו מופנה בראש ובראשונה נגד ישראל, על אף הרטוריקה של טהראן".
כהוכחה לטיעוניה, גליק מגייסת סקר שפורסם בתחילת החודש שעבר באירופה, שממצאיו מגלים כי 63 אחוז מכלל ההולנדים סוברים כי "האסלאם אינו עולה בקנה אחד עם אורח החיים המודרני האירופי". לדברי גליק, משמעות הסקר היא כי "ככל שהאיום על המערב מכוחות הג'יהאד העולמי נעשה מוחשי יותר, כך אזרחי העולם החופשי יהיו בהלך רוח פייסני פחות כלפיהם. על ידי החלשת האיום האיראני המיידי הנשקף לעבר ישראל, המדינה יכלה לגרום לאירופה וארצות הברית להבין בצורה מוחשית יותר את האיום של איראן כלפיהן".
אבל, כאמור, ההזדמנות הזאת התפספסה לה, משום שמפקדי הפיקוד העדיפו שישראל לא תהיה הראשונה לפתוח באש נגד טרוריסטים איראנים בגבול הצפון. מה שאולי מתברר במבט לאחור כעמדה מוטעית.
 
פורסם לראשונה באתר "אומדיה"

פוסט זה פורסם בקטגוריה מלחמה בטרור העולמי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.