כל אדם הוא אורח במסתורין הכביר של החיים – ג'ורג' שטיינר

המסתורין הכביר של החיים

מאת ג'ורג' שטיינר*

 

 

בן האדם "נזרק" לתוך החיים – אם נצטט את ביטויו האדיר של היידגר. אין מדוע, אין הסבר יסודי, בהיזרקות הזאת לתוך החיים. אנו נכנסים לעולם-היש עיוורים, חירשים, או נדונים לחולאים גזורים מראש מבחינה גנטית. יפים אנחנו כאפוֹלוֹ או מכוערים כסוקראטס. איש אחד נכנס לעולם בשפע ועושר, בתרבות ובביטחון; אחר מגיע לארץ-עורף אסיאנית או אפריקנית נידחת, מיוסרת רעב ואיידס. האחד הוא גאון ומשנהו מבלה את ימיו בסכלוּת אטומה ובחוסר ישע.

90.5% מבני האדם יודעים רק צורה אחת של שם וזֵכר: שמנו הנמצא במדריך הטלפונים. תודה לאל שספריית הקונגרס בוושינגטון אוספת כל מדריך טלפונים שבעולם. שם אנו מוצאים חיי אלמוות. המיעוט הזעיר של הוגי דעות, אמנים, מדענים, מדינאים ופושעים גדולים זוכה לחיי אלמוות יחסיים, ועם זאת גם אותנטיים. השם פראנץ קפקא מופיע עכשיו כשם תואר בכמאתיים שפות, אפילו במונגולית אנשים מדברים על משהו "קפקאי". שקספיר מוצג על ידי החירשים והאילמים בבתי מחסה בטוֹגוֹ. ההיזרקוּת לתוך העולם היא משחק קובייה עמוק מחֵקר.

* * *

בן האדם אין לו שורשים. הוא או היא חייבים בעלייה לרגל במצב האנושי. פירושו של דבר שכולנו אורחי החיים. ההוויה היא המארחת שלנו. אנו קרואי החיים. לשום איש אין זכות להיוולד. כל אדם הוא אורח במיסטֵריוּם טרֶמֶנדום (המסתורין הכּבּיר) של החיים. הרך הנולד – כך מזכיר לנו מונטיין – בוגר כבר דיוֹ למוּת. החיים פירושם קבלת מתנה שרירותית. איך צריך אורח להתנהג? הוא או היא צריכים לעזוב את הבית שבו התארחו זמן-מה כשהוא נקי קצת יותר, יפה קצת יותר, בטוח קצת יותר מכפי שמצאוהו. זו משמעותה העמוקה של האקולוגיה.

זיהום הסביבה, הניצול והחילול של כוכב הלכת הקטן שלנו, המאוכלס מדי, הפכו עתה תזזית של התאבדות. טונות של אשפה, של זוהמה מרעילה, מוטלות על הר האֶברסט. ימים גוססים. צמחים ומיני בעלי חיים רבים מספור נשמדים והולכים. האורח הפך להיות וַנדַל עיוור, אחוז שיכרון טכנולוגי. הוא מהרס שיטתית את הריהוט שקידם את פניו בברכה.

אם לא נלמד להיות אורחים המתנהגים כהלכה בתוך החיים האורגאניים, סופנו שנסאֵב גם כוכבי לכת אחרים. הסביבה לא תתאושש אלא אחרי ההרס העצמי של אנושות שדיבּוק הממון הוציא אותה מדעתה. רק אם ניעלם יש סיכוי לכוכב הלכת שלנו…

 

* קטעים נבחרים מנאומו של האינטלקטואל פרופ' ג'ורג' שטיינר בנאום תודה בפרנקפורט, לרגל זכייתו בפרס לודוויג בֶרנֶה (היהודי), 2004. שטיינר הוא פילוסוף יהודי וחוקר ספרות נודע. וראו עוד מדבריו של שטיינר בבלוג זה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה טקסט טוב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על כל אדם הוא אורח במסתורין הכביר של החיים – ג'ורג' שטיינר

  1. תמר הגיב:

    קטע יפיפה.

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    העיצוב לא נוח. בוטה מדי.

  3. אורי הגיב:

    פרט ואתקן לבקשתך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s