אוריאנה פלאצ'י במיטבה

אוריאנה פלאצ'י – עיתונאית איטלקית שהתגוררה בניו יורק, ובתפקידה ככתבת מלחמה סיקרה את רוב הקונפליקטים של ימינו: מווייטנאם עד למזרח התיכון. פלאצ'י היתה לא רק עיתונאית ומראיינת נשכנית, אלא גם עמדה בלב פולמוס יצרי, בעקבות קריאותיה לעצור את "התפשטות האיסלאם" באירופה.

 

ב-14 בספטמבר 2006 הלכה לעולמה לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן, כשהיא בת 77. יהי זכרה ברוך.

 

על יחסה לישראל וליהודים, ראו קטעים נבחרים (בעברית) מתוך מאמרה המלא (באנגלית).

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה אחרי מות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על אוריאנה פלאצ'י במיטבה

 1. יובל הגיב:

  פלאצ'י הספיקה לסקר את המרד ההונגרי ברוסים ב-‭1956. היא היתה בווייטנאם, סיקרה כל התלקחות במזרח התיכון, נפגשה כמעט עם כל מנהיג בעולם ובשנות ה‭70-‬ וה‭80-‬ נחשבה למראיינת הפוליטית החשובה והמבריקה באירופה, זו שמצליחה לשאוב מהמרואיינים שלה גילויים מפתיעים. סגנונה התקיף, האמיץ והישיר איפשר לה להשיג סקופים וראיונות שעיתונאים רבים רק חלמו עליהם. היא התקבלה בחצרות מנהיגי ערב.

  גולדה מאיר בכתה מספר פעמים במהלך ראיון שהעניקה לה, הנרי קיסינג'ר העניק לה, לדבריה, את המחמאה החמה ביותר שקיבלה במהלך הקריירה שלה, כשהצהיר: "ההחלטה להעניק לה ראיון היתה הדבר הטיפשי ביותר שעשיתי בחיי‭."‬ השניים הללו מצטרפים לרשימה ארוכה של מרואייניה, שעמם נמנו אישים שעמדו במרכז ההתעניינות הציבורית, ובהם האייתוללה חומייני, מועמר קדאפי, יאסר ערפאת, משה דיין ומיכאיל גורבצ'וב. על איש מהם היא לא חסה, ודרשה לחדור לרגשותיהם האישיים בנוגע למאורעות שהם עצמם חוללו.

  כך למשל עשתה פלאצ'י גם במהלך מלחמת לבנון הראשונה, כשראיינה את אריאל שרון, אז שר הביטחון. "אני מבין שבאת לצרף את הקרקפת שלי למחרוזת שלך‭,"‬ אמר לה שרון קודם שהתיישב לראיון ארוך. הייתה זו פגישתם הראשונה. בשנים האחרונות, בעקבות התייצבותה של פלאצ'י לצדה של ישראל במאבק בטרור הפלשתיני, שב שרון, הפעם כראש ממשלה, וביקש לשוחח עמה. פלאצ'י שסירבה בדרך קבע לענות לטלפון בביתה בניו יורק, התרגשה מהפנייה שנעשתה ממשרד ראש הממשלה בירושלים, ואף סירבה בתחילה לקבל את השיחה באופן מיידי, משום שביקשה להתכונן לה טוב יותר. ימים ספורים אחר כך בוצעה ההתקשרות.

 2. אורי הגיב:

  ביקורתו של דן תמיר על ספרה של אוריאנה פלאצ'י, "כוחה של תבונה", היא התקפה לגופו של אדם ולא של עניין, שכן תמיר מעדיף ללגלג על הספר ומחברה מאשר להתמודד ברצינות עם המסר שלו ("אם התבונה אמנם שוקעת, הספר הזה הוא בדיוק הדוגמה לכך", "הארץ, ספרים", 13.9).

  בולט העניין, למשל, כאשר הוא תוקף את אמירתה של פלאצ'י על כך שהאיסלאם הוא "שלולית של מים עומדים", אבל מה לעשות והסופר נגיב מחפוז קבע בדיוק כך במאמר שפירסם ב"אל-אהראם" ב-21 בנובמבר 1973, למחרת מלחמת יום הכיפורים, כאשר שאל "מה מספר האוניברסיטאות ומכוני המחקר הקיימים אצלנו, ומה יש להוסיף עליהם; מה מצב המחקר המדעי, וכיצד יש לנהוג בנושא זה" (ראה "הארץ, תרבות וספרות", גליון לזכר מחפוז, 8.9).

  אוריאנה פלאצ'י, שמתה באחרונה, היתה קודם כל אישה חופשיה ואמיצה עד לנכונות לסכן את עצמה, ששנאה כל דיכוי וכל רודנות. מפעילותה כנערה במחתרת האנטי-פשיסטית ועד להתייצבותה בקרב האחרון שלה נגד הקנאות המוסלמית, היא לא פחדה מאיש. מוסלמים חילונים רבים, כמו מגדי עלאם, יוצא מצרים, סגן עורך ה"קוריירה דלה סרה", הנפוץ בעיתוני איטליה, תמכו בה.

  מטרת זעקתה של פלאצ'י היתה לעורר בארצה וברחבי אירופה חשיבה מחודשת אודות המדיניות בה יש לנהוג מול האיסלאם הקנאי. היא לא סבלה את ההתרפסות האירופאית ואת הדרישות החד-צדדיות של המוסלמים, הדורשים למשל בניית מסגדים בכל מקום בעוד ברבות מארצות האיסלאם אסור כלל לקיים בפרהסיה את הפולחן הנוצרי. היא לא הבינה ולא קיבלה את השנאה העיוורת לארצות הברית, השוטפת את ארצה ואת אירופה, החורגת מכל הגיון והפכה לאובססיה של ממש, אובססיה שהובילה 33% מהצרפתים לאחל לנצחון של סדאם חוסיין עם פלישת כוחות ארצות הברית לעיראק.

  על "חטאים" אלה נענשה קשות והוצגה על-ידי יריביה הקיצוניים כריאקציונרית, מופרעת, פשיסטית, מסוכנת. בהתחשב בזהותם, כאנשי השמאל הטוטליטרי, שאינם מחמיצים שום הזדמנות להתייצב לצד רודנים קנאים או קבוצות טרור למיניהן, זו תעודת כבוד בשבילה. חבל שמוסף "ספרים" של "הארץ" העמיד את עצמו לרשות מסע הכפשה זה.

  יהושע עמישב אייזנבנד
  ראשון לציון

  הארץ, ספרים, 11.10.06

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s