הבדיחה בשם "פולסא דנורא"

הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, הגיב ואמר לכלי התקשורת בעקבות הטלת "פולסא דנורא" באישי ציבור, דברים שאישית אני מאוד מסכים איתם ושמרבית הרבנים בישראל כבר חזרו ואמרו לשומעי לקחם:

 

"אני מגנה בחריפות כל דרך שיש בה איומי אלימות ואפילו מילולית שאחריתה מי יישורנו. אין לעשות שימוש באמצעים דתיים כביכול לצורך הבעת דעות קיצוניות. שימוש באמצעים אלה גורמים לחילול שם שמיים והכפשת ערכי הדת והמוסר היהודיים שלא באשמתם".

 

אולם נדמה שלא מדובר אלא שוב באותו "הפחד החילוני" מפני כל צורה של טקסים, בפרט אם אלה דתיים. למיטב ידיעתי, המלאכים ולא החילונים צריכים אולי לפחוד מ"פולסא דנורא", שכן חוקרים חרדים טוענים ש"פולסא דנורא" אינו טקס קבלי בכלל, אלא עוד המצאה ישראלית.

 

הפולסא דנורא נתפש בציבור כחמורה בקללות הקבליות, טוען מאמר שפורסם ב"הארץ" (4.5.05). על-פי הכללים המתפרסמים בכלי התקשורת בדרך כלל, עשרה מקובלים צדיקים מתכנסים בחצות ליל בבית-כנסת לאור נרות שחורים, תוקעים בשופרות ואומרים את הקללה. אם הקללה הוטלה על-ידי צדיקים ראויים וכנגד מטרה ראויה, ימות האיש בתוך שנה. אם הוטלה על-ידי מי שלא היה ראוי או כנגד מי שלא חטא, עלולה הקללה לחזור כבומרנג.

 

אלא שמאמר שמתפרסם במוסף התורני "קולמוס" של השבועון החרדי "משפחה" טוען, שלא היו דברים מעולם. שני החוקרים, ד"ר דב שוורץ מאוניברסיטת בר-אילן והרב משה בלוי, בדקו עם שלושה מקובלים בכירים, וקיבלו את התשובות הבאות:

 

 • "אני לא מכיר".
 • "לא שמעתי על דבר כזה".
 • "אין קללה כזו בתורה".

 

השניים סוקרים את המקומות שבהם מופיע הביטוי "פולסא דנורא" במקורות ומגלים שבדרך כלל מדובר בעונש שמימי שהטיל אלהים על מלאכים, לא חרם ולא קללה. בין הפירושים המילוליים שמוצאים לביטוי "פולסא דנורא": כדור אש, שוט של אש, מכת אש.

 

שני החוקרים מגיעים למסקנה שה"פולסא דנורא" הנהוג היום אינו אלא גרסה חדשה במיוחד של הטלת חרם, טקס שגם בו יש כיבוי נרות, תקיעה בשופר בבית-הכנסת ואמירת "ברכה".

 

חרם של ממש אינו מפחיד את החילוני המצוי. בסופו של דבר מה אכפת לו לחילוני שהדתיים מנדים אותם.

 

את השם "פולסא דנורא" קיבל החרם לאחר קום המדינה. החוקרים לא מפרטים במאמר מי העניק לחרם את שמו החדש. אבל כדי לא למתוח את הקורא מציין כתב "הארץ", ש"את השימוש בקללה בימי ראשית המדינה מקובל לייחס למאבקי דת ירושלמיים, שבהם היה קשור מנהיג נטורי קרתא, עמרם בלוי".

 

לסיכום, קובעים החוקרים: "פולסא דנורא הוא לא טקס קבלי, לא משתתפים בו מקובלים, הוא לא נעשה בחצות הלילה כי אם בחצות היום, לא לאחר צום של שלושה ימים, לא לאורם של נרות שחורים, לא קוראים את הטקסט שבע פעמים, לא עומדים דווקא כלפי מזרח".

 

החוקרים בכל מקרה מאפיינים את החילונים, ש"למרות שאינם מאמינים בבורא עולם ובתורתו, ב'פולסא דנורא' מאמינים גם מאמינים".

 

אז, שלא יעבדו עלינו שהבדיחה התקשורתית הזאת שוב חיה ובועטת.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה סדר יום חברתי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על הבדיחה בשם "פולסא דנורא"

 1. ערן הגיב:

  אם כך, איזו מסקנה אמור אדם מן היישוב להסיק מכך שיש יהודים מאמינים (אי אפשר לפספס את הכיפה של מיכאל בן חורין, עורך הטקס, כמו גם את פאותיו המסתלסלות) המתעקשים לקיים טקס מוזר שכזה? האם הם מתבדחים? משחקים משחק? מתכוונים ברצינות אבל אינם יודעים את אשר הם עושים? מה בעצם? האם מישהו שוקל לבטל את הסמכתו לרבנות של הרב יוסף דיין (או לפחות לנקוט איזו סנקציה) בשל העובדה שהוא מפגין בורות שכזו (לפי עדותך לעיל) ביהדות? מי הם אותם 20 גברים בני ארבעים ומעלה, נשואים, המשתתפים בטקס המוזר הזה?

  לסיפא שלך אענה שלדעתי אתה הוא זה שלא מבין את החילונים. הם אינם מפחדים מהטקס. הם מפחדים מהמטורף שיקח את הטקס ברצינות ויעשה את עצמו להיות "הכלי בידי האל" לכאורה. יש לא מעט שמשוכנעים שזה כבר קרה בעבר, ואני יכול בהחלט להבין אותם.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/605002.html

 2. סחבק הגיב:

  זאת לא הקללה הבעייתית כאן.
  זאת ההסתה.

  אני לא מאמין שאנשים חילוניים שמחללים שבת באופן עקבי, אוכלים לא כשר, ובאופן כללי לא ממש מתעניינים במצוות הדת, ובשולחן ערוך, יתחילו לתת משנה תוקף לקללה כזאת או אחרת, מיסטית ככל שתהא.

  הבעיה היא דווקא באותו בחור שברגעים אלה מכין את התחמושת וסוקר את מעגלי האבטחה סביב ראש הממשלה.
  הטקס הזה הוא לא יותר מהצגה תקשורתית, הוא תוכנן ונעשה ככזה, ואני חושב שההתייחסות אליו היא כמייצג הלך רוח, לא תוכן הטקס עצמו.
  הלך הרוח הוא המסוכן.

 3. מתבוננת הגיב:

  כמעט הרגעת אותנו, לא הרגת, הרגעת.
  אם הכוחות הימניים הדתיים של עושי הכוחות הינם חזקים כל כך כפי שהם חשים שהם בגלל התורה הקדושה שהם שומרים עליה ועושים כדבריה יומם ולילה מדוע הם אינם מצליחים להשליט ולהשתלט על העם הזה?
  האם כך הם רוצים שהחילוניים הטמאים יאמינו בתורה הקדושה?
  האם זו הדרך? הרי היא קול דאלים גבר.
  מי שרוצה לשלוט על עמך ישראל, ובכלל זה הדתיים הקדושים לנו מכל, שילמד איך להביע את עצמו בדרכים כאלה שיקרבו את הציבור החילוני המחפש ערכים ושלא בדרך כוחנית אלימה ומרושעת.
  כך אף אחד לא יביא ישועה לעולם.
  במיוחד בכל הנוגע באמונות ובדרכים חיוביות העשויות להוציא את הטומאה מהחילוניות המרעילה על פי דעתם המלומדה.
  אדרבא ואדרבא הם רוצים לשבת כראש ממשלה בעצמם על דוכן המנצחים?
  לשלוט בגוף החילוני?
  זאת הדרך?
  מה זו הצביעות הזו מצד אחד לתמוך בראש הממשלה כשנוח להם, כשמתאים להם, להצביע עבורו ולקבל את כל המנעמים עבור אלה שיושבים ללמוד תורה ואמנותם – עיסוקם
  כשנוח זה בסדר בשביל הכספים והתשורות מהאומה החילונית הטמאה, אבל לפתע כשמתקבלות החלטות ממשלה בין אם הם מוצדקות או אסון לדורות
  הם קמים בכל מיני פולסות ומאיימים על הצד האפל של אלה שבעיניהם טועים
  זוהי מדינה דמוקרטית, בין אם היא נוחה למישהו או לא, זוהי מדינה של רפובליקת בננות וכל אחד הטוב בעיניו יעשה
  כך נתפסים כל הקיקיוניים הללו שחושבים שהם קרובים יותר מכל אחד אחר לאמת והצדק.
  נבחר מנהיג שגם קודם היה שנוי במחלוקת שעשה טעויות אין ספור, והבן שלו שעזר לו לכהן יאכל אותה עכשיו בגדול, אבל הוא מקובל היום כסוג של מביא הישועה והתיקון
  מה כל האיומים האלה לכל הרוחות והשדים?
  מה כל הצביעות הזאת?
  בתורה כתוב – ואהבת לרעך כמוך, זהו המשפט מפתח של הילכות התורה, היכן הן מתקיימות אצלכם הדתיים?
  בצ'טים שאתם מסתובבים בהם וכופרים ?
  באיומים וכסאח שאתם יוצרים ובכך משניאים עליכם את כל העם?
  שנו את דרככם ומיד כי אתם נתפסים לחחלוטין ללא יראת השם

 4. אורי הגיב:

  לערן,

  גם שוטי "כת השטן" לא מתבדחים או משחקים מנקודת-מבטם-הם, ועדיין אין הדבר מונע מאיתנו, בני אדם מן היישוב, שלא לראות בהם ובמעשיהם תימהונים פאנאטים חמומי מוח שכל תחנה לבריאות הנפש תמצא בהם עניין נוקב.

  "האם מישהו שוקל לבטל את הסמכתו לרבנות של הרב יוסף דיין (או לפחות לנקוט איזו סנקציה) בשל העובדה שהוא מפגין בורות שכזו (לפי עדותך) ביהדות?", אתה שואל ובכנות. אלא שלידיעתך אציין כי יוסף דיין אינו רב מוסמך כהלכה ולמעשה איש לא הסמיכו לתפקיד/למקצוע או רואה בו את רבו שלו (כפי שהעיד על עצמו בתכניתו של ניסים משעל אתמול, "משעל חם", שבחרו לשדר את הטקס לבושתו של ישראל סגל, עורך התכנית זולל הדתיים לתיאבון ומנאץ שם-שמיים כל אימת שרק יתנו בידו. זהו המניע האמיתי שבליבו לשידור הטקס המבדר הזה, ולא רוממות הדמוקרטיה שבפיו).
  סנקציות? כלפי מי? כלפי תמהוני מעשביו השוטים של המחנה? נו, באמת. אלא שיש רבנים ומנהיגים דתיים, שכן ראו לנכון להטיל סנקציות על האיש וחבורתו (אגב, האיש היה בזמנו מס' 2 במפלגתו של כהנא). ואלה הוציאו חרם פומבי על האיש ומעשיו, המופץ בכל קירות המודעות בשכונות ובקהילות הדתיות-החרדיות בישראל ובארה"ב. האם כלי התקשורת הישראלים ישדרו, ידווחו או יצלמו זאת? היית רוצה…
  "מי הם אותם 20 גברים?" אני לא יודע מי הם ואיני מכירם משום צומת דרכים בחיי, אבל בסרט ששודר בערוץ 2 מצאתי רק כעשרה גברים, שאף לא אחד מהם דומה למלאך אלוקים צבאות, כפי שרב אמיתי צריך להיות בהליכות חייו ע"פ דרישות ההלכה. ראיתי לכל היותר מספר של תמהונים תאבי בצע כסף ופרסום עצמי על גב תמימותם וצמאונם של כלי תקשורת ישראלים בימי קיץ לוהטים אלה.

  ולסיפא שלך אגיב כי תמהונים אלה אינם מביאים עלינו את יגאל עמיר הבא, כפי שגם אותו עצמו לא אלה הביאו על כולנו. ספק אם התמהונים הסהרורים הללו הם חסידים של עצמם, שלא לדבר על החסידים שעלולים להיות להם מקרב שומרי המצוות. יש שמשוכנעים ש"יגאל עמיר לא עמד עם טלית על הראש בבית הקברות בלילה וקרא טקסטים פסאודו-מאגיים, אלא שימן אקדח ואגר כדורים", ואני יכול בהחלט להסכים איתם:

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART/963/481.html

 5. אורי הגיב:

  סחבק,

  אני בהחלט מסכים איתך שהלך הרוח הוא שמסוכן, ופשוט לא התייחסתי לכך במאמרי. אולם עדיין הנני סבור שאין לתמהונים אלה כל השפעה על הלך הרוח של אותו מכין התחמושת; הוא עלול לעשות זאת איתם ובלעדיהם. ועל כוחות הביטחון של ישראל לטפל בהם במלוא חומרת הדין הראויה ויפה שעה אחת קודם.

  למתבוננת,

  אני חושב שכבר הבהרתי מדוע תמהונים וחמומי מוח אלה אינם מייצגים בגרוש את היהדות ואת תורת ישראל. כך שאין כל בסיס לטיעונים שבתגובתך.

 6. אולי הגיב:

  מר אורי התשובות שלך מתחמקות מאד. רבנים הם שהמציאו את המונח דין רודף על מי שמחזיר חלקי ארץ ישראל, וגם היום. פתח אתרי אינטרנט, כולל חב,ד והרבה מלמדי קבלה ודב ליאור ועוד צדיקים מלאי אור ואהבה.
  הרחקת העדות לא פותרת שום דבר. תתמודד

 7. אורי הגיב:

  אה, שכחתי, הרי בדיוק בגלל נכונות הטענה שלך, כוחות הביטחון של מדינת ישראל טרם מצאו את הרב שפסק ליגאל עמיר את "דין רודף" המפורסם בכלי התשקורת הישראליים. לא נמצאה עד היום כל אישיות רבנית-רוחנית משכמה ומעלה או ומטה שפסקה לרוצחו של ראש ממשלתנו היקר, יצחק רבין ז"ל, פסק הלכה מדיני רציחה כלשהן. כך שחובת ההוכחה עליך, ידידי היקר. ואני רוצה שתביא לנו כאן איזה פסק הלכה ולו אחד (!) של הרב עובדיה יוסף המדבר על "דין רודף" ביחס לאי-מי מההנהגה הממשלתית. על הכת הקרובה ביותר ליהדות בשם חב"ד, אני לא צריך להתפלא, הם לא חלק מהיהדות בכלל. היהדות מזמן הוקיאה אותם מתוכה וכל התעקשותם לא תועיל. בדומה להתעקשות הנוצרים וכו'.

 8. אורי הגיב:

  כמובן שבדברי על חב"ד, התכוונתי למשיחיסטים שבהם. כלומר כת בתוך כת, הגם שרובם ככולם חשודים בעינינו בחטאם של משיחי השקר ההיסטוריים ימ"ש לדיראון עולם.

 9. איריס הגיב:

  נושא חשוב. העניין הוא שאין קשר בין להיות חילוני/דתי ובין להאמין בקללות וכישופים. כמו שיש כת השטן במגזר החילוני יש כתות שטן מקבילות במגזר הדתי אשר נזקקות למינוחים ולהקשרים מן התרבות שלהם.התופעה מפוזרת באופן שוויוני בשני המגזרים ואינה שונה באופן מהותי.

  הרב עובדיה יוסף לא שייך במובהק לבעלי הפולסאות אך הוא בהחלט מאמין בשדים ורוחות. נכחתי בדרשת יום שבת שלו בבית הכנסת השכונתי והוא הקדיש זמן רב לתיאור שד מסויים, משהו בשם קטלב (או דומה) שלדעתו עושה שמות ואסונות ותאר תיאורים שונים כולל המלצות מה לעשות אם השד בסביבה. זה לא פוסל אותו בעיני, אבל חותר תחת ההבחנות המאד חדות שלך, שאינן תואמות את המציאות האפורה ורבת הגוונים, הן במגזר הדתי והן החילוני. אנשים מאמינים בכל מיני דברים די משונים.

  זה לא מאד שונה, יתכן שהשד הזה אחראי לתמיכה במינוי קצב לנשיא.

 10. אורי הגיב:

  הוא שאמרתי: אולי המלאכים והשדים (אני מוסיף את שדים לרשימת המכולת) צריכים לחשוש מקללות בשר ודם, אך לא בני אדם, בטח שלא מי שרואה את עצמו אתאיסט ועובר על החטא החמור מאוד בתורת ישראל של משכבי זכר ומשכבי נקבה.

 11. איריס הגיב:

  אבל יצאה התגובה שלי פעמיים, כניראה השד ההוא. אז תמחק אחת, לטובת האסתטיקה.
  יום טוב

 12. טל הגיב:

  זה לא משנה אם הטקס הומצא מחדש, הומצא לחלוטין או הושאל מתרבות אחרת. הטקסט עצמו הוא פתטי ונטול כל משמעות אמיתית, לשיטתי, בדיוק כמו טקסים דתיים אוויליים אחרים שכל קשר בינם לבין אמונה מקרי (מים קדושים, סרט אדום, הבאבא אמו ושות').

  הבעיה מתחילה כאשר יוצקים לתוך הטקס המומצא הזה מסרים מסיתים והופכים אותו לכלי שרת במלחמות של בני האדם.

 13. אורי הגיב:

  טל, אילו מסרים מסיתים יש בבדיחה הזאת?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s