ישראל והאפרטהייד: העיוות והתגובה

שר החוץ לשעבר סילבן שלום משיב במכתב תקיף לנשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר, חתן פרס נובל ואדריכל הסכם השלום עם מצרים, בעקבות ספרו החדש ומעורר המחלוקת  "פלשתין – שלום ולא אפרטהייד"

       מר קרטר היקר שלום,

                 כריכת הספר

  מאז ומתמיד נחשבת כאדם ישר והגון. כמנהיג העולם החופשי הוכחת לא פעם את חתירתך האובייקטיבית לפתרון סכסוכים בעולם. כך גם בהסכם השלום בין ישראל למצרים. שם הוכחת מנהיגות והגינות שהיו הכרחיות להשגת האמון של שני הצדדים, ובסופו של תהליך להשגת השלום המיוחל, שמחזיק מעמד כבר כמעט 30 שנה.


   כשר חוץ נועדתי איתך לשיחה ארוכה בזמן שהגעת לפקח על הבחירות ברשות הפלשתינית. זכור לי כי שיבחת את מדינת ישראל על שיתוף הפעולה בסלילת הדרך לבחירות דמוקרטיות ברשות. אז היית הגון וחשבת שישראל פועלת בהגינות. צר לי על שבערוב ימיך אתה מאבד את הנכס הגדול ביותר שלך – היושרה וההגינות.


   אני בטוח שאינך אנטישמי ולא שונא ישראל. דווקא משום כך, קשה לי להבין כיצד הגעת לאמירות משוללות כל יסוד. אמירות אלו מהוות סכנה להמשך היציבות באזורנו ומרחיקות אותנו מרחק שנות אור מסיכוי סביר להשגת שלום בר קיימא בין ישראל לשכנותיה.


   אתה משווה את ישראל למשטר האפרטהייד בדרום אפריקה; כיצד אפשר להשוות בין משטר האפרטהייד, אשר דיכא, רצח, עינה ושלל את זכויות היסוד של עשרות מיליוני שחורים, החיים במדינה ריבונית אחת, לבין הפלשתינים? גם לאחר שנים שהפלשתינים חיים תחת ממשל עצמי, הטריטוריה שבה הם חיים משמשת כבסיס להתקפות טרור רצחניות נגד אזרחים ישראלים ויהודים חפים מפשע – נשים וילדים. העולם יודע שישראל משלמת מחיר יקר בכך שבמלחמתה בטרור היא נוקטת את כל האמצעים כדי לא לפגוע בחפים מפשע. כמי שכיהן בקבינט המדיני־הביטחוני במשך שנים, אני יודע זאת.


   בעוד בדרום אפריקה נועד משטר האפרטהייד לאפשר למיעוט קטן לשלוט על הרוב במדינה, בישראל הרוב הוא זה שמתגונן מפני הטרור של המיעוט, שמנהיגיו חותרים להשמדת ישראל.


   האם בדקת אילו זכויות יש בדיוק ליהודים במדינות ערב? בירדן, מדינה שלישראל יש הסכם שלום עימה והנחשבת למדינה מתונה, יהודי לא יכול לקבל מעמד של אזרח ולא להיות בעלים של אדמה.


   אתה מדבר על זכות השיבה לפלשתינים. האם שאלת את עצמך כיצד עם שטוען שכל רצונו להקים מדינה, חותר להעביר פלשתינים הגרים במדינתם העתידית לא למדינה הפלשתינית "המיוחלת," אלא לשטחי מדינת ישראל הריבוניים? כדאי שבעניין זה תשאל את הנשיא קלינטון. הוא שאל את ערפאת בדיוק את השאלה הזו בוואי פלנטיישן ובקמפ דיוויד, ולא זכה לתשובה.


   גדר ההפרדה הוכיחה מעל לכל ספק את יעילותה בעצירת צבא המתאבדים הפלשתיני. זכור לי שבכהונתי כשר אוצר, מדינת ישראל ספגה במשך שנתיים פיגועי טרור רצחניים שבהם נהרגו כ־140 ישראלים מדי חודש, עם מספר דמיוני של כ־20 אלף פיגועי טרור בסך הכל.


   נכון, גדר ההפרדה איננה מונעת שיגור טילים לעבר חלק מערי ישראל. יחד עם זאת, קיים הבדל מהותי בין הנזק האדיר במספר הנפגעים, בחומרת הפגיעה ובנזק הכלכלי העצום שגורמים המתאבדים בלב ערי ישראל, לבין שיגור טילים – שתוצאות פגיעתם מוגבלות הן בהיבט האנושי והן בהיבט הכלכלי.


   למרות שרק חלק קטן מהגדר הינו חומת בטון,משיקולים בטחוניים טהורים בחרת לשים בתמונת השער של ספרך צילום של חומת בטון. הרשה לי לומר לך כי עיוות ויזואלי זה מסמל לצערי בדיוק רב את אמירותיך הלא מדויקות, אשר אף משכתבות את ההיסטוריה.


   אתה טוען שאבו מאזן עמד בהנהגת הרשות כראש ממשלה במשך שש שנים וישראל סירבה לדבר איתו. זו הטעיה חמורה ועיוות העובדות. אבו מאזן היה ראש ממשלה במשך פחות משנתיים, וגם אז ערפאת לא מינה אותו מרצון אלא כמינוי שנכפה עליו. אתה יודע, כמו כל העולם, שגם באותן שנתיים, בפועל, מקבל ההחלטות היחיד היה ערפאת, שלא רצה בשלום עם ישראל. אתה טוען שהחמאס רוצה בשלום, אבל רק השבוע בפגישה באיראן הודיע ראש הממשלה מטעם החמאס, איסמעיל הנייה, כי לעולם לא יכיר במדינת ישראל.


   צריך להבין כי הסכסוך בין ישראל לבין שכנותיה איננו סכסוך על טריטוריה, גם לא על כלכלה. זוהי מלחמת תרבות בין הקיצונים בעולם המוסלמי, שמטרתם האחת היא השמדת מדינת ישראל, לבין מדינה ריבונית דמוקרטית שערכיה הם ערכי העולם החופשי – דמוקרטיה, שוויון זכויות, שלטון החוק וחופש הפרט.


   אחת המטרות המרכזיות שהצבתי לעצמי כשר חוץ היתה בנייה וחיזוק הקשר עם המדינות המוסלמיות המתונות, על מנת שניתן יהיה למגר ביחד את האיסלאם הקיצוני. יש עדיין מדינות ומנהיגים בעולם המוסלמי אשר מצפים שנסייע להם כנגד האיסלאם הפונדמנטליסטי. הסכנה הגדולה הטמונה באמירותיך, שלפיהן יש לדבר עם איראן וסוריה, היא ריסוק הגורמים המתונים בעולם המוסלמי. אלה עלולים להיעלם בדרכים ברוטליות, או בלית ברירה לאמץ את הקו המוסלמי־קיצוני. 
   

סילבן שלום על ג'ימי קרטר: "ספרך רווי בעובדות לא נכונות במקרה הרע, ובהתעלמות מוחלטת מעובדות היסטוריות במקרה הטוב. צר לי על שבערוב ימיך אתה מאבד את הנכס הגדול ביותר שלך – היושרה וההגינות"

 

צר לי מכל כי אתה בעצמך לא למדת מההיסטוריה. כנשיא ארצות הברית, אתה הוא זה שאיפשר לחומייני ב־ '79 לנחות באיראן, תוך זלזול מוחלט במשטר השאה. כל השאר היסטוריה.


   רק לפני כשנה נקטה ישראל צעד מרחיק לכת כאשר פינתה יישובים מחבל עזה, מתוך כוונה לקדם את תהליך השלום. ומה קיבלנו במקום? יותר ויותר טרור. כל צעד שישראל עושה למען קידום השלום נתפש בקרב הפלשתינים כחולשה.


   כנשיא ארצות הברית לשעבר, באמירותיך, הנך נושא באחריות כבדה. אני משוכנע שכוונותיך טובות, אולם זכור שמדובר פה במלחמת תרבות. לא כוונותיך חשובות, אלא הפרשנות להן מצד העולם המוסלמי. מי שחי ומכיר את התרבות במזרח התיכון, מבין כי ספרך ואמירותיך מהווים "דלק" נוסף לציר הרשע הפונדמנטליסטי באיראן, בלבנון, בסוריה, בחמאס וברשות הפלשתינית.

"ספרך נותן לגיטימציה לאיסלאם הפונדמנטליסטי להמשיך בהכנות לג'יהאד נגד העולם החופשי"

    ספרך רווי בעובדות לא נכונות במקרה הרע, ובהתעלמות מוחלטת מעובדות היסטוריות במקרה הטוב. ובעת כתיבת שורות אלה עולים ומתקבצים באיראן מכל רחבי העולם אנשים הזויים וקיצונים לכנס הכחשת השואה ביוזמתו של נשיא איראן אחמדניג'אד. והעולם שותק. גם בשלהי שנות השלושים של המאה הקודמת, כאשר החל תהליך ההכשרה המצמרר של השמדת שישה מיליון יהודים, גם אז העולם שתק. צר לי כי בדיוק בימים אלה, ספרך המלא בעובדות לא נכונות ולוקה אף בשכתוב ההיסטוריה, משמש אך ורק לדבר אחד – מתן לגיטימציה לאיסלאם הפונדמנטליסטי להמשיך בהכנותיו למלחמת קודש (ג'יהאד) נגד העולם החופשי.


   רוב נשיאי ארצות הברית זכו להיבחר לקדנציה שנייה. אתה לא נמנה עם קבוצה זו. העם האמריקני בחושיו החדים ידע מדוע. היום גם אנחנו יודעים.


   עצה אחת קטנה לי אליך, אדוני הנשיא לשעבר. אם בכוונתך לכתוב ספר נוסף, נסה את הכותרת הבאה: "הדמוקרטיה וזכויות האדם בעולם המוסלמי".

                      המכתב המלא מתפרסם באדיבות הכותב

                פורסם גם במוסף "סופשבוע", מעריב, 15.12.06

—————–

לקריאה נוספת על פרשת ישראל והאפרטהייד, ראו:

 

 ·   ב-6 בפברואר הקדיש ה"גרדיאן" את רוב עמודי המוסף היומי שלו g2, לכתבה "ישראל והאפרטהייד: דו"ח מיוחד", המשווה את ישראל לדרום אפריקה בימיה האפלים וטוענת כי "מערכת הבקרה המסועפת שמפעילה ישראל בשטחים, המשפיעה על כמעט כל היבט בחיי הפלשתינאים, מזכירה, באופן מטריד מאוד, את האפרטהייד". מחבר הכתבה הוא כריס מקגריל, שליח העיתון בישראל מזה ארבע שנים. קודם לכן היה מקגריל שליח העיתון בדרום אפריקה במשך עשור ולכן, כתבו עורכי הגרדיאן, הוא איש מתאים במיוחד לבצע את "ההשוואה הנפיצה הזאת". אך בגרדיאן ביקשו גם את תגובתו של בנג'מין פוגרונד, בעבר סגן העורך של העיתון הדרום-אפריקאי "רנד דיילי מייל", ומייסד מכון יקר, מרכז למעורבות תרבותית בירושלים, שטען כי ההשוואה בין ישראל לדרום אפריקה היא מטעה ומאכזבת. לקריאת מאמר התגובה של בנג'מין פוגרונד (תורגם ב"הארץ", 13.02.06).

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה הוציא לי את המילים מהפה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על ישראל והאפרטהייד: העיוות והתגובה

  1. להלן הפרשנות והתגובה של בן-דרור ימיני על הנושא (מוסף שבת מעריב, 15.12.06):

    ג'ימי קרטר הוציא ספר מזעזע: "פלשתין – שלום ולא אפרטהייד‭."‬ בכל מה שקשור לשטחים, המשטר הנוכחי הוא משטר אפרטהייד. וכי אין זה ברור שהפלשתינים מופלים? וכי יש שוויון, או שמץ של שוויון, בינם לבין המתנחלים? וכין אין השתלטות לא חוקית על קרקעות? וכי אין כבישים נפרדים (גם אם, פה ושם, יש תירוצים ביטחוניים ‭?(‬ הרי אין צורך לחכות לקרטר. אפשר לקרוא את דוח טליה ששון על ההתנחלויות.

    הבעיה עם קרטר היא בכך שהוא מאשים את ישראל. קרטר רוצה מדינה פלשתינית. גם ישראל, כבר שש שנים, תומכת רש־ מית בהקמת מדינה פלשתינית. הטענה המרכזית של קרטר – שלפיה ישראל אשמה – היא הבל משום שהפלשתינים אינם רוצים מדינה. הם רוצים אותה רק כדי לנגח את ישראל פה ושם. כאשר מציעים להם מדינה הם אינם מוכנים לקבל אותה. קלינטון הציע להם מדינה על הקו הירוק למעט תיקוני גבול של אחוזים בוד־ דים. הם אמרו לא. ערפאת חזר והבהיר, בעיקר בערבית, פעם ועוד פעם, שהמטרה שלו היא חורבן ישראל. ימים ספורים לפני שהלך לעולמו הבהיר פייסל חוסייני ‭")‬המתון והשפוי" ) שהסכמי אוסלו הם "סוס טרויאני‭."‬ המטרה, הוא הבהיר, היא מדינה אחת גדולה. כלומר, פלשתין הגדולה.

    אשר על כן, התמיהה היחידה היא על עיוורונו של קרטר. וכי הוא אינו יודע זאת? הוא יודע. אלא שגם הוא נדבק בעיוורון הזה. זו מחלה מערבית ידועה. לא רק ישראל תשלם על כך. גם המערב. ואין בזה שום נחמה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s