גירוש השדים של פטרוני התקשורת / נחום ברנע

 

"צהוב זה טוב. כל-כך טוב, שנדמה שהתקשורת הישראלית עברה בחודשים האחרונים משלב הצריכה המבוקרת לשלב ההתמכרות.

"יושב מוישה נוסבאום, האיש והגבות, באולפן ערוץ 2, ומפרט באוזני המגיש התורן את כל העבירות שהחוקרים מייחסים לנשיא המדינה, משה קצב. הרשימה מרתקת: אינוסים ומעשים מגונים בכוח, האזנות סתר וחשיפת תיקי חנינות, שלוש מתלוננות, שבע מתלוננות, עשר מתלוננות. עיני המגיש נפערות בתדהמה: איי איי איי, מי היה מאמין. נשיא המדינה! נוסבאום מסיים את הקפת הניצחון שלו, ומוסיף, כבדרך-אגב, הערה קטנה, הערה לסדר: אלה חשדות. גם אם יש להם בסיס, לא בטוח שיימצאו להם ראיות, ושהראיות יהיו חזקות דיין להיכלל בכתב-האישום.

"נוסבאום הוא רק משל: כל מי שמסקר את הפרשיות האלה, כתבי משטרה, כתבי פרקליטות, כתבים חוקרים, פרשנים, כולם נוסבאומים. ואין עורך שקם ואומר את מה שאמר הילד בבגדי המלך החדשים, אם אין ראיות, אם אין לנו כרגע יותר מהשערות שמופרחות לאוויר על-ידי גורם אינטרסנטי, אולי אין לנו כאן ידיעה".

נחום ברנע, צהוב זה טוב, "העין השביעית", גיליון 65, דצמבר 2006

 אם "כל מי שמסקר את הפרשיות האלה, כולל הפרשנים, כולם נוסבאומים", אז אפילו נחום ברנע, האורים ותומים של מקצוע העיתונות, בעל ההבחנות הקולעות האלה (למעלה וראו עוד למטה) בכבודו ובעצמו לא חרג ממקהלת הנקלים להתלהב מכל שמץ של השמצה נלוזה. בטור התגובה הפרשני שלו, למחרת נאומו של נשיא המדינה משה קצב, ברנע כלל לא השמיע קול שונה מהמיליה (הגם שנכח בנאום), אלא הצטרף למקהלת המגינים על כבודם האבוד וטופחים לעצמם על שכמם כשימפנזה מזדעק בג'ונגל על כל עשרות אלפי התחקירים שהלא ערכו במסגרת עבודתם העיתונאית, אותה מזמן היזנו.

וכך היטיב לאפיין ברנע בטורו השבועי, ביום למחרת:

"קראתי אתמול מקצת התגובות של עיתונאים ושל פוליטיקאים שהפכו את עצמם לשעה לפטרוני התקשורת, והרחתי היסטריה. יותר משהתווכחו איתו [=עם נאומו של הנשיא קצב], קיללו אותו. זה היה אקט של אקסורסיזם, גירוש שדים.

"עוצמת התגובה איששה במידה מסוימת את טענתו של קצב. נדמה היה שחבורה של אנשים שמדברים בקול אחד ובטון אחד ובזחיחות דעת אחת דורשת לעצמה מונופול על האוויר הציבורי. הם מפונקים, טען קצב. קשה לשמוע הטפת מוסר מפי אדם שנאשם [בחשד? – א"פ] באינוס. קשה עוד יותר כאשר בהטפה יש יותר משמץ אמת.

"ישראל נתונה עכשיו בגל של חקירות. המקורות שמזינים את התקשורת מגוונים: עורכי הדין של הצדדים הם מקור שופע, אם כי בדרך כלל מוּטה ומניפולטיבי. המשטרה, הפרקליטות ואישי הציבור עצמם תורמים משלהם. עם זאת, הכתבים יודעים בדרך כלל הרבה פחות ממה שהם משדרים ומדפיסים. ספקולציות, סברות כרס, שמועות שווא – הכול לגיטימי, ובלבד שהכתב המתחרה ייאכל את הלב".

נחום ברנע, "אופסייד סטורי", מוסף לשבת של ידיעות אחרונות, 26.1.07

 

ואיך שאלה ד"ר אילנה דיין? "אחרי כל מה שפרסמנו עליו, יש לו בכלל סיכוי לצאת זכאי?!". עד שבא השופט העליון בדימוס מישאל חשין, והעיד על חבריו לכס המשפט הנאור: "השופט צריך להיות עשוי מפלדה בשביל לא להיות מושפע מהפרסומים בעיתונות". והם לא עשוים מפלדה, אלא מבשר ודם. הם בני אדם קרוצי חומר ורגש, המושפעים מציפיות סביבתם. כפי שהעידו על עצמם השופטים פרופ' אהרן ברק וד"ר אלפרד ויתקון.

אך השאלה היא עד כמה יש מאחורי הפרסומים בסיס עובדתי מהימן – ואם כן, הרי שיש להעמיד לדין ולהעניש איש ציבור שניצל את מרותו למען יראו ויראו. השאלה איננה עד כמה אנשי המשפט מתאימים את הכרעותיהם לציפיות העיתונאים ולגחמותיהם בכותרות צהובות, שזה מה שמעציב בפרשה הזאת.

——-

לקריאה נוספת, ראו:

* קצב 1 – סוקניק 0, גבריאל אסולין, גלובס

פוסט זה פורסם בקטגוריה הפרעות בתקשורת. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על גירוש השדים של פטרוני התקשורת / נחום ברנע

 1. אבי הגיב:

  השאלה אורי היא מדוע כל הדתיים מגינים כל כך על קצב?

 2. אורי הגיב:

  בטח לא כאשר התקשורת היא פת לחמי והפוסט הזה עולה לאוויר בשל האיכפתיות שלי מעתיד המקצוע הזה. דברים ברוח קרובה פרסם גם מכרי פרופ' גבי וימן באתר ויינט למחרת נאום קצב.

  אין לדבר כל קשר לדתיים. למיטב ידיעתי, איש מרבני ישראל הממלכתיים או המקובלים בציבור לא יצא להגנתו.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אז מה אתה רוצה בדיוק?
  שזה יהיה ירוק?
  זה צהוב, זה המצב,
  וזה מה שעצוב.

 4. אבי הגיב:

  כל החכי"ם של ש"ס ואגודה מנסים להגן עליו בלי הפסקה. תראה לי איש ציבור דתי אחד שיצא נגדו?

 5. אורי הגיב:

  אלא הנשיא של מדינת ישראל, שבטח לא אני בחרתי בו לתפקיד הרם והנישא.

  לאבי,
  שמעתי את השר אלי ישי, יו"ר ש"ס, מתראיין אצל רזי ברקאי בגלי צה"ל ביום חמישי, למחרת נאומו המתוקשר של קצב. ולא שמעתי ולו שמץ של הגנה על האיש או שינוי עמדה בעקבות הנאום. ישי סיפר שהרב עובדיה יוסף, עמו נועץ בעניין ההצבעה להדחה או לנבצרות, הכריע על פי החוק המאפשר לאיש נבצרות זמנית (קצב בטח שלא המציא את החוק הזה בזמנו) כל עוד לא הוכחה אשמתו, חזקת החפות עומדת לצידו. כל אדם מוחזק כחף מפשע עד שיורשע בבית המשפט כדין. ואם יורשע נבחר ציבור, עליו להיענש כדין ולא לזכות בשום יתרון על פני אזרח רגיל.

 6. אבי הגיב:

  אל תברח לטיעונים לגליסטיים שכאלו. הנשיא אמור להיות סמל למדינה, לא יתכן שנשיא שמואשם באונס ימשיך לשרת כנשיא. העובדה שחכי"ם מש"ס מנסים ללא הפסקה להגן על קצב תוך ניסיון להשמצה של המתלוננות מטילות כתם על הציבור החרדי בכללותו.

 7. אורי הגיב:

  זה שעל הנשיא קצב היה להתפטר מיד עם פתיחת החקירות נגדו, מזמן טענתי וכתבתי. טובים וזכאים ממנו עשו כן ויצאו צחים כשלג. למשל, השר פרופ' יעקב נאמן.

  אין לכך כל קשר לעובדה שכלי התקשורת הישראליים מרשים לעצמם להשתלח במשה קצב האדם ובמוסד הנשיאות כאילו היה לאיזה סרח עודף של מוסדות המדינה בכללותם. אין לחשדות עצמן כל הצדקה למעשיה של "חבורה של אנשים שמדברים בקול אחד ובטון אחד ובזחיחות דעת אחת, הדורשת לעצמה מונופול על האוויר הציבורי", כלשונו של ברנע המצוטט בפוסט זה.

  שוב, אתה טוען כעובדה שהח"כים מש"ס מגנים על קצב ללא הפסקה תוך השמצת המתלוננות. ואני לא שמעתי אף לא אחד מהם מתנהג בעובדות שכאלה. אולי תועיל נא להחכימני בעדויות כתובות באתרי הדיווחים החדשותיים?

  וגם אם נניח שהם אכן עושים זאת, בטעות אופטית גסת רוח לדעתי, הם רחוקים מלייצג את היהדות האמונית בכולה או ברובה.

 8. אורי הגיב:

  אבל הוא לא עונה על "העובדות" שאתה מדבר עליהן, הגנת ש"ס על קצב המואשם באינוס.

  זה שחברי הכנסת מש"ס תמכו בזמנו בקצב לנשיאות, ממניעים עדתיים ואחוות דתיים, אינו אומר עוד שהם מזדהים עם המעשים המיוחסים לו או מכשירים את השרץ של מעלליו לכאורה. אינך רוצה לטעון שהם ידעו על החשדות והחליטו לחזק את ידיו כבר אז, נכון?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s