אצ"ג סוגר חשבון

"במלכות הצלב", הפואמה האפוקליפטית של המשורר אורי צבי גרינברג שבה הוא סוגר חשבון עם אירופה הנוצרית על חורבן בני עמו, זוכה הערב לעדנה מחודשת בליווי יצירות אמנות מקוריות ובהשמעת בכורה של יצירה מוזיקלית שנכתבה בהשראתה

"במלכות הצלב", הפואמה האפוקליפטית של המשורר אורי צבי גרינברג (אצ"ג, להלן) שבה הוא סוגר חשבון עם אירופה הנוצרית על חורבן בני עמו, מתפרסמת עתה במהדורה מיוחדת במינה (באידיש ובעברית בתרגומו של בנימין הרשב). בתוספת אחרית דבר מאת פרופ' אברהם נוברשטרן ובליווי 12 עבודות אמנות מקוריות בהשראתה, מאת האמנים: רחל-אליה אחונוב (ראו יצירתה), גד אולמן, אורנה איזנברג (ראו יצירתה), גיל-לי אלון קוריאל, וולף בולבה, אירה גולוב, איה דן, דודו הראל, אריק ונונו, עפרה עמית, אליז שנון-אדלני ומיכה שפירא.

 

"הפואמה ב'מלכות הצלב' אינה רק חשבונו של אצ"ג עם אירופה הנוצרית – מלכות הצֶלֶם – אלא היא גם חשבונו של המשורר עם הגלות", מאפיינת גאולה כהן במבוא לחוברת הצבעונית. "בחורבן יהדות אירופה רואה אצ"ג חוקיות שהיא פועל-יוצא של טבע הגלות – חשבון, בדיעבד, גם עם אלה בעמו, שלא ראו את סימני החורבן, יתר על כן – שחיו באשליה שיש עתיד ליהודים באירופה.

 

יצירת אמנות של אורנה איזנברג, אקרוול, אקריליק וחומרים יוצרי טקסטורות

 

"רק מי שיש לו חזון – יש לו גם תחזית. לא מספיק היה, בשנת 1923, השנה שבה נכתבה הפואמה, להרגיש שאדמת אירופה, אדמת הצלב, בוערת מתחת לקיומו של העם שלנו, כדי לזעוק ולהזעיק: 'אש בבית ישראל' – בשביל זה צריך היה להיות משורר-נביא כאורי צבי גרינברג, שלצד ה'נבואה השחורה', 'השחורה בנבואות השחורות', בוערת בעצמותיו גם נבואה לבנה; משורר-נביא שתוך שהוא רואה את מתי עמו תלויים באירופה ערומים על העצים, ערומים על הצלבים, הוא גם רואה את בחורי עמו זה 'עֲם שֶכָּזֶה, בַּחוּרִים-של-אָרָד, גוּפִים עֲרֻמִים בִצְרָב – שֶמֶש', ש'בדמם העני' ניצת לפתע ולוהב, 'הֲמִּזְרָח הַכָּבוּי', ואז – עם 'עַבָּאַית-עֲרָב רְחָבָה' וטלית על כתפו, עולה המשורר על סוס ומצווה עליו להריץ אותו הרחק מכאן, ממלכות הצלב שבמערב, למלכות אחרת שמחכה לו בחולות המדבר. מעתה, לא פעמוני צלב לוהטי שנאה, אלא 'מזלות לעת צאת כוכבים' הילכו מעל לראשו של המשורר ה'לוהט אהבה'.

 

"ארץ ישראל אינה מופיעה בשמה בפואמה; אין פה 'פתרון ציוני' במובן המדיני, אבל השֶמֶש ש'צורבת' את גופותיהם הערומים של בחורי העם הזה שהגיע אל חולות המדבר – גם אם אין בה מכדי לבקוע פתח גאולה במציאות האין-מוצא שבפואמה, הנה, יש בה, לדעתי כדי להאיר את הכיוון ממנו תבוא הגאולה".

 

יצירת אמנות של רחל אליה-אחונוב, טכניקה מעורבת

 

היום יתקיים ערב המוקדש לפואמה, ובו השמעת בכורה של יצירה מוזיקלית שנכתבה בהשראתה בידי המלחין דניאל גלאי, בביצוע אנסמבל קאמרי ביידיש ובעברית (נועה ביזנסקי, מיכאל בן-אברהם וצבי סלטון). דברים על הפואמה ישא ד"ר אריאל הירשפלד. ברכות ישאו: רון חולדאי (ראש עיריית תל-אביב יפו), יוסף לפיד (יו"ר מועצת "יד ושם"), המשוררת עליזה גרינברג טור-מלכא (רעיית אצ"ג). את הערב תנחה גאולה כהן (יו"ר בית מורשת אצ"ג).

ט' באדר תשס"ז, 27.2.07, בשעה 20:00, מרכז עינב, רח' אבן גבירול 71, תל אביב

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה שירה עכשווית. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.