הסקר הנעלם של "ידיעות אחרונות"

עדכון: נראה שמים שקטים חודרים עמוק ומישהו במערכת העיתון התעשת ופרסם, גם אם בגודל קטנטן ומוצנע היטב בשולי העמוד הפנימי, הבוקר (יום ג') את תוצאות הסקר המעניינים:

 72% (!) מהמצביעים סבורים שצריך לאפשר לבנות השירות הלאומי ללמד יהדות בבית הספר, ורק 28% דעתם שלילית.

בדיוק כפי ששיערתי כאן קודם פרסום התוצאות: הורים לא מעטים אומרים בצדק ש"לא נורא אם הילד יספוג קצת יהדות. מה יש?!". והניסיון הנואל של עורכי "ידיעות אחרונות" לפוצץ (לסקר) את הפרשה כאשר ידה של שרת החינוך יולי תמיר לבטל את ההסדר של בנות השירות הלאומי, על העליונה – נחל כישלון מביש ולא עמד במבחן העם.

"ידיעות אחרונות" פרסם אתמול (יום א') בעמוד השער את הכותרת הראשית על 270 צעירות דתיות המעבירות בבתי ספר יסודיים שיעורים על יהדות וציונות. שרת החינוך פרופ' יולי תמיר החליטה להפסיק את פעילותן, בנימוק ש"את נושאי הליבה החינוכיים ילמדו רק מורים, לאחר שבמשך שנים הוכנסו לבתי הספר אנשים שאינם מוכשרים ללמד נושאים אלו". ארגון בשם "איגוד המרכזים להעמקת החינוך היהודי" טען מנגד כי "תמיר חוששת מהתחזקות התודעה הלאומית והיהודית בקרב התלמידים".

"העיתון של המדינה" או ביטאון השמאל האנטי-דתי?

עד כאן האייטם. הכול טוב ויפה, אלא שב"ידיעות אחרונות" החליטו להרים את העוגן יותר גבוה ופנו לקוראים להצביע באמצעות האס.אם.אס. "בעד" או "נגד" לימודי היהדות-והציונות של בנות השירות הלאומי הללו בבתי הספר הממלכתיים. כקוראים ומנויים רבים אחרים, גם אני הצבעתי בסקר הזה (בעד, כמובן). אלא שלתדהמתי הרבה, בניגוד לפרסום מרבית תוצאות הסקרים הקודמים, את תוצאות הסקר הזה כלל לא מצאתי היום בעיתון שאני מנוי עליו.
תוצאות הסקר היומי מופיעים בדרך כלל למחרת, בעמוד האחורי של עיתון דיווחי החדשות או בעמוד הפנימי שלפניו. וכאילו להכעיס, במקום תוצאות הסקר הזה, הופיע שם סקר חדש, שכבר הופיע באותו גיליון חדשות עצמו (היום, יום ב') בעמ' 2 בשאלת ההטבות הכלכליות המגיעות על פי חוק למשוחררי קב"ן משירות צבאי.
במאמר מוסגר אציין כי גם כאן דעתי חיובית, משום שהם השתחררו על פי תנאיי הסף של החוק הקיים בארץ, ולא עוד אלא שאינם זכאים בכלל לכל אותן ההטבות בגובה של סדירניק או לוחם בשירות מלא או אפילו חלקי. אז, תפסיקו לבלבל את המוח. איש לא מתגייס ומשתחרר בשביל הטבות, שניתן להשיגן בכפל כפליים מבלי להתגייס בכלל. הרדיפה העיוורת של "ידיעות", המתנהלת לאחרונה תחת שרביטו של העורך החדש שילה דה-בר, את "המשתמטים" – אמנים, בני ישיבות ושאינם מתאימים לשרת מכל סיבה מוצדקת בעיני הצבא ורשויות החוק בישראל – עוברת לאחרונה את גבול הטעם הטוב וההיגיון הסביר. ההתנהלות מזכירה את הלאומיות העיוורת שחרת על דגלו העיתון "מעריב" עם מינויו של אמנון דנקנר לעורך הראשי לפני שש שנים, או לחילופין, את יחסי הסיקור הידידותיים של פמליית רה"מ אהוד אולמרט ב"מעריב" כיום. נחיה ונראה כמה זמן ייקח ל"ידיעות" להתאפס על עצמם.
השאלות הנשאלות הן, האם ב"ידיעות" חוששים מפרסום תוצאות הסקר האובייקטיבי הזה? האם לא נוח להם לראות את אהדת האוכלוסייה הישראלית בעד חיזוק לימודי היהדות והציונות בבתי הספר היסודיים, לנוכח אזלת היד של שרת החינוך הצפונית?! הורים לא מעטים אומרים, ובצדק, ש"לא נורא אם הילד יספוג קצת יהדות. מה יש?". הרי ממילא המערכת לא מלמדת מספיק שעות של יהדות וציונות, והילדים גדלים ריקים ופוחזים (כפי שמלמדים תוצאות מעלליהם האלימים ומעשי הקונדס שלהם בחופשת הקיץ הנוכחית, כמו בכל חופשת קיץ, רק שהפעם הרבה יותר).
ומה יאמרו מעתה הקוראים הדתיים על המהלך המגמתי של עורכי העיתון (יש להניח)? ומה יאמרו על העיתון הקוראים הימניים? האם כל ההשקעה בטיפוח כותבי עלה תאנה לכיסוי הערווה (חנוך דאום, אורי אורבך, אורי אליצור ואליקים העצני) היו אכן עלי תאנה בלבד? ובכלל, מה יאמרו מעתה מי שהשקפת עולמם הפוליטית היא מרכזית, לא ימנית ולא שמאלנית על "העיתון של המדינה"? פפפחחחח.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה הפרעות בתקשורת. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על הסקר הנעלם של "ידיעות אחרונות"

 1. אנונימי הגיב:

  "הרי ממילא המערכת לא מלמדת מספיק שעות של יהדות וציונות, והילדים גדלים ריקים ופוחזים (כפי שמלמדים תוצאות מעלליהם האלימים ומעשי הקונדס שלהם בחופשת הקיץ הנוכחית, כמו בכל חופשת קיץ, רק שהפעם הרבה יותר)"

  עובדה #1. במערכת לא מלמדים מספיק יהדות. נניח שזה נכון.

  עובדה #2. הילדים גדלים ריקים ופוחזים. נניח שזה נכון.

  נשאלת השאלה: מה הקשר בין עובדה #1 לעובדה #2, גם בהנחה שהללו נכונות? קשה לומר שהילדים החילוניים "פוחזים" יותר ממקביליהם הדתיים/חרדיים – איך תכנה את נוער הגבעות בחברון או את מבעירי המכולות במאה שערים? האם אין אלימות וסמים גם בחברה הדתית? הרי יש גם יש.

 2. מגיבה הגיב:

  שהעלימו את הסקר הזה , חשוב שאנשים מתחומי הדת ילמדו דת והלכה בבתי ספר חילוניים.
  זה יוכיח את עצמו כדבר נכון ביותר.

 3. אורי הגיב:

  ראה מאמרי בנושא אלימות נוער (כל תמיהותיך מיושבות כבר שם):

  http://www.notes.co.il/uripaz/15600.asp

  למגיבה,

  אינני יודע עד כמה ציניות אפשר להכיל, אבל לאף אחד כאן אין כל כוונה להרביץ תורה בחילונים. למיטב הבנתי, מדובר בהשלמת החסר של מערכת החינוך הממלכתית החילונית: מורים ליהדות ולציונות.

  ילדי ישראל החילונים צריכים ללמוד יהדות, כפי שקבעה זאת חד-משמעית ועדת שנהר-קרמניצר, בראשותם של הפרופסורים עליזה שנהר ומרדכי קרמניצר (שאינם חשודים בדתיות כלל ועיקר). למערכת חסרות תוכניות מצוינות, והתכניות המוצעות אינן מופעלות. ילדי ישראל זקוקים לעוד שעות לימוד והעשרה בנושאי יהדות וציונות. ורק יהירותה הצפונית הדוחה של שרת החינוך יולי תמיר לא קולטת את זה, אולי כי עודנה ישובה במגדל השן גבוה מרחשי העם?! מתי ימונה כאן כבר שר חינוך שבתוך עמו הוא יושב?

 4. דורון הגיב:

  שהסקר לא פורסם פשוט בגלל טעות? מישהו שכח, לא היה מקום, או שסתם מישהו טעה??
  לאאא, עדיף לנפח איזו תיאוריית קונספירציה עסיסית על זה ש"ידיעות" חוששים מתוצאות הסקר. איזו בדיחה.
  לידיעתך: תוצאות הסקר משלשום פורסמו היום לצד התוצאות של הסקר מאתמול.

 5. אני לא ולווט הגיב:

  אורי, הפוסט שלך הוא קצת פרנואידי. איגוד המרכזים להעמקת החינוך היהודי השיג ביום א' הישג אדיר. כותרת ראשית בידיעות אחרונות למאבק שהוא מנהל. שרת החינוך הוצגה בכתבה כשונאת יהדות שמתנכלת לבנות שירות לאומי.

  אם ידיעות היה תומך בשרה הוא לא היה מציג את הסיפור באופן הכל כך מקומם. זאת בסך הכל טעות תמימה, ועובדה שהיום פורסמו תוצאות הסקר.

 6. אורי הגיב:

  דורון,

  מישהו שכח לפרסם את תוצאות הסקר? יתכן, הגם שהמישהו הזה היה בעיני לעורך שלומיאלי הראוי לנזיפת המו"ל מוזס.

  לא היה להם מקום?

  מעניין, אם כך, מניין היה מקום לפרסם פעמיים אותו סקר חדש באותו גיליון בתוך העמודים הפנימיים בתחילה ובסוף (ביום ב'). מרוב שלא היה מקום, נכון?

  ולידיעתך, ראה נא את תגובתי לפרסום תוצאות הסקר בפתח הפוסט, שעדכנתי מיד עם קבלת העיתון הבוקר.

  לא-ולווט,

  אינני מתיימר לחקות את ולווט, אם לכך רמזת בכינויך כאן. איגוד המרכזים להעמקת החינוך היהודי לא קיבל שום צ'ופר בכך שהושמץ על לא עוול במיסיונריות הרחוקה מדרכו בראש כל חוצות ישראל. שרת החינוך יצאה נאורה ומשכילה במלחמותיה נגד חשכת לימודי היהדות והציונות בדלת האחורית, כביכול בצורה מגמתית בידי הדתיים. ידיעות הציגו באופן מקומם את הסיפור לרעת בנות השירות ולטובת שרת החינוך יולי תמיר. יחסי לפרסום תוצאות הסקר ראה עדכון למעלה בפוסט זה.

 7. אני לא ולווט הגיב:

  שלום אורי
  לא רמזתי שאתה מחקה את ולווט. להיפך, רמזתי שאני מחקה את ולווט, אם חשת נפגע אני מבקש את סליחתך.

  אני חושש שהפעם אתה טועה. למיטב ידיעתי איגוד המרכזים שכר את שירותיו של אסטרטג פוליטי בכיר שהצליח להביא ידיעה אודותיו לכותרת ראשית בידיעות.

  יחד עם זאת אני שמח על כך שאתה צורך את התקשורת באופן ביקורתי.

 8. דורון הגיב:

  אתה תרגע או שתמשיך לפמפם את תיאוריית הקונספירציה שלך לפיה מישהו בידיעות אחרונות ניסה להחביא את תוצאות הסקר (שמין הסתם היו מפילות ממשלות, מובילות לרעידת אדמה ומשנות סדרי עולם – אחרי הכל – זה סקר סמס! ואתה הצבעת!!!)?

  תנוח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s