מדבר סקר תרחק

הדמיון עולה על כל מציאות * בתוך שלושה חודשים אחוז החילונים בארץ גדל ביותר מ-30%, אבל רק על הנייר * לבקשת החילונים והרפורמים, מרכז גוטמן "עידכן" את הנתונים שפרסם לאחרונה על כמות שומרי המסורת בישראל

 

בנובמבר האחרון חולל מרכז גוטמן סערה ציבורית כשקבע כי היקף החילונים בישראל התכווץ באופן דרסטי ל-20% בלבד, לעומת גידול ניכר של החרדים והדתיים ל-33% והמסורתיים ל-47%. המחקר הצביע על שפל חדש במשקלם היחסי של החילונים, שקטן ב-34 השנים האחרונות ביותר מחצי: מ-41% ב-1973 ל-20% ב-2007. זאת בניגוד לציבור המסורתי ששמר על דומיננטיות במשך שלושה עשורים ומהווה 47% מהציבור, כשהדתיים והחרדים "שוקלים" יחד 33% מהציבור. בנוסף הצביע המחקר על עלייה מתונה שנרשמה בשיעור שומרי המסורת לאורך השנים, ועל השחיקה העקבית הבולטת בשיעור החילונים, במיוחד מאז תחילת העשור.

לא עברו שלושה חודשים וחוקרי אותו מכון פירסמו השבוע נתונים המפריכים את נתוניהם הקודמים: החילונים טיפסו מהר מאוד ל-51%, הדתיים והחרדים התכווצו לפחות מ-20% והמסורתיים התמקמו ביניהם עם כ-30% בלבד. בהודעת הבהרה שפרסם המכון נכתב: "ממצאי סקר 2008 מעידים על ההתפלגות הבאה – 51% חילונים, 30% מסורתיים, 10% דתיים ו-9% חרדים. אנו מצטערים על אי-ההבנה שנגרמה על-ידי מאמר שפרסם המרכז ובמדד באמצעות שאלה אחרת הביא לרושם שגוי". לא ברור עד כמה יכול להיווצר בכלל "רושם שגוי" מנתונים מתמטיים מפורשים, אך במרכז גוטמן נתלים הפעם באילנות גבוהים ומציגים דמיון מוחלט בין הממצאים "המעודכנים" לנתונים שפרסמה בשנה שעברה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שמדדיה מקובלים כמהימנים יותר: 44% לא דתיים/חילונים, 25% מסורתיים לא-דתיים, 14% מסורתיים דתיים, 10% דתיים ו-7% חרדים. הסקר "המעודכן", תרתי משמע, כלל 1106 נבדקים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית.

הממצאים הראשונים הפתיעו בתדהמה אנשי רוח ותקשורת חילונים, שמיהרו לפרסם מאמרים ולהתראיין באמצעי התקשורת כדי להוכיח שאינם בגדר זן נכחד. הלחץ הציבורי עשה את שלו, ובמרכז החליטו שאם לא במציאות, אז לפחות על הנייר "לעדכן" את הנתונים. התגובות לסקר שהוצג בתחילה, השפיעו על פרסום ההבהרה השבוע. גופים חילוניים ורפורמיים פנו בחודשים האחרונים ל"מכון הישראלי לדמוקרטיה" וטענו כי הנתונים שהציג מרכז גוטמן שפועל תחתיו "אינם הגיוניים" בעיניהם ה"אובייקטיביות" וביקשו לתקן את הפרסום "המטעה".

כדרכם של סקרים, כבר בסקר המקיף של מרכז גוטמן מ-1999 ניתן היה לראות שקטגוריות החלוקה של האוכלוסייה הישראלית לא מספקות ומגלות רק מעט משמירת המצוות במציאות היהודית המורכבת בארץ. כך למשל, הלשכה לסטטיסטיקה הוסיפה לארבע הקטגוריות הבסיסיות אפשרות ביניים חמישית – "מסורתי-דתי" – הממוקמת בין "דתי" ל"מסורתי". קטגוריה מעורפלת ומבלבלת, שכ-12% ויותר בוחרים בה בקביעות שנה אחר שנה בסקר הלמ"ס.

פורסם בשבועון "משפחה", כ"ט באדר א', תשס"ח / 6.3.08

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה סדר יום חברתי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.