מוהלים בתפקידם

בישראל פועלים רק 380 מוהלים מורשים ובפיקוח. להורים אין מודעות לתסבוכות אפשריות בברית מילה ורבים אינם דורשים מהמוהל להציג רישיון

הורים יקרים, ראו הוזהרתם, תבדקו בציציות את רישיון המוהל

 

לא אחת שומעים על מוהל ש"פספס" וגרם לנזקים בלתי הפיכים לרך הנולד, על תינוקות שנפצעו אנושות בברית המילה שנערכה להם, על מוהל שחתך יותר מדי ושלל סיפורים מזעזעים.

 

הרב אברהם בביוף, הממונה על מחלקת בריתות ברבנות הראשית ומנהל הוועדה לפיקוח על המוהלים, מכיר אישית את המקרה הטרי של דב לוין. "הוא ביקש ממני בזמנו לעבור מבחני קבלה להיות מוהל מוסמך, אך לאחר חקירות שערכנו התברר שהוא איננו אדם ישר והוחלט בוועדה שאינו מתאים להיות מוהל. כתוצאה מכך, הוא פנה לתנועה הרפורמית וקיבל תעודת מוהל. וכעת התברר שהוא הוליך שולל לא רק הורים, אלא גם תלמידים תמימים".

 

אחת הבעיות בסוגיית הבריתות היא נושא המוהלים הבלתי מוסמכים. בשטח פועלים לא מעט רבנים שאינם מוסמכים, שרוכבים על תמימות ההורים ומבצעים בריתות ללא רישיון. יתרה מזאת, מכיוון שעריכת הברית איננה מעוגנת בחוק אלא מדובר באקט דתי, כמעט ואין פיקוח על התחום, ולמעשה כמעט כל אדם יכול להיות מוהל.

 

הגוף האחראי בישראל לבריתות מורכב מוועדה בין-משרדית לפיקוח על מוהלים, שבה יש נציגות למשרד הבריאות, למשרד הדתות ולרבנות הראשית. במשרד הדתות לא דואגים לפיקוח, אך קוראים לציבור לבדוק שאכן המוהל שמבצע את הפעולה בבנם התינוק הוא מוסמך כהלכה.

 

מיהו למעשה מוהל מוסמך? המבקש להיות מוהל, עובר הכשרה ארוכה אצל מוהל מוסמך ומאושר על ידי הוועדה. לאחר שביצע 30 בריתות בפיקוח, עליו לעבור בחינות עיוניות, להמציא אישורים מרופא המשפחה ומרופא עיניים המעידים על כשירותו למול ובריאותו, ורק לאחר מכן הוא מקבל תעודה המכשירה אותו לעסוק במקצוע למשך שנה, אשר במהלכה הוא נמצא בפיקוח. קודם לכן, עליו לעבור ועדה נוספת שמורכבת משני מוהלים מומחים ושני רופאים, המזמנת את המוהל המועמד לעבור מבחן בידע רפואי. המבחן כולל חומר תיאורטי על עצירות דם, סטריליזציה, עזרה ראשונה וכירורגיה. בתום השנה מחויב המוהל להגיע שוב לוועדה, להיבדק ולהיבחן, ורק לאחר מכן הוא מקבל חידוש רישיון לחמש שנים.

 

אם מוהל מבצע ברית שמסתבכת, הוועדה בוחנת מה גרם לסיבוך. "אם מתגלה שהוא נגרם מבעיה רפואית או חלילה מרשלנות", מסביר הרב בביוף. "אנחנו מבטלים את הרישיון שלו, ומסירים אותו מרשימת המוהלים המאושרים".

 

על פי נתוני משרד הבריאות, ב-2006 דווח על ארבעה מקרי סיבוכים מתוך 70 אלף לידות בנים. אך במשרד מסבירים שאחוז הסיבוכים היה דומה גם בשנים קודמות. גם ברבנות הראשית מדווחים על מספר סיבוכים קטן. הרב בביוף: "מקרי הסיבוכים נדירים מאוד ורובם סיבוכים קלים. בשלוש השנים האחרונות קיבלנו דיווח על כ-30 מקרים של סיבוכים, רובם ככולם מקרים פשוטים".

 

מתוך 380 מוהלים מאושרים הרשומים כיום ברבנות ובמשרד הבריאות, רק כמה עשרות מהם הם רופאים. עם זאת, אומר הרב בביוף, "אם היו שואלים אותי מה אני מעדיף, הייתי פונה למוהל שזה עיקר עיסוקו". לדבריו, הרופאים רק מחפשים הכנסה נוספת.

 

הבעיה היא שהורים רבים המזמינים מוהל לבצע לבנם ברית, לא תמיד מודעים לכך שהם צריכים לבקש ממנו להציג רישיון. שורש הבעיה טמון במודעות הציבור ובעובדה שלא חוקק עד היום חוק בתחום זה. לדברי הרב בביוף, ברבנות כלל לא ששים לעודד חקיקה עקב החשש כי בארצות שבהן מילה תהיה בגדר חוק ולא מצווה, ניתן יהיה להגבילו בהגבלות שונות, כמו בשוודיה, למשל, שבה הוחלט כי מילה תתבצע רק בבתי חולים בידי רופאים.

 

"אליה וקוץ בה", מסביר הרב בביוף, "מצד שני העדר חקיקה הביא לתופעה של מוהלים לא מוסמכים, שלמדו מחבר או שכן, ראו כמה פעמים, קיבלו אומץ ועוז והחליטו לנסות בעצמם. כמו כן, רופאים שלא כל כך הלך להם ברפואה, החליטו שאולי תהיה להם פרנסה טובה יותר והציעו לציבור 'מילה בהרדמה וללא כאבים'. הציבור הולך שולל אחריהם, ואת התוצאות של אותם רופאים כבר ראינו – הם גרמו לא פעם נזקים חמורים".

 

לדבריו, הם מעדיפים שכל המוהלים יקבלו רישיון ויהיו נתונים לפיקוח, אך אין בידיהם הכלים והסמכות המשפטית להעמידו לדין או לנקוט אמצעים אחרים נגדו, חוץ מאשר במקרים שבהם ישנן הוכחות חד-משמעיות שהמוהל התחזה למוהל מוסמך, רק אז הם יתבעו אותו.

 

רשימת המוהלים המוסמכים נמצאת ברבנות הראשית בלבד, מאחר שרשימות אלה אינן מפורסמות במרכזים ציבוריים. מבדיקה שערכתי עולה כי בעבר נהגה הרבנות הראשית לפרסם את הרשימה במחלקת היולדות בבתי החולים, אולם בעקבות החלטת השופטת דורית ביניש בבג"ץ, נאלצה הרבנות להסיר את הרשימות. ההחלטה נבעה מפגיעה בציבור הרופאים שביקש לעצמו נתח מעוגת המילה ודאג לפנות לבג"ץ בטענה כי פרסום הרשימות נוגד את חוק יסוד חופש העיסוק. ברבנות הבהירו אז לשופטים שהם אינם לוקחים את האחריות על המון העם שאינו מודע למוהלים שאינם מאושרים, אך אוחזים בתואר דוקטור לרפואה ואינם ראויים למול על פי ההלכה.

 

את רשימת המוהלים המוסמכים אפשר למצוא באתר של מכון עתים, שם ניתן למצוא גם טיפים יעילים כיצד לבחור מוהל ומהן השיטות הנהוגות היום לביצוע המילה. בנוסף, ניתן לפנות ישירות לרבנות הראשית בירושלים, שם קיימות הרשימות המעודכנות גם של המוהלים שרישיונם פג תוקף.

 

פורסם בעיתון "מקור ראשון", 29.4.08

 

לקריאה נוספת, ראו: 

* רשימתי על ברית מילה בעיני פרויד

* ברית מילה מקטינה את הסיכוי להידבק באיידס, מעריב, 14.12.2006

* ד"ר איתי גל, מחקר קבע: ברית מילה לא מפחיתה מהסיפוק המיני, Ynet 

* ד"ר איתי גל, ברית מילה מגינה גם על נשים מפני איידס, Ynet

* ד"ר עידו חברוני, "ברית מילה כמרד", כתב עת 'תכלת', גיליון 28, קיץ התשס"ז

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה סדר יום חברתי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על מוהלים בתפקידם

 1. חובבן הגיב:

  שאינם רופאים.
  האם אתה רואה במילה פעולה לא רפואית?
  במה זה שונה (מבחינה רפואית לא רוחנית ודתית) מפעולה כירורגית אחרת?

 2. ענת פרי הגיב:

  השלילה של רופאים נראית כוללנית ונגועה במניעים זרים.

  אינני מבינה כיצד רופא יכול להיות לא מתאים על פי ההלכה, כאשר על פי ההלכה האב אמור למול את בניו, בלי להיות מוהל או רופא מוסמך.

  נראה שהשיקולים המסחריים מובילים כאן, לא ההלכה ולא בריאות הציבור.

 3. בגלל שלטענתם, למוהל יש ניסיון רב יותר בטיפול בג'ונסון, מאשר רופא שעסוק בלתת תרופות ולא בלשפר את חוד החנית, אם אתה מבין את מה שאני מתכוון אליו, ווטסון.

 4. מיכאל הגיב:

  את מחסום הברזל של הרבנות?
  יש לי תחושה (ניחוש בלבד) שאנשי הרבנות היו מעדיפים לתת לחמאסניק לבצע ברית מילה בעזרת חומרי נפץ, מאשר לתת למוהל רפורמי הכרה רשמית.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  לכל התגובות השטותניקיות

  ובכן מכובדי כמו מה שנאמר בכתבה מדויק מילה במילה,
  מוהל ברשיון שיש לו ותק של כמה מאות בריתות עולה על כל רופא שלא יהיה וזאת מכמה סיבות
  1,המוהל מתפלל על כל ברית שלא יהיו סיבוכים והכי חשוב מבצע את הטכס על פי כללי הלכה
  הרי כל מי שמל את בנו לא עושה זאת מבחינה רפואית ,אלא בראש ובראשונה בגלל שזה ציווי הלכתי,לכן אל לכם ההורים להשתכנע כלל וכלל רק בגלל שיש לו תואר של רופא
  אולי אם לכם תרנגול או כבש או פרה תלכו לשחוט אותה אצל הויטרינר?
  נקודה למחשבה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s