עסקת הטיעון עם בועז יונה לא מוסרית

לפרקליטות המדינה יש עניין ציבורי ליצור רושם שעסקת הטיעון המסתמנת עם העבריין הנמלט בועז יונה תחסוך הרבה זמן שיפוטי ותיטיב עם הנפגעים, אך צריך להחליט עקרונית שלא חותמים על עסקת טיעון עם עבריינים שברחו לחו"ל. אחרת, כל מי שחש את הקרקע קצת רועדת מתחת לרגליו, יימלט לחו"ל בתקווה שיקבל את "עסקת בועז יונה"

 

בועז יונה. מדוע משתלם לו להסגיר את עצמו? ישב כמה שנים בכלא ולאחר מכן כבר יעשה לביתו משלל מטמוניו

ההתפתחות הדרמטית בפרשת חפציבה בדמות עסקת הטיעון שצפויה להיחתם בין פרקליטות המדינה לבין הקבלן הנמלט בועז יונה, מבעלי חברת חפציבה שקרסה, צריכה להדיר שינה מעינינו. כחלק מהעסקה, יונה יוסגר מחר מאיטליה לישראל.

הטענה בעוד העיסקה היא שמשפטו של יונה אמור להימשך בישראל במשך שלוש-ארבע שנים, שיכלול מאות ואולי אלפי עדים, ועלול לבזבז הרבה כספי ציבור. לאחר הרשעתו, יחלו הליכים כדי לעכל את רכושו. במשטרה מעריכים שמדובר ברכוש רב שיונה הצליח למכור, להעביר ולרכוש חברות או רכוש במדינות אחרות ברחבי העולם. בינתיים, 4,000 משפחות נפגעי פרשת חפציבה לא ימשיכו עוד הרבה זמן לחיות אצל הוריהם. ביום מן הימים מדינת ישראל תצטרך להכניס את ידה עמוק לכיס, ולדאוג להם לקורת גג משלהם. הדבר יעלה למדינה הרבה מאוד כסף. אלא שבפרקליטות שוכחים כנראה שהכסף הזה יוחזר לקופת המדינה עם הרשעתו של יונה בבית המשפט.

כאשר המדינה מנהלת משפט בבית המשפט המחוזי בירושלים, השמיכה תמיד צרה. אם לא תיחתם עסקת טיעון עם בועז יונה – פרקליטות המדינה תנהל הליך משפטי ארוך וסבוך שהיא מקציבה לו שלושה פרקליטים במשרה מלאה, שמבחינתה יכלו לטפל בשורה של עברייני חוק אחרים באותן השנים. אך מצד שני, אם המשפט יתנהל נגד יונה, ההערכה היא שהוא עלול לקבל עונש כבד ביותר: בין 12-16 שנות מאסר בפועל.

יונה כזכור, חשוד בגניבה, מרמה והונאה, שהובילו לקריסת חברת הבנייה חפציבה. הוא חשוד שהונה מאות רוכשי דירות מהחברה ואת הבנקים שמימנו את הפרויקטים, וכך שלשל לכיסו 300 מיליון שקל.

לעומת זאת, אם כמסתמן תיחתם עם פרקליטיו של יונה עסקת טיעון – במסגרתה ישתף פעולה כדי לאתר חלק מהכספים שנעלמו, ולמדינה תהיה אינדיקציה שאינו מסתיר רכוש נוסף ויסכים להעיד נגד מעורבים אחרים בפרשה, הכסף שיאתר יסייע בידי רוכשי הדירות שכל כספם ירד לטמיון ויחסוך למדינה את ניהול המשפט בכך שיונה ישוב ארצה – הפרקליטות תבקש להטיל עליו עונש של עד 8 שנות מאסר בלבד.

זהו הבדל גדול ומשמעותי בהתייחס לקצובת עונשו של עבריין נמלט מזרועות אכיפת החוק. ברור גם מדוע ליונה משתלם יותר לשוב ארצה, ולחדול מניהול המאבק המשפטי הנמרץ נגד הסגרתו. אולם קיים חשש גדול מהפתח שעלול להיפתח לכל אותם מושחתים שעסקת טיעון מהסוג המדובר תרחף מעל ראשם ותקרוץ להם. סגירת עסקת טיעון עם יונה פירושה סגירת עסקת טיעון עם עוד 20 גנבים אחרים בסדר גודל שלו.

לפרקליטות יש עניין ליצור רושם ציבורי שעסקת הטיעון עם יונה היא צעד נכון, משום שהיא תחסוך הרבה מאוד זמן שיפוטי ותיטיב עם הדיירים העשוקים לטובת שיקומם. אבל בפרקליטות שוכחים שלרוב, כל גנב שנתפס מוכן להחזיר את הכסף על פני הליכה לבית הסוהר, אז למה גנב שברח לחו"ל מגיע לו פרס על כך? והאם בירור האמת ואילוץ הגנב-לכאורה להשיב את הכספים לרוכשי הדירות ולקבלני המשנה בבית משפט פומבי לא עדיפים על פני עסקת טיעון מאחורי הקלעים?

אין קל יותר מלסגור עסקת טיעון עם בועז יונה, לסמן וי ולגמור עם כל הפרשה העגומה הזאת. ובל נשכח כל כך מהר שגם המדינה עצמה לא יוצאת טוב מפרשת חפציבה, בשל פרצות שהותירה בחוקיה ואלה איפשרו לנפילה בפח של אזרחיה, הדיירים התמימים. לא ניתן לסמן וי על פרשה היסטורית והיסטרית כזאת, ולעבור לסדר היום כאילו כלום. בל נשכח כי נכון להיום, לאחר שנחתמו מספר הסכמים בין הבנקים המלווים של הפרויקטים השונים לבין רוכשי הדירות, נמצא פתרון חלקי למספר פרויקטים. בשלב זה עדיין נמצאים 1,606רוכשי דירות ללא קורת גג, ללא הכסף ששילמו במיטבו או הסדר בנוגע לדירות שרכשו.

על הפרקליטות לקבל החלטה עקרונית שלא חותמים על עסקת טיעון עם עבריינים שברחו לחו"ל. אחרת, כל מי שחש את הקרקע קצת רועדת מתחת לרגליו, יימלט לחו"ל בתקווה שיקבל את "עסקת בועז יונה" כעסקת חייו. הדבר אינו ראוי מבחינה מוסרית וציבורית.

הצדק, להזכירכם, צריך גם להיראות ולא רק להיעשות. כך, כאשר תורת ישראל מורה לנו "צדק צדק תרדוף", בדגש כפול על המושג "צדק", היא באה ללמדנו כי גם כשאתה רודף צדק — עליך לרדוף אחריו בצורה ובאופנים צודקים.

תגובות:

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "המשרד אינו נוהג להתייחס לשאלות שנוגעות למגעים לקראת הסדרי עסקת הטיעון, ואין בכך לאשר או להכחיש דבר".

עו"ד יאיר גולן, המייצג את בועז יונה בפרשה, מסר בתגובה כי "מאחר והסדר הטיעון טרם גובש סופית, אינני רואה לנכון להתבטא מעבר למה שפורסם".

פורסם בשינויים בעיתון "מקור ראשון", 20.5.08

לקריאה נוספת, ראו:

הדיירים חוששים מההסכם עם הקבלן יונה

אין חקירה, אין פיצויים, אין צדק – ד"ר יחיאל בהט, מקור ראשון, 19.6.08

קורטוב של קורבניות, בני ציפר על יחסה של התקשורת לשובו של בועז יונה לחיינו, הארץ, 20.6.08

לנפגעי חפציבה בפריפריה אין עורך דין, מקור ראשון, 02.07.08

עדכון:

עם נחיתתו של בועז יונה בישראל ב-16.6.08, הוא חתם על הסדר עסקת טיעון עם הפרקליטות לפיו יודה בגניבה, קבלת דבר במרמה, זיוף, קשירת קשר ורישום כוזב במסמכי תאגיד. בתמורה, ירצה יונה 7 שנות מאסר בפועל וישלם סכום נמוך יחסית של פיצויים, 4 מיליון שקל, לאלפי הנפגעים בפרשה, שנותרו ללא דירות – רק 2,491 שקל בממוצע. 

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה טחנות הצדק. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על עסקת הטיעון עם בועז יונה לא מוסרית

 1. ג'וד הגיב:

  העונשים על עבירות כלכליות בארץ הם נמוכים מדי, והפשע מאד משתלם.

  בארה"ב עבירות כמו של בועז יונה נחשבות מהחמורות ביותר, ובצדק רב. יש בהם לא פחות משפיכת דם, והן בדיוק מסוג העבירות שצריך לנהוג בהן "יראו וייראו".
  לאחרונה אדם כזה, שניהל קרן השקעות ומעל בכספי הלקוחות שלו במאות מיליונים, נשפט לעשרים שנה, לא פחות, וכמובן – עיקול כל כספו.

 2. מגיבה הגיב:

  הכסף ששילמו הנפגעים צריך לחזור לכיסם או לחילופין הם צריכים לקבל דירה אחרת מהמדינה.
  הוא עשה טעות שעזב את הארץ משום שהעונש שיקבל גדול בהרבה ממה שהיה מקבל לו היה נשאר ולא בורח

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s