"השופטים מצויים בעומס בלתי אפשרי"

שנים של המתנה, עינוי דין במקום הכרעת דין ומאבקים מתישים בצמרת עושים את קצב העבודה בבתי המשפט לבלתי נסבל

רמדיה כמשל

כבר חמש שנים ממתינות משפחות הילדים שנפגעו מהשימוש בתחליף החלב של "רמדיה" לעשיית הצדק. בתום המתנה מרוטת עצבים וכשסוף-סוף כבר התחיל הדיון הראשון במשפטם של הנאשמים בשבוע שעבר בבית משפט השלום בפתח תקווה, שוב התברר שטחנות הצדק טוחנות נורא לאט. הדיון נידחה לעוד חמישה חודשים, כדי לאפשר לעורכי הדין של בכירי החברה ומשרד הבריאות לקבל לידיהם את מלוא חומר הראיות בתיק, כאשר עד כה הגיעו לידיהם רק 15% מחומר הראיות. בדיון התברר שבשל שיטת התיוק של הפרקליטות נוצר בלבול וחלק מהסניגורים צילמו רק חלק מחומר החקירה.
 
עם זאת, השופטת ליה לב און הודיעה כי בכוונתה לסיים את הדיונים במשפט עד סוף 2009. "יש כאן כוונה ברורה לסיים את התיק בהקדם, שלא כדוגמת אסונות אחרים, כמו אסון ערד", היא הצהירה. הוריהם של התינוקות שנפגעו מצריכת תחליף האבקה הצמחית של "רמדיה" זעמו על הדחייה. "אם חמש שנים לוקח להם לתייק מסמך – שיחפשו עובדים שיעשו זאת", דרש ליאור סלפטר, שבתו חן נפגעה מצריכת תחליף החלב, "כדי שיזרזו את התהליך, אנחנו מוכנים אפילו לתייק להם את המסמכים בעצמנו", סיפר באירוניה מעולה בעצב. ולמי שנעדר מהארץ בחמש השנים האחרונות נזכיר כי כתב האישום הוגש רק במאי השנה, ארבע וחצי שנים אחרי התפוצצות הפרשה שבה נפטרו שני תינוקות ונפגעו 23 אחרים.
 

מחסור חמור בשופטים

לא צריך להכביר במילים כדי לתאר את ההשלכות של עינויי הדין והסחבת המשפטית בישראל. בועז אוקון, מנהל בתי המשפט לשעבר, מסביר שלפעמים נדמה כי לאחר המאמצים הרבים שהושקעו בתפיסתם של עוברי עבירה ופרסום הפרשיות החמורות בתקשורת על ההחלטה להגיש כתבי אישום – למי יש עוד כוח להתמודד עם "העבודה השחורה" של ניהול התיק בבתי המשפט. בזירוז הליכי המשפט לא תמיד יש עניין לפרקליטי הנאשמים, שכל יום של חופש עבור לקוחותיהם הוא ברכה לכשעצמה, ובמצב הסחבת במערכת המשפט הימים האלה ארוכים ורבים למדי. את המחיר משלמים כמובן הקורבנות שנגרם להם סבל נפשי רב, ובוודאי הציבור כולו שסובל מהירידה הנמשכת ביעילות ההליך הפלילי ונמנע ממנו גילוי האמת בפרשיות המזעזעות מדינה שלמה. המצב האבסורדי מגיע עד כדי כך שבפרשיות מסוימות פיקפק בית המשפט אם יש טעם להטיל עונש מאסר על עבריין, שכן בחלוף הזמן הרעיון של ענישה "למען ישמעו וייראו" מאבד מכוחו.
 
שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, דווקא חיזק בשנתיים האחרונות את הערכאות של בית משפט השלום ובית המשפט המחוזי, שיוקרתם הלכה ודעכה לעומת בית המשפט העליון, האקטיביסטי. בעיניו, בתי המשפט הללו נושאים בעיקר הנטל של השירות לאזרח ונמצאים בעומס כמעט בלתי נסבל. כחלק מהמלחמה בסחבת של משפטים, יזם והקים השר פרידמן בית משפט מחוזי נוסף, השוכן כיום בפתח תקווה ויועבר בעתיד ללוד. הוא שתיקן את חוק יסוד השפיטה – קיום דיונים בבתי המשפט המחוזיים בהרכב של שופט יחיד או שניים בלבד, מהלך המאפשר ליותר שופטים לטפל ביותר תיקים. לאחרונה גם העלה השר פרידמן את רף התביעה בבתי המשפט לתביעות קטנות ל-30 אלף שקלים, כדי להקל על העומס בבתי משפט השלום.
 
ב-2007 מינה השר פרידמן 70 שופטים חדשים, והוסיף תקנים למינוי יותר מ-80 שופטים בשנים הקרובות. אך במקום שנשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש, העומדת בראש הקודקוד של מערכת המשפט, תדאג לאייש את עשרות כיסאות השופטים הפנויים במשפטנים המתאימים מהר ככל הניתן, היא מעדיפה לנהל מאבקי כוח מול השר פרידמן.
 
שלשום (ג') שיגרה הנשיאה בייניש מכתב לשר פרידמן שבו היא מסרבת לכנס את הוועדה לבחירת שופטים שתוכננה ל-6 בנובמבר, לאחר ששלושת נציגי העליון בוועדה פוצצו כבר את ישיבת הוועדה האחרונה בספטמבר, בנימוק ש"לא בוחרים שופטים בתקופת ממשלת מעבר", ובניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. גם ששת חברי הוועדה הנותרים סברו שיש לבחור שופטים. כעת, לדברי בייניש, "בהתחשב בכך שכהונה שיפוטית מהווה תפקיד ציבורי בעל חשיבות שבבחירה אליו מעורבים גורמים פוליטיים הפועלים מטעם הממשלה היוצאת והכנסת, עמדת שופטי בית המשפט העליון החברים בוועדה היא שאין לקיים ישיבות שתכליתן בחירת שופטים חדשים בתקופת המעבר ועד לכינון ממשלה חדשה".
 
במערכת המשפטית התקבלה הודעת הנשיאה בייניש בזעם. על פי עמדת בייניש, תוכל הוועדה לבחירת שופטים להתכנס שוב רק ביוני 2009, לאחר הבחירות לכנסת, הקמת ממשלה והרכבת ועדה חדשה לבחירת שופטים. מה שמחזק את החשש שהביע השר פרידמן בנאומו, לאחר פיצוץ ישיבת הוועדה בספטמבר, כי המניעים לפיצוץ מקורם בחוסר סבירות הרצון של בייניש מהמועמדים לשיפוט העומדים להתמנות לעליון. סביר להניח שבהרכב חדש של חברי הוועדה, יש למועמדיה סיכויים טובים יותר להיבחר לתפקיד הנכסף של שופט עליון.
 
אולם, הנשיאה בייניש "ערה לכך שהימנעות מבחירת שופטים עתה עלולה לפגוע בראש ובראשונה במערכת הזקוקה לשופטים נוספים. עם זאת, עלינו לפעול כמתחייב על פי הדין, על אף הפגיעה בצרכי מערכת המשפט כמו גם בצרכים נוספים שעלולים להינזק כתוצאה מהמצב הקיים", היא מסבירה במכתב לפרידמן.
 
החלטת הנשיאה בייניש הגבירה את התרעומת אפילו בתוככי מערכת המשפט. במכתב חסר תקדים ששיגרה השבוע נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז, השופטת הילה גרסטל, לבייניש ולפרידמן, היא הזהירה מפני השלכות המצב. גרסטל שוטחת טענות קשות, לנוכח העומס הרב של תיקים אזרחיים ופליליים. לדבריה, מאז תחילת הטיפול בתיקים פליליים במרץ הוגשו 81 כתבי אישום פליליים שבהם דן שופט יחיד ו-46 תיקי פשע חמור שאמורים להיות נידונים בפני הרכב של שלושה שופטים. "בשל מיעוט השופטים במחוזי מרכז, המונה 13 שופטים ורשם במינוי בפועל, יש הרכב פשע חמור אחד בלבד, שופט אחד שדן בתיקים פליליים ושופט אחד שדן במעצרים ובכל הבקשות הנלוות". כתוצאה מכך לדבריה, "עלול להיווצר מצב בו יהיו עצורים שתקופת מעצרם תגיע למספר חודשים רב מבלי שמשפטם החל, וזאת בשל העובדה שאין שופטים נוספים שיכולים לשמוע תיקים אלו".
 
בישיבה הקרובה של הוועדה למינוי שופטים היו אמורים להתמנות 32 שופטים חדשים. דבר שלכל הדעות יסייע רבות בהפחתת העומס בבתי המשפט. בפועל, חסרים כיום כ-30 שופטי שלום ומחוזי, נוסף על שלושה שופטים בבית המשפט העליון – 5% ממצבת השופטים. גורמים בכירים במערכת המשפט אמרו כי "בייניש גורמת נזק בלתי הפיך למערכת. הסיבה הראשונה לירידה באמון הציבור במערכת בתי המשפט היא הסחבת, וזו רק תעמיק עתה. אחר כך מתפלאים מדוע עבריינים משתחררים בשל העומס המוטל על בתי המשפט. ברור שלבחירת שופטים למחוזי ולשלום אין כל נגיעה לפוליטיקה. מדובר כאן במהלך כוחני במסווה משפטי. קשה לבייניש להשלים עם העובדה שהשר פרידמן זוקף לזכותו תוספת של שופטים כה רבים למערכת".
 

מלאי התיקים דווקא יורד

למרות העומס הרב על מערכת בתי המשפט, מדו"ח שהוגש לאחרונה עולה כי במחצית הראשונה של השנה ירד ב-3.3% מלאי התיקים בבתי המשפט, בהשוואה לשנה החולפת. מספר התיקים הפתוחים עומד על 440 אלף, כ-23 אלף פחות מבשנה שעברה. הירידה במלאי התיקים נובעת מהמאמץ הרב של השופטים בעבודת השפיטה, ממילוי תקני השופטים וכן מהירידה שחלה במספר התיקים שנפתחו בבתי משפט השלום.
 
לעומת זאת, בבית המשפט העליון מצטיירת תמונה שונה – כשבמחצית הראשונה של השנה עלה מספר התיקים הפתוחים בכ-300, ועומד על 6,352 תיקים (לעומת השנה שעברה, אז עמד המלאי על 6,078 תיקים). העליה במלאי התיקים של בית המשפט העליון איננה מפתיעה על רקע החסר בשופטים ביחס לתקן השופטים הקיים בבית משפט זה. תכנית העבודה של בית המשפט העליון ל-2008 התבססה על כך שימונו שופטים ובהתאם לכך נקבע יומן המשפטים כמעט שנה מראש ונשלחו הזמנות לדיון לבעלי הדין. בשל אי-מינוי השופטים נאלץ בית המשפט העליון לבטל הרכבים החל מאפריל (מועד בו נסתימה כהונתם של שני שופטים שכיהנו בכהונה בפועל).
 
כתוצאה מכך בוטלו 33 הרכבים בתקופה שבין 1.4.08 ל-13.9.08 שבהם היו אמורים להישמע כ- 330 תיקים בממוצע. באופן עקיף גרם הדבר לביטול של 31 הרכבים נוספים בהם היו אמורים להישמע כ-300 תיקים אחרים שנקבעו מראש, עקב הצורך לקבוע מחדש את התיקים שבוטלו על פי סדר דחיפותם. בסה"כ נידחו 630 תיקים לערך. עינוי הדין בישראל נמשך, והשיירה עוברת.
 
"אני חושב שבמצב אידיאלי היינו צריכים להוסיף תקנים ל-350 שופטים כדי להגיע לעומס ממוצע", מסביר בשיחה עם 'מקור ראשון', השופט משה גל, מנהל בתי המשפט. "כיום אנחנו בעומס בלתי אפשרי שבו שופט בישראל יוצא לאולם עם כפול תיקים ממה שיוצא חברו בעולם המערבי. אנחנו המקום היחידי בעולם שבו שופט יושב לדין חמישה ימים בשבוע ואין לו זמן מובנה בתכנית העבודה לכתוב פסקי דין, ועליו לעשות כן במהלך שהותו בבית או בחופש. אין לשופט גם את הזמן הדרוש להכין תיקים, כי העוזר המשפטי יכול לעזור לו בחומר עזר ואינו יכול לקרוא את התיק במקומו. העוזר המשפטי עוזר לשופט לאתר את פסקי הדין הקשורים לפרשה שנידונה בבית המשפט, והשופט צריך לקרוא אותם ולהכריע בסוגיה שלפניו. יש לשופטים עזרה חשובה, אך איננה מספיקה".

פורסם ב"מקור ראשון", א' בחשון תשס"ט, 30.10.08, עמ' 10

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה משפט שדה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s