ראש בראש: המהלומות בין שלושה משופטי העליון לשר המשפטים פרידמן

"אתה אורח לרגע", הטיח בצעד חסר תקדים השופט העליון אדמונד לוי בשר המשפטים פרופ' דניאל פרידמן (ולהזכירכם, חתן פרס ישראל למשפט). "סגנונך אינו ראוי", הטיחו בו הנשיאה דורית ביניש וחברתה לכס השיפוט בעליון, אילה פרוקצ'יה. פרידמן לא נישאר חייב ולקח אותם למקום שהוא הכי חזק בו – המגרש של הניתוח המשפטי

"כמי שהקדיש את מרבית חייו הבוגרים למערכת המשפט, זו יקרה לי, ככל הנראה הרבה יותר מאלה שנקלעו אליה כ'אורחים לרגע' ומתהדרים לשווא בתואר של מי שמבקשים את טובתה". דברים כדורבנות אלה כתב אתמול (30.10.08) שופט בית המשפט העליון, אדמונד לוי, בצעד חריג מאוד במכתב תגובה ששיגר לשר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, במסגרת המחלוקת הטעונה המתנהלת בימים האחרונים סביב שאלת כינוסה של הוועדה לבחירת 32 שופטים חדשים בשבוע הבא.

לדברי השופט לוי, על השר פרידמן "להרכין ראשו", כלשונו, בפני פסיקתו של בית המשפט העליון, "כאזרח וקל וחומר כשר המשפטים". השופט לוי רגז על כך שהשר פרידמן ציין במכתבו לשופטי העליון החברים בוועדה כי "העובדה ששלושת שופטי בית המשפט העליון נוקטים בנושא זה עמדה אחידה מעוררת תחושה לא נוחה". לוי רואה בדברים "התנסחות בוטה של מי שמתקשה להשלים עם כך שחברי ועדה אחרים 'העזו' לחלוק על השקפתו באותה סוגיה, שעלתה לדיון בישיבתה האחרונה של הוועדה".

השופט לוי תוהה במכתבו מדוע לא טרח השר פרידמן כיו"ר הוועדה לכנס את חבריה בתדירות גבוהה יותר בחודשים הרבים שקדמו למשבר הפוליטי הנוכחי, ובעיקר מדוע בוטלו ישיבות של הוועדה שנקבעו כדי לדון במינויים של שופטים לבית המשפט העליון. "על רקע זה מצאתי את עצמי מוסיף ותוהה, אם יש לאותה הימנעות מכינוס הוועדה קשר עם העובדה שכב' השר התקשה לגייס תומכים במועמדים שהוא חפץ ביקרם", כתב לוי בזעם ניכר. השופט לוי מסיים את מכתבו כמי שהיה מעדיף שלא לכתוב אותו, אילולי "ההשתלחות הנמשכת מעל כל במה נגד בית המשפט העליון ושופטיו".

אתמול החליטה גם נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, להתייחס בעיקר לסגנון מכתבו של השר פרידמן אליה בנדון. בייניש ציינה כי "צר לי על סגנונו הבלתי ראוי". ביניש לא מוכנה לשנות את עמדתה כי אין לכנס את הוועדה בתקופת ממשלת מעבר בערב בחירות.

כזכור, במכתב ששיגר שלשום פרידמן לביניש הוא חזר על "עקיצתו" כי דבריה מעידים על צביעות מאוסה, מאחר שהיא בעצמה מונתה לשופטת בבית המשפט העליון בתקופת ממשלת מעבר. אולם, השר הודה כי לא יכנס את הוועדה ללא שלושת שופטי העליון המכהנים בה.

לצידה של ביניש התגייסה שופטת בית המשפט העליון, אילה פרוקצ'יה, החברה בוועדה. בצעד חסר תקדים השיבה פרוקצ'יה במכתב משלה לשר פרידמן. גם פרוקצ'יה מטיפה מוסר לשר פרידמן, ומצרה על רוחו וסגנונו של מכתבו. לדבריה, "ממשלה המכהנת בתקופת מעבר ערב בחירות, בלא שהיא נהנית מאמון העם, נדרשת לאיזון באופי פעולתה. מצד אחד, עליה להפעיל את סמכויותיה ככל הנדרש, על מנת להבטיח רציפות והמשכיות שלטונית. מצד שני, היא מצווה לנהוג בריסון רב בהפעלת סמכויות השלטון, מן הטעם העיקרי שפעולותיה אינן זוכות לאמון הכנסת, וכן בשל החשש כי קיומם של בחירות וחילופי שלטון באופק עלולים להשפיע על השיקולים הענייניים בקביעת מדיניות ועל תהליך קבלת ההחלטות, ולחייב בכך את הממשל הבא, עם כינונו".

במצב דברים זה, נראה שליו"ר הוועדה, השר פרידמן, אין מנוס מביטול התכנסותה, וזו תתכנס רק ביוני 2009, לאחר הבחירות לכנסת, הקמת ממשלה והרכבת ועדה חדשה לבחירת שופטים.

השר פרידמן לא נשאר חייב, ובמכתב תשובה ששיגר לשופטי העליון טען כי אין כלל משפטי האוסר מינוי שופטים בתקופת ערב בחירות. "הנושא הוא בתחומה של הכנסת, שלא קיבלה את עמדתך בחוק יסוד הממשלה", כתב פרידמן לפרוקצ'יה. "העובדה שאת סוברת שאין למנות כיום לתפקידים ציבוריים אינה הופכת סברה שנויה-במחלוקת זו לחוק או לדין… עצירת הליכי המינויים בכל מערכי השלטון, תגרום שיבושים חמורים, תגביר את הבירוקרטיה ותגרור סחבת חמורה פי כמה מזו שאנו סובלים ממנה כבר היום".

לטענות של השופט לוי השיב פרידמן כי "אני מבין את הקושי הפסיכולוגי שיש לכם להפריד בין מעמדכם כאשר אתם יושבים בדין לבין מעמדכם כחברים בוועדה שבה הינכם נדרשים לנהוג ככל חבר אחר. במסגרת הוועדה אין לכם סמכות מיוחדת לפרש את הדין ועליכם לקבל את דעת הרוב, מה גם שזו נתמכה על ידי היועץ המשפטי לממשלה".

ביחס לטענה של פרוקצ'יה כי המינוים כעת עלולים לפגוע באימון הציבור, השיב פרידמן כי מדובר במסקנות שגויות לחלוטין. "לא ראיתי שמינויים של השופטים ביניש ויעקב טירקל לעליון בתקופת ממשלת מעבר פגעו אז באמון במוסדות השלטון או בבית המשפט העליון".

לבסוף, מגייס לשורותיו השר פרידמן את הציבור, שלדבריו, "הוא הקורבן העיקרי של הסחבת בבתי המשפט, המבין היטב שקבלת עמדתכם פוגעת בו, גוררת הגברת הסחבת בבתי המשפט, הגברת הבירוקרטיה והתדרדרות בשירות לאזרח ובאכיפת החוק".

גורמים בכירים במערכת המשפט אמרו ל'מקור ראשון' בעקבות חילופי המכתבים האלה כי "ביניש גורמת נזק בלתי הפיך למערכת. הסיבה העיקרית לירידה באמון הציבור במערכת בתי המשפט היא הסחבת, וזו רק תעמיק עתה. אחר כך מתפלאים מדוע עבריינים משתחררים בשל העומס המוטל על בתי המשפט. ברור שלבחירת שופטים למחוזי ולשלום אין כל נגיעה לפוליטיקה. מדובר כאן במהלך כוחני במסווה משפטי. קשה לביניש להשלים עם העובדה שהשר פרידמן זוקף לזכותו תוספת של 150 שופטים למערכת".

פורסם כידיעה בעיתון "מקור ראשון", ב' בחשון תשס"ט, 31.10.08

לקריאה נוספת, ראו: "השופטים מצויים בעומס בלתי אפשרי" – כתבה ראשונה בסדרה

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה משפט שדה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s