אהרן ברק: שיטת בחירת השופטים שלנו המעולה שבעולם

"השופטים שלנו נבחרים לא על פי קשריהם הפוליטיים, אלא על פי כישוריהם המשפטיים. וזהו אחד ההישגים החשובים של החברה הישראלית והמשפט הישראלי", התפאר בכנס לציון 60 שנות שפיטה נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק, בעצמו שותף מרכזי ובלתי נלאה לתככים סביב מינויים של מרבית שופטי בית המשפט העליון המכהנים כיום. משפטנים בכירים סבורים מנגד כי לשיטת המינויים של שופטים הממנים שופטים אכן אין אח ורע בעולם הנאור


שופטי בית המשפט העליון.

ממנים את עצמם

דברים שאמר נשיא בית המשפט העליון לשעבר, פרופ' אהרן ברק, על שיטת בחירת השופטים הנהוגה בארץ, כחלק מרשימת ההישגים של מערכת המשפט הישראלית עוררו ביקורת צינית של אנשי משפט רבים.

השופט ברק אמרבכנס לציון 60 שנות משפט שהתקיים בבית המשפט העליון כי "הוקמה בישראל שיטה ייחודית לבחירת שופטים. אלה מתמנים על ידי הנשיא, אך נבחרים על ידי ועדה בת תשעה חברים, אשר בה יש רוב לא פוליטי". ולדבריו, "הדבר הביא לכך שהשופטים שלנו נבחרים לא על פי קשריהם הפוליטיים, אלא על פי כישוריהם המשפטיים. זהו אחד ההישגים החשובים של החברה הישראלית והמשפט הישראלי", התפאר ברק, בעצמו שותף מרכזי ובלתי נלאה לתככים סביב מינויים של מרבית שופטי בית המשפט העליון המכהנים כיום.

לדבריו, "יש לנו שפיטה טובה: אובייקטיבית, עצמאית, יוצרת, נקיית כפיים והוגנת. מעטות הן המדינות שיכולות להתברך בשפיטה ראויה, כפי שאנו יכולים להתברך. המודל שלנו הוא מושא לחיקוי ולקנאה במדינות דמוקרטיות רבות".

משפטנים בכירים הגיבו אתמול כי אמנם השופטים לבית המשפט העליון נבחרים ללא קשר לפוליטיקאים, אבל שיטת המינויים נעוצה בקשרים עם שופטי בית המשפט העליון המכהנים, שהם בעלי כוח רב על חברי הוועדה לבחירת שופטים. לשיטת המינויים של שופטים הממנים שופטים אכן אין אח ורע בעולם. השיטה מעניקה כוח אדיר לבית המשפט העליון. ואין זה מפתיע שדווקא ברק מהלל את השיטה, משום שהעניקה בידיו שליטה עצומה על מערכת המשפט בנוגע לקידום שופטים מבתי משפט השלום לבתי משפט המחוזי. כחבר בוועדה, יחד עם שני שופטי עליון נוספים, יש בידי נשיא/ת בית המשפט העליון כוח רב עוצמה של שליטה על השופטים המכהנים בערכאות הנמוכות.

השופט ברק הצהיר עוד כי "לא כל מטרה לאומית, מצדיקה כל פגיעה בזכויות האדם. בדמוקרטיה חוקתית, המטרה אינה מצדיקה תמיד את האמצעים". לדבריו, "בין הביטחון לחירות דרוש איזון עדין, אותו גיבש והגשים בג"ץ ב-60 שנות קיום המדינה".

בתוך כך, פרופ' ברק מאשים את המדינה באי השלמת גדר ההפרדה בירושלים. "ענה לפיה הגדר באזור ירושלים מתעכבת בגלל בג"ץ פשוט איננה נכונה", טען בכנס השנתי לטרור ומשפט בינלאומי של מכללת "שערי משפט" בהוד השרון. "הטענה מעולם לא הייתה נכונה והיא רווחת בעיקר בפי אותם 'ידידי' בג"ץ", אמר ברק ביחס לטענות אנשי השמאל המהללים את בג"ץ כמגן על תושבי האזור הערבים מפני החלטות ביטחוניות של המדינה. "הסיבה לעיכובים נעוצה בגורמים טכניים וכלכליים סבוכים ומורכבים, ולעיתים אף בבקשתה הישירה של המדינה שלא לדון בבניית הגדר באזורים מסוימים".

פורסם בשינויים בעיתון "מקור ראשון", 13.11.08

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה משפט שדה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על אהרן ברק: שיטת בחירת השופטים שלנו המעולה שבעולם

 1. מואיז הגיב:

  ולכתוב מערכונים.

  אם הפנסיה לא מספיקה לו.

 2. לא אחד מהחבר'ה הגיב:

  לא השופטים שלי, חביבי
  לא נורא, גם ככה איני מאמין במערכת המשפט הישראלית
  זה לא שלי. תהנו תודה

 3. בנימין הגיב:

  לאור השערורייה השקטה הנוכחית, כאשר הוועדה לבחירת שופטים לא מתכנסת כבר תקופה ארוכה כי בייניש החליטה על דעת עצמה, ובניגוד מפורש לעמדתו של היועמ"ש, כי אי אפשר למנות שופטים בזמן ממשלת מעבר.

  אבל לא נעים לבלבל את ברק עם העובדות, הוא הרי איש נורא חשוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s