בג"ץ יכריע האם דוד בן-גוריון שמר שבת

בעתירה שמטרתה מניעת קיום צעדה ביום השבת מוזכרת זכות היוצרים של בן-גוריון על יצירת הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה הקיים בישראל כמו גם העובדה שצעד ברגל בהלוויית צ'רצ'יל

 

דוד בן-גוריון. השבת כציביון יהודי לחיינו הציבוריים

דוד בן-גוריון מתהפך בקברו: איגוד המדרשות ליהדות וללימודי ארץ ישראל עתר לבג"ץ נגד המועצה האזורית רמת הנגב ומכון בן-גוריון, בדרישה לדחות את צעדת בן-גוריון ה-16 שתתקיים השבת תוך חילולי שבת המוניים. בעתירה, שהגיש עו"ד גלעד קורינאלדי, גם נגד שרת החינוך יולי תמיר, שר המדע והספורט, ראלב מג'אדלה ויו"ר ועדת החינוך בכנסת, ח"כ מיכאל מלכיאור – נטען כי יש לאפשר למטיילים מסורתיים ודתיים שומרי השבת להשתתף בצעדה, יחד עם כלל הציבור הישראלי במסגרת אירועי יום הזיכרון הממלכתיים. בעתירה מבקש האיגוד משופטי בג"ץ להוציא צו ביניים דחוף שיאסור על המועצה האזורית רמת הנגב לקיים את הצעדה השבת (28-29,11,08).

(בהחלטת ביניים שהוציא השופט אדמונד לוי ביום חמישי בצהריים נכתב כי "נוכח השהוי בהגשת העתירה וסד הזמנים אליו היא נקלעה, אינני רואה אפשרות מעשית לכינוסו של הרכב לדיון בה במועד, ואפילו אין טענתה של העותרת מופרכת על פניה". נראה כי המשך הדיונים בעתירה יתייחסו לקיום הצעדה החל מהשנה הבאה).

"אין יהודי חייב להיות דווקא אדוק למען יראה הערך הרב שיש בקיום השבת ומועדי ישראל, כימי מנוחה וחגים היסטוריים המנחילים צביון יהודי ורציפות היסטורית לחיינו הציבורי", כתב בן-גוריון בספרו "נצח ישראל". 50 שנה לאחר מכן, יצטרכו כעת שופטי בג"ץ להכריע בשאלת חילול השבת במסגרת אירוע ממלכתי המתקיים לזכרו.
צעדת בן-גוריון מתקיימת מדי שנה בשבילי הנגב ומשחזרת את מסלול הליכתו של בן-גוריון בתקופה שבה התגורר בנגב. לצעדה שלושה מסלולים: אחד משפחתי באורך שבעה ק"מ, השני למיטיבי לכת באורך 14 ק"מ והשלישי למיטיבי לכת במיוחד ואורכו כ-21 ק"מ. בסיום הצעדה מתקיים הפנינג משפחתי הכולל יריד, סדנאות יצירה, מתקנים מתנפחים, חיזיון אור קולי, דוכני מכירה ונופש פעיל.

בעתירה מוזכרת זכות היוצרים של בן-גוריון על יצירת הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה הקיים בישראל מאז יוני 1947 עם אגודת ישראל העולמית, שבסעיף הראשון שלו ניתנה התחייבות בעניין יום השבת: "ברור שיום המנוחה החוקי במדינה יהודית יהיה שבת". בנוסף, למרות שמועד פקיעת תוקף המנדט הבריטי היה בחצות הלילה של יום שישי, בין ה-14 ל-15 למאי 1948, החליט בן-גוריון להקדים ולכנס את מועצת המדינה הזמנית בצהרי יום שישי, שלוש שעות לפני כניסת השבת, לצורך הכרזת העצמאות וחתימה על מגילת העצמאות בהשתתפות הנציגים הדתיים. "בן-גוריון לא רצה שמעמד הכרזת המדינה ילווה באקט שיש בו חילול שבת, ולכן הישיבה של מועצת המדינה הזמנית נתקיימה בערב שבת, ונסתיימה ממש סמוך לכניסת השבת", נכתב בעתירה.

בנוגע להקפדתו האישית של בן-גוריון בכבודה של השבת, יצוין כי ב-1965 הוא השתתף בהלוויה הממלכתית של ראש ממשלת בריטניה, וינסטון צ'רצ'יל, שהתקיימה בשבת. אך מארכיון צ'רצ'יל ומדיווחים בתקשורת עולה כי בניגוד לשאר מנהיגי אומות העולם, בן-גוריון לא נטל חלק בשיירת רכבי מסע הלוויה אלא הקפיד לקיים צעדה אישית מהמלון בו שכן לאחוזת הקבר בשל קדושת השבת.

בעוד שבן-גוריון הקפיד בערך קדושת השבת בפרהסיא ובמיוחד בפעילות פומבית ממלכתית גילה רגישות לעניין והקפיד משנה הקפדה בשמירת ערך השבת – ההתעקשות של מועצת הנגב ומכון בן-גוריון לקיים את הצעדה לזכרו דווקא ביום השבת אינה עולה בקנה אחד עם הרגישות הציבורית שביטא ביחס לשמירת השבת ולערכי אחדות העם שהנחיל.

במענה לפניית איגוד המדרשות טענה מועצת רמת הנגב כי בניגוד לפרסומיה שלה עצמה, לדידה הצעדה לא נמנית על אירועי יום הזיכרון הממלכתי, ולפיכך ההגבלות החלות על אירועים ממלכתיים אינן מתקיימות לגביה. "במשך 16 שנה נערכת הצעדה בשבת, ואיש לא התכוון לפגוע ברגשות הדתיים", הגיבו במועצה לעתירה לבג"ץ. "בשנתיים האחרונות החלטנו להוסיף לצעדה בשבת גם מסלול ביום שישי המיועד לשומרי שבת". כעת מענין לראות כיצד יכירו שופטי בג"ץ ב"שמירת השבת" של בן-גוריון…

פורסם בשבועון "משפחה", 28.11.08, א' כסלו תשס"ט

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה סדר יום חברתי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על בג"ץ יכריע האם דוד בן-גוריון שמר שבת

  1. דני בלוך הגיב:

    אני מסכים בהחלט שאירוע ציבורי צריך להתקיים בזמנים ובמועדים שיאפשרו לכל חלקי החברה הישראלית להשתתף בו. על כן מן הראוי שצעדת בן-גוריון תתקיים שלא בשבת. אין זה מפריע לישובי הנגב לארגן צעדות ואירועים דומים גם בשבת. בוודאי שאין זה תואם את רוחו של בן גוריון לקיים צעדות נפרדות לחילוניים ולדתיים, שהרי הוא הסכים עם כך ש"מי שאינו מקפיד על כשרות רשאי גם לאכול מזון כשר".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s