הורידו שאלטר למחרטות הקאסמים

הטענות הצפויות מהשמאל נגד פעילות צה"ל ברצועת עזה כמנוגדת למשפט הבינלאומי הודפו על ידי פרקליטות המדינה בתשובתה לבג"ץ, אך לא ברור למה על ישראל להמשיך לספק חשמל למחרטות המייצרות בעזה את הטילים המפגעים בתושבי הדרום

10 קווי מתח גבוה מעבירים חשמל מישראל לעזה

בסוף השבוע השני ללחימה בעזה, השיבה פרקליטות המדינה לעתירת שמונה ארגוני שמאל לבג"ץ בדרישה להימנע מירי על צוותים רפואיים ואמבולנסים במהלך הלחימה של צה"ל בחמאס, ולאפשר פינוי הפצועים לבית החולים. בניגוד לטענת העותרים משמאל, מתשובת המדינה עולה כי צה"ל דווקא פועל בהתאם לדיני המשפט הבינלאומי. "ההנחיה החד משמעית היא להימנע מלתקוף צוותים רפואיים ואמבולנסים בעת מילוי תפקידם", נכתב בתשובה לבג"ץ. "למעט במקרים שבהם ברור שנעשה שימוש באמבולנס לצורכי הלחימה בצה"ל, כגון אם ברור לחלוטין שנעשה באמבולנס שימוש שלא לצורך העברת פצועים אלא לצורך העברת טילים ותחמושת. זוהי ההנחיה שקיבלו הכוחות הלוחמים בשטח. בנוסף, צה"ל מאפשר פינויים של פצועים, מהאזורים שנפגעו, לצורך קבלת טיפול רפואי, זאת בכפוף למציאות המורכבת עימה מתמודדים החיילים, וללחימה המתנהלת בשטח".

בעתירת ארגוני השמאל נטען כי החל מתחילת המערכה בעזה היו מספר מקרים שבהם ירה צה"ל אש חיה ופצצות לעבר צוותים רפואיים בזמן שאלה עסקו בהגשת עזרה וטיפול רפואי לנפגעים. על פי מידע שמסר מועאוויה חסנין, ראש צוות החירום במשרד הבריאות בעזה, כוחות צה"ל יורים לעבר כל מי שנוסע בדרך החוף ממרכז הרצועה דרומה. חסנין הוסיף כי הצבא הישראלי יורה ומפציץ כל עובר דרך, למרות שהאמבולנסים ומדיהם של הצוותים הרפואיים נושאים את הסמלים המוכרים, בהתאם לאמנת ג'נבה שישראל חתומה עליה.

בתשובת המדינה לבג"ץ נטען מנגד כי את הטענות של העותרים מהשמאל "יש להפנות בעיקר לצד הפלשתיני, על כך שהפר ומפר את כללי המשפט הבינלאומי בצורה בוטה, גורם לפגיעה חמורה ביותר באמון שאמורים כוחות צה"ל לתת בצוותים רפואיים, באמבולנסים ובבתי חולים, ובכך נגרמים לעיתים, כתוצאת לוואי בלבד, בין היתר, עיכובים בטיפול ובפינוי של פצועים וחולים, ואף לעיתים, למרבה הצער, פגיעה בצוותים אלה.

התשובה מסתיימת בקביעה כי "על אף שהחמאס הפרו ומפרים בצורה בוטה את דיני הסכסוך המזוין, בין היתר, בכך שהם משתמשים בצוותים רפואיים, אמבולנסים ומתקנים רפואיים, לצורך ביצוע פעולות עוינות, הרי שצה"ל ממשיך לפעול בעניינים אלו בהתאם לכללי המשפט הבינלאומי, ולא בניגוד להם, ונעשה מאמץ אמיתי לתת פתרונות מעשיים, בהתחשב בלחימה שמבוצעת בשטח".

הזכות להגנה עצמית

כיפוף הידיים בין ארגוני השמאל לפרקליטות המדינה לקול תרועותיהם של שופטי בג"ץ לא פסקו בכך. הפרקליטות השיבה גם לעתירה נוספת לבג"ץ נגד הלחימה בעזה, והפעם של תשעה ארגוני שמאל בדרישה לעצור את קריסת מערכת המים והביוב בעזה באמצעות אספקת חשמל ודלק לרצועה. לטענת הארגונים, קריסת המערכות נגרמה כתוצאה מקיצוץ שיטתי ועקבי באספקת הדלק הדרוש לייצור חשמל ומהפעילות הצבאית האינטנסיבית במבצע "עופרת יצוקה". העותרים ציינו כי המחסור בחשמל ובדלק הוא תוצאה של קיצוץ יזום באספקה מאז החליט הקבינט המדיני על צעדי ענישה כלפי תושבי עזה לפני 14 חודשים, והיה על שר הביטחון אהוד ברק לצפות מראש שמבצע צבאי רחב היקף יפגע קשות במתקנים הומניטאריים חיוניים, "עד כדי פגיעה ממשית ומיידית בגופם, בבריאותם ובכבודם של תושבי עזה". הם אף דורשים שהמדינה תתקן את קווי החשמל שהושבתו בלחימה.

אך בתשובת המדינה נטען מנגד כי צה"ל והמדינה פועלים לאפשר אספקת חשמל סדירה ככל הניתן לרצועת עזה. "שלטון הטרור החמא"סי הוא שאחראי – באופן ישיר ומלא – לסבל הרב שנגרם כיום לאוכלוסייה בעזה", נטען בתשובה. מדובר בעשרה קווי מתח גבוה המעבירים חשמל מישראל לרצועת עזה (שיכולים להעביר כ-124 מגה וואט), בשני קווי מתח גבוה המעבירים חשמל ממצרים לרצועה (כ-17 מגה וואט) ובתחנת כוח המצויה בשטח הרצועה (המפיקה כ-65 מגה וואט). שבעה מתוך עשרת קווי החשמל העוברים מישראל לעזה פועלים, ושלושת הנותרים מהקווים שנפגעו במהלך הלחימה תוקנו בינתיים. גם שני הקווים המצריים פועלים כסדרם, לאחר שקו אחד שנפגע תוקן. תחנת הכוח ברצועה אינה פועלת כיום בגלל שקו ההובלה היוצא מהתחנה לצרכנים פגוע ומתקנים אותו. ב-5 לינואר העבירה ישראל לעזה 215 אלף ליטר סולר המשמש את תחנת הכוח, ב-7 לינואר נכנסו לעזה 480 אלף ליטר נוספים של סולר, ולמחרת עוד 300 אלף ליטר. לרצועה אף הוכנסו החודש כ-200 אלף ליטר סולר לתחבורה ו-182 טון גז בישול.

בשתי התשובות, הפרקליטות מציינת כי הפעולות שנוקט צה"ל הן מבצעיות מובהקות בטריטוריה זרה שאינן שפיטות, ובג"ץ איננו הפורום הביטחוני-מדיני שבפניו יש לברר טענות מהסוג המועלה בידי ארגוני השמאל, אולם בפועל עושה צה"ל כל שביכולתו כדי לאפשר אספקת חשמל סדירה ברצועה. "על אף הסיכון הרב לשלומם של החיילים והאזרחים במעברים הקיים כל העת, צה"ל מאפשר את חזרתה לפעילות מלאה של רשת החשמל ברצועת עזה, במטרה להפחית מסבלה של האוכלוסייה האזרחית בעזה שאיננה מעורבת בפעולות טרור נגד אזרחי המדינה".

לא ברור מדוע אין זו זכותנו כמדינה לקבל החלטות להפסקת קשרים כלכליים ומסחריים עם משטר עוין, ליתר דיוק, עם אזרחים שבחרו במשטר הטרור החמא"סי בבחירות האחרונות ברשות הפלשתינאית. אין כל היגיון שמדינת ישראל תספק חשמל למחרטות המייצרות את הקסאמים וטילי הגראד המפגעים באזרחיה בדרום הארץ. האם לא יותר היגיוני להצמיד את מערכת ההתראה "צבע אדום" בשדרות לשאלטר של עזה? כשמהערכת תעלה בשדרות, היא תרד בעזה. כהגנה עצמית, מותר לישראל לחפש את חמאס בחושך

אך מהתשובה הזאת לא ברור מדוע אין זו זכותנו כמדינה לקבל החלטות להפסקת קשרים כלכליים ומסחריים עם משטר עוין, ליתר דיוק, עם אזרחים שבחרו במשטר הטרור החמא"סי בבחירות האחרונות ברשות הפלשתינאית. אין כל היגיון שמדינת ישראל תספק חשמל למחרטות המייצרות את הקסאמים וטילי הגראד המפגעים באזרחיה בדרום הארץ. האם לא יותר היגיוני להצמיד את מערכת ההתראה "צבע אדום" בשדרות לשאלטר של עזה? כשמהערכת תעלה בשדרות, היא תרד בעזה. כהגנה עצמית, מותר לישראל לחפש את חמאס בחושך. לא ניתן מצד אחד להילחם בחמאס, ומצד שני לתדלק בעקיפין את לוחמיו.

על אחת כמה וכמה כשמדובר בסיכון חייהם של חיילי צה"ל המאפשרים את חזרת הפעילות החשמלית בעזה. אפילו נשיאת בג"ץ, דורית ביניש, קבעה לאחרונה כי לא מוטלת על המדינה חובה לספק דלקים וחשמל לרצועה בזמן שהדבר יגרום לסיכון ממשי לחיי אדם: "במסגרת האיזונים המתחייבים כתוצאה מהחובה של המדינה לאפשר את העברת הדלק במעבר כנדרש על פי פסק דיננו, לבין חובתה להגן על חייהם של אזרחיה וחייליה – אין לחייב את המדינה ליטול על עצמה את פתיחת המעברים והזרמת הדלק במצב הגורם לסיכון ממשי לחיי אדם".

נראה כי חרף המגבלות המשפטיות הבינלאומיות שפרקליטות המדינה מתלבטת בהן בצדק רב מאימת פסיקת הבג"ץ האקטיביסטית, כנציגת המדינה היא גם מחויבת לתת מענה מוסרי צודק למיליוני אזרחי המדינה הנפגעים כתוצאה מירי מטחי הקסאמים מעזה.

פורסם בשינויים במוסף "יומן" של העיתון "מקור ראשון", 16.1.09, כ' בטבת תשס"ט

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה משפט שדה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על הורידו שאלטר למחרטות הקאסמים

  1. לא תל-אביבי הגיב:

    אני מצטער, אבל לא שוכנעתי. לא ייתכן שהפלשתינים יצטרכו לחיות ללא מים וחשמל. זה פשוט איום ונורא. ולא אני שמאלני, וכן, אני בעד המלחמה.

  2. אורי פז הגיב:

    השאלה איננה האם להחיות את האוכלוסייה הפלשתינאית ללא מים וחשמל, אלא מדוע על ישראל להניק משדיה את התינוקות האלה.
    לעזה יש ידידה טובה, מצרים. מדוע שישראל לא תעביר לידי המצרים את המושכות בכל הנוגע למצבה ההומניטארי של עזה. להזכירך, ישראל נסוגה מעזה כבר ב-1994 והתנתקה סופית ב-2005. ומבחינה זו, אין זה משנה אם אתה או אני שמאל או ימין. העובדה שהתנתקנו מעזה, כך סברנו לתומנו, אך עדיין אנחנו מתקשים להתנתק מהזרמת השקלים, הדלקים והחשמל לרצועת עזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s