נציב תלונות אליעזר גולדברג מודה: השופטים נאלצים לחלל שבת והבעיה מערכתית

לראשונה מודה נציב תלונות הציבור על השופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, בדבר קיומה של "בעיה מערכתית" של שופטים הנאלצים לחלל שבת כשעצורים מובאים להארכת מעצר לפני כניסת השבת והדיונים נמשכים אל תוך הלילה * הנציב ביטל את ההנחיה המקומית לבעיה עליה הורה נשיא בתי משפט השלום במחוז הדרום, השופט משה מכליס

הנציב אליעזר גולדברג. "הבעיה מערכתית"

שופטים לא מעטים בישראל נאלצים לעבוד בשבת ובחג – כך מאשר למעשה נציב תלונות הציבור על השופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, בחוות דעת שהעתקה הגיעה לידי "מקור ראשון". לדבריו, "הבעיה היא מערכתית והפתרון לה אינו אלא בקביעת הסדר מערכתי שייתן מענה למצבים העלולים לפגוע בקדושת השבת או החג בבתי המשפט".

הקביעה של השופט גולדברג באה בעקבות פניית "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל", שהתלונן בפניו על שני שופטים מבית משפט השלום בבאר שבע שקיימו אל תוך השבת והחג דיונים בעניינם של עשרות עצורים.

חוק סדר הדין הפלילי קובע כי "חל מועד הבאת עצור בפני שופט בשבת או בחג, יובא העצור בפני שופט לפני כניסת השבת או החג". סעיף אחר בחוק קובע כי "בית המשפט יהיה פתוח עד שעתיים לפני כניסת השבת או החג". ותקנה נוספת בחוק אף קובעת כי "עצור שיש להביאו בפני שופט… יובא בפניו מוקדם ככל הניתן, כדי לאפשר את סיום הדיון בעניינו של העצור במועד". עם זאת, הוראות אלה לא קובעות כיצד על המשטרה והשופטים לפעול כשדיון במעצרו של אדם לא מסתיים או צפוי שלא להסתיים לפני כניסת השבת או החג.

השופט התורן טען בתגובה לתלונה נגדו על הימשכות דיוני המעצרים אל תוך השבת כי בניגוד להודעת המשטרה על הבאתם של 30 עצורים, הובאו בפועל 66 עצורים. ואילו במקרה השני, נטען כי מאחר שלמעלה מ-50% מהעצורים שהובאו בפניו שוחררו, לא סבר השופט שיש לדחות את הדיונים למוצאי חג שמחת תורה האחרון. עוד טען להגנתו כי שיחרר את עובדי בית המשפט לביתם והמשיך לנהל את הפרוטוקול בכתב ידו.

נוכח התקלות החוזרות ונשנות, הנחה נשיא בתי משפט השלום במחוז הדרום, השופט משה מכליס, כי בימי שישי ובערבי חג יכהנו באופן קבוע שני שופטים תורנים בבית משפט השלום בבאר שבע, ולא רק שופט תורן אחד, כפי שהיה עד כה. ההנחיה ניתנה לאחר שהשופט מכליס "למד על בשרו" על "הבעיה המערכתית", כאשר בערב חג הסוכות האחרון סייע בצוותא לשופט התורן לטפל ב-60 עצורים.

אך השופט גולדברג לא מצדד בהנחיה של השופט מכליס, וסבור כי "הסדר זה הוא מקומי ואינו נותן פתרון ארצי. מכאן שיש לשקול הסדר שיש בו לתת פתרון ארצי לבעיה. פתרון שיש לבדוק את יישומו הוא, כי ייקבעו בערבי שבת וחג בכל בית משפט שלום גם שופט כונן או שופטים כוננים (בנוסף לשופט תורן או לשופטים תורנים), אשר יוזעקו בעת הצורך מבעוד מועד, כדי להגדיל כפי שנדרש את מספר השופטים שידונו בבקשות המעצר. אך מובן כי בנוסף לשופט כונן יהיה צורך לקבוע גם כתבנית כוננית ופרקליט כונן מהפרקליטות הציבורית, אשר כ'צוות כונן' יוכלו לבצע את המשימה".

בדיוק לכן, השופט גולדברג לא מצא לנכון להצדיק את שתי התלונות שהוגשו, ככל שהן נוגעות אישית לשופטים שחיללו את השבת והחג, אלא הציע פתרון משלו ל"בעיה המערכתית" כהגדרתו ברמה ארצית.

דוברת מערכת בתי המשפט, עו"ד איילת פילו, מסרה בתגובה כי "המחוקק לא נתן פתרון משפטי בידי השופטים מה יעשה עם עצור עם כניסת השבת כאשר הדיון לא הסתיים. משכך, היו מקרים בודדים בהם נאלץ שופט תורן לסיים דיונים בתיקי מעצרים לאחר כניסת השבת. בניסיון למזער את התופעה, הוגדל מספר השופטים התורנים בבאר שבע ומאז העניין לא נשנה".

פורסם לראשונה בשינויים בעיתון "מקור ראשון", 30.1.09, ה' בשבט תשס"ט

פוסט זה פורסם בקטגוריה משפט שדה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על נציב תלונות אליעזר גולדברג מודה: השופטים נאלצים לחלל שבת והבעיה מערכתית

  1. גולן הגיב:

    בטוחני שאם שטופטים היו נאלצים לאכול חזיר במסגרת עבודתם הארץ היתה מזדזעזעת, מדוע חילול שבת פחות חמור מאכילת חזיר ?

  2. גלית הגיב:

    זה ממש נורא. אבל אולי פשוט יתנו להם יום חופש אחר במקום, והכל יבוא על מקומו בשלום? אולי תבינו סוף סוף שלא כולם דתיים כמוכם ולא לכולם זה מפריע? שיקבל חופש ביום אחר ונגמר הסיפור. הרבה יותר טוב מאשר מצב בו מישהו ישאר במעצר שווא רק כי אין מי שישפוט אותו, או לחלופין שמישהו ישוחרר סתם. שחררו כבר את ההיסטריה שלכם

  3. אורי פז הגיב:

    השבת בישראל איננה ומעולם לא היתה עניין דתי, אלא יום שבתון לאומי מוצהר ומובהק המעוגן בחוקי המדינה. לו קראת את מלוא הדברים בפוסט זה, היית יודעת כי לפחות שלושה סעיפים בחוק סדר הדין הפלילי קובעים כיצד להימנע מהימשכות דיוני המעצרים אל תוך השבת. ככל הידוע, השופטים לא מורמים מעמם ועדיין אינם מעל החוק במחוזותינו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s