"ככל שמדובר במתחם הר הבית – הכול עוטה במעטפת סודיות"

160 אזרחים, בהם אנשי רוח והגות, הגישו קובלנה פלילית נגד פגיעתם האישית מההריסות הארכיאולוגיות של אנשי הוואקף בהר הבית. אך היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בתמיכת שופטי בג"ץ, עומד בדרכם ומונע את ביצועו של ההליך המשפטי להעמדה לדין של האחראים להרס והשמדה של הוכחות ארכיאולוגיות שיכולות לשפוך אור על תולדות ישראל במקום הקדוש

אבנים בעלות ערך ארכיאולוגי רב שהושלכו כ"אבן שאין לה הופכין" בהריסת הר הבית והיועץ מזוז בהכשר של שופטי בג"ץ לא מאפשר לחקור (התמונה באדיבות האתר http://www.har-habayt.org)

"ככל שמדובר במתחם הר הבית – הכול עוטה במעטפת סודיות. אם באמת לא נעברות עבירות במתחם הר הבית, יבוא היועץ המשפטי לממשלה ויגיד שאין עבירות, ואם באמת הוא אוכף את החוק בהר הבית שיבוא ויגיד, אני בשנת כך וכך עצרתי את זה ואת זה, או התרעתי". כך טענה אתמול עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר בדיון טעון שהתקיים בבג"ץ בעתירת ארגון "שורת הדין" להמשיך בקובלנה הפלילית נגד אנשי הוואקף. העתירה הוגשה נגד היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שהחליט מסיבות השמורות עמו לבטל את הקובלנה הפלילית המעמידה לדין את אנשי הוואקף בגלל העבודות האסורות בהר הבית.

בעתירה לבג"ץ נדרש היועץ מזוז לחזור בו מהחלטתו לעכב את ההליכים בקובלנה הפלילית שהגישו 160אזרחים ישראלים נגד אנשי הוואקף בגלל ביצוע עבודות אסורות במתחם הר הבית. קובלנה פלילית פרטית שהגישו העותרים היא הליך מאוד מיוחד שבו הקובל הפרטי נותן ביטוי גם לאינטרס הציבורי, אבל בעיקר לאינטרס הפרטי שלו והא מתמקדת בנזק שהאדם טוען כי נגרם לו, שיש לו משמעות פלילית. כל אחד מ-160 העותרים הגיש את הקובלנה כי הוא נפגע אישית ממעשיהם של אנשי הוואקף בהר הבית.

לטענת העותרים, העבודות, שהחלו כעבודות תחזוקה, גורמות הרס חמור להר הבית, והן מבוצעות באין מפריע על ידי ראשי הוואקף המוסלמי. במתחם בוצעו חפירות של מנהרות ברוחב של מטר לאורך של 500 מטרים, בעומק של מטר וחצי, כאשר העפר נזרק ובתוכו חפצים ארכיאולוגיים יקרי ערך. אך היועץ מזוז מסרב להעמיד את אנשי הוואקף לדין בגלל מעשיהם, וכעת מונע מאחרים לעשות זאת. לטענת העותרים, עיכוב ההליכים על ידי היועץ מזוז מונע ממניעים פוליטיים ועליו לחזור בו.

השופטות אילה פרוקצ'יה ומרים נאור לא עשו הנחות בדיון. "אכיפת דין באזור הר הבית, היא מדינית, חברתית, דתית, מורכבת מן המורכבות ביותר ולחשוב שנושא כזה יכול להיות מנוהל על ידי אנשים פרטיים, מכובדים ככל שיהיו, היא שאלה גדולה, מפני שהנושא הוא לא נושא של נזק פרטי, הוא נזק נטען לנזק ציבורי וכאן בא היועץ המשפטי לממשלה ואומר בנושא זה אני נוקט במדיניות זהירה במיוחד עם שיקולים משיקולים שונים, שיכול להיות שבחלקם גם לא ידועים לכם", אמרה בדיון השופטת פרוקצ'יה. "צריך להיזהר לפני שנוקטים פעולה. תשארו עם יד על הדופק בעניין הזה ותפעלו בכל דרך שתמצאו לנכון כדי להביא את זה לתשומת לב, אבל לנהל הליך פלילי זה דבר אחר". פרוקצ'יה הציעה לארגון לשקול את מחיקת העתירה ולהמשיך ולעקוב אחרי המשך ההרס במקום הקדוש.

"הר הבית הוא אחד מהמקומות הרגישים ביותר מבחינה פוליטית-דתית", נימק בדיון עו"ד אורי קידר מהפרקליטות את עמדת היועץ מזוז. "הקובלנה הזאת עומדת בניגוד מוחלט לכל העמדה של התכונה והאיפוק והזהירות".

אך לדברי יו"ר הארגון 'שורת הדין', עו"ד דרשן-לייטנר, "היועץ מזוז נוהג בפחדנות מול אנשי הוואקף: גם לא מעמיד אותם לדין וגם מונע מאחרים לעשות זאת. אנו מתכוונים לשלוח את המנהיגות המוסלמית הגזענית לכלא בעוון הריסת הממצאים ההיסטוריים היהודיים על הר הבית, ואם אין ליועץ המשפטי אומץ לעשות זאת בעצמו – שלא יפריע לנו לבצע את המלאכה".

פורסם לראשונה בשינויים בעיתון "מקור ראשון", 3.2.09, ט' בשבט תשס"ט

פוסט זה פורסם בקטגוריה משפט שדה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s