האם פרופ' דניאל פרידמן הוא שר המשפטים הבא?

התנועה לאיכות השלטון דרשה מבנימין נתניהו שלא למנות את פרופ' דניאל פרידמן לשר המשפטים הבא, וקוממה נגדה לא רק את חסידיו

 

העמותה המתכנה – באופן פרדוקסלי ובמיטב מסורת ה-New Speak האורוולאני – בשם 'התנועה לאיכות השלטון'

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום לחברי הכנסת בנימין נתניהו וגדעון סער בדרישה שלא להותיר את פרופ' דניאל פרידמן כשר המשפטים בממשלה החדשה. לטענת התנועה, "לא יכולנו שלא לפנות אליכם, בזעקה ממש, שלא להמשיך ולתת את ידכם למערכה אשר הוביל פרופ' פרידמן לרמיסת מערכות שלטון החוק, ובית המשפט העליון בראשן, מערכה אשר הובילה באופן ישיר לכרסום דרמטי באמון הציבור במערכות אכיפת שלטון החוק, ובעיקר במעמדו של בית המשפט העליון".

לדרישת התנועה הצטרפה גם עמותת אומ"ץ ששלחה פנייה דומה לנתניהו. דרישת התנועה באה בעקבות הפרסומים כי במסגרת המשא ומתן הקואליציוני להקמת ממשלה בראשות הליכוד, המתנהל בימים אלה, אחת הדרישות המרכזיות שהועלו על ידי יו"ר סיעת "ישראל ביתנו", אביגדור ליברמן, היא הותרת פרופ' פרידמן בתפקידו כשר המשפטים.

בתנועה אף גייסו לכך את מצע הליכוד, ולדבריהם, "אין ספק כי הותרתו של פרידמן בתפקיד שר המשפטים לא משרתת את מצע מפלגת הליכוד ומשנתה אשר לפיהם התחייבה המפלגה לפעול 'לחיזוק שלטון החוק ולביצור הדמוקרטיה בישראל'", נטען בדרישה. נתניהו וסער התבקשו לשקול עמדה זו בכובד ראש, ולהימנע מהותרת פרופ' פרידמן כשר המשפטים, החלטה שלטעמה עלולה לא פחות מ"להוביל לנזק נוסף ובלתי הפיך לדמוקרטיה הישראלית ולמוסדות המרכזיים המגנים עליה".

דרישת התנועה קוממה נגדה את הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, שבמכתב תגובה משלו לנתניהו קרא שלא לפסול את פרופ' פרידמן,  חתן פרס ישראל למשפט, לתפקיד שר המשפטים רק מכיוון שהביקורת שהוא מטיח בבג"ץ לא נוחה לנשיאת בית המשפט העליון. מנכ"ל הפורום, נחי אייל, כתב לנתניהו כי "הרפורמות שבהן החל השר פרידמן חיוניות להשבת אמון הציבור במערכת המשפט ובמערכת אכיפת החוק בישראל. בזכותו, המערכת החלה לבדוק את עצמה ולתת מקום גם לקולות ביקורתיים המבקשים לחזק את המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית". אייל מנמק כי "אסור שרפורמות השר פרידמן יעצרו, ועל הממשלה המבקשת לדאוג לחוסנו של העם ולחוסנה של המדינה לוודא שקול אמיץ וביקורתי כמו זה של פרופ' פרידמן ימשיך להישמע".

בפורום המשפטי זועמים על פסילה אישית של אחד מגדולי המשפטנים בישראל, ובטוחים כי נתניהו לא יתן את ידו לפסילה אישית. בפניה כתבו כי דרישת הפסילה היא "רק מכיוון שעמדתו של פרופ' פרידמן לא עולה בקנה אחד עם האליטות השולטות במדינה באמצעות הרוב המסור להן דרך קבע בוועדה לבחירת שופטים, ובשמירה אדוקה על המנהג של 'חבר מביא חבר' לבית המשפט העליון".

תגובה חריפה משלו העביר לנתניהו גם עו"ד עמוס ון-אמדן, יו"ר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, הגם שאיננו מסכים לכל הרפורמות שהוביל השר פרידמן. "אני מבקש להביע, בשם רבים וטובים, הסתייגות מוחלטת מהפניה של העמותה המתכנה – באופן פרדוקסלי ובמיטב מסורת ה-New Speak האורוולאני – בשם 'התנועה לאיכות השלטון'", כתב ון-אמדן. "הדרישה מבישה הן בסגנונה והן לעיצומה".

עו"ד ון-אמדן הציג את תומכי מארג הסמכויות הנוכחי בין שלוש הרשויות – המבצעת, המחוקקת והשופטת – כפי שהוא מיושם ומוכתב בשני העשורים האחרונים על ידי בית המשפט העליון, כדוגמת התנועה לאיכות השלטון, המנסים להציגו כ"אידאלי" ו"אופטימלי". כפועל יוצא, "הם תוקפים בחרי אף ובנבואות אפוקליפטיות על חורבן הדמוקרטיה, רחמנא ליצלן, כלפי כל מי ש'מעז' לבקרו. בייחוד את מי שדעתו אינו נוחה מהשילוש, הלא קדוש כלל ועיקר, של שפיטות נורמטיבית נטולת רסן, עם זכות עמידה לכל דיכפין, בצירוף עילת הביקורת המנהלית ה'סבירות', העמומה וחובקת הכול", כתב יו"ר המועצה הארצית. "המצב הנוכחי אינו 'אידיאלי' ו'אופטימלי' כלל ועיקר. ההיפך הגמור הוא הנכון. יש בו פגיעה של ממש במארג הדמוקרטי הראוי, בין השאר משום שהוא פוגע בעקרון דמוקרטי יסודי לפיו נבחרי הציבור הם בעלי סמכות הביצוע ונושאים בגינה באחריות, ועומדים על כל למשפט הציבור. המצב המשפטי הנוכחי פגע פגיעה אנושה בעיקרון יסוד זה, דבר שהביא לשורה של חוליים משפטיים ומעשיים, שתקצר כאן היריעה למנותם, לרבות פגיעה ממשית ביכולתה המעשית של הממשלה למשול".

לדברי עו"ד ון-אמדן, "הניסיון השיטתי לרצח אופי – שהפניה אליך על ידי מי שניכסו לעצמם באופן אבסורדי את המונופול על 'איכות השלטון' הוא דוגמא מובהקת לכל מי שמנסה להביעה דעה אחרת בסוגיה, קל וחומר פועל לשינוי המצב הוא אנטי דמוקרטי באופן מוחלט. הוא מגלם, מצד אחד, ניסיון לפסול דעה, אף שהיא לגיטימית לחלוטין, ומצד שני, ניסיון להטיל 'איסור' על מימושה, אף שמחזיקים בה רוב נציגי העם שנבחרו בבחירות דמוקרטיות, ואף שהיא חוקית ודמוקרטית למהדרין".

עו"ד ון-אמדן רואה בפרופ' פרידמן מבכירי המשפטנים שצמחו לישראל, מלח הארץ, דור שמיני בה, שאורחותיו מגלמות נזירות אישית מחד, וגישה עניינית של משרת ציבור נטול מורא ופחד, מאידך. "אינני יודע אם תבחר בו כשר המשפטים בממשלתך, אולם את הניסיון לפסול אותו ואת דעותיו ומהלכיו, אני מגנה בכל פה", הוא כתב לנתניהו. "אני מוסיף וקורא לך להתעלם כליל מניסיון אנטי דמוקרטי ולא להביאו במסגרת שיקוליך בעת איוש משרת שר המשפטים".

פוסט זה פורסם בקטגוריה משפט שדה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על האם פרופ' דניאל פרידמן הוא שר המשפטים הבא?

 1. דודו הגיב:

  וכל אלה שטוענים נגדו רק רוצים לשמר את המצב המעוות הקיים.

 2. רעות הגיב:

  הי,
  מישהו יכול לספק לינקים או הסברים או נקודות המפרטות מדוע פרידמן כה איום לבית המשפט ?
  הייתי שמחה לקרוא דברים לגופם ולא לשפוט על פי זעקות השבר ומשפטי הקלישאה שאני נתקלת בהם במדיה המסורתית בעיקר
  🙂
  תודה מראש,

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s