אביר נאמן על סוס לבן

ההבדל בין שר המשפטים היוצא, פרופ' דניאל פרידמן, לשר המשפטים המסתמן להחליפו, פרופ' יעקב נאמן, הוא בסגנון בלבד. צחוק הגורל הוא שכעת דווקא נאמן הוא האביר על הסוס הלבן שיושיע את מערכת משפט מקריסתה הטוטאלית

פרופ' יעקב נאמן. בתלם חרוש (צילום: יח"צ)

"זאת בחירה מצוינת של אחד מבכירי עורכי הדין בישראל שהוא גם בעל רקע אקדמי עשיר וניסיון ציבורי רחב", מסר הבוקר בהודעתו שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, בעקבות מינויו המסתמן של פרופ' יעקב נאמן שיירש את כיסאו. השר פרידמן אמר עוד כי הוא "משוכנע שנאמן יפעל לייצוב המערכת השלטונית ומערך היחסים בין הרשויות, וכן יפעל לשיפור תפקודם של בתי המשפט ומערכת אכיפת החוק ולחיזוק שלטון החוק במובנו האמיתי".

האמת היא, ש"אם פרידמן הוא סדין אדום למערכת המשפט, אז נאמן הוא סדין בורדו", כפי שהתבטא אתמול משפטן בכיר על הצעת הפשרה המתגבשת בין ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, לבין יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שבמסגרתה ימונה עו"ד נאמן לשר המשפטים במקומו של פרופ' פרידמן.

פרופ' נאמן הוא המועמד המוביל והטבעי לרשת את כיסא שר המשפטים בפעם נוספת בממשלת נתניהו, כפי ששימש בתפקיד חודש אחד ב-1996. פרופ' נאמן הודח אז בעקבות החלטת הפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום, ובמשפט עצמו זוכה מכל אשמה בזיכוי מוחלט. בפרקליטות טרם השכילו לערוך קורטוב של חשבון נפש על "תפירת התיק" לפרופ' נאמן, שמאז כבר חזר לכהן כשר האוצר בממשלת נתניהו, אך פרש ב-1998 בגלל חילוקי דעות עם ראש הממשלה. בימים אלה הוא האיש האמון על המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד להרכבת ממשלה חדשה בראשות נתניהו.

אם אכן ימונה פרופ' נאמן לשר המשפטים, נראה כי עמדותיו על מצבה העגום של מערכת המשפט כיום, ועל הרפורמות להבראתה שהוביל השר פרידמן – לא יגרמו לנשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, וכמה מחסידיה לגמור את ההלל על המינוי.

בדבר עקרוני אחד בכל זאת עשויה להשתנות התמונה, סגנון הוויכוח הפומבי והאישי שנוצר בין השר פרידמן לבית המשפט העליון. "דברי חכמים בנחת נשמעים", הסביר בראיון שקיימתי עמו למוסף 'דיוקן' על תפקודו של השר פרידמן, "מן הראוי היה שהדיונים יתנהלו לגופו של עניין, ולא לגוף המדבר. יש צורך בהידברות בין העומדים בראש מערכת השפיטה לבין שר המשפטים, כאשר כל צד מנסה לשכנע את הצד האחר בדברי נועם ולא בהתקפות אישיות, בשער בת רבים".

אך במרבית הרפורמות שהוביל השר פרידמן, פרופ' נאמן דווקא מצדד. "פרופ' פרידמן הוא משפטן עתיר ניסיון וידע בתחום המשפט האזרחי", הסביר לי בזמנו. "מערכת המשפט בישראל נמצאת בקריסה ועינוי הדין של המתדיינים בבתי המשפט קשה ביותר. יש כשל מערכות, ולפיכך זקוקה מערכת המשפט לשר משפטים שיחולל רפורמות כדי להביא לייעול וקיצור ההליכים בבתי המשפט". דומה כי צחוק הגורל הוא שכעת דווקא נאמן עצמו הוא האביר על הסוס הלבן שיושיע את המערכת מקריסתה הטוטאלית.

אבל לא רק במיגור תופעת העומס הכבד בבתי המשפט נאמן רואה עין בעין עם השר פרידמן, אלא הוא בברכה את מרבית הרפורמות שפרופ' פרידמן ניסה להכניס למערכת המשפט. כך למשל, חיזוק בית המשפט השלום ובית המשפט המחוזי, הגדלת מספר השופטים בבתי המשפט העמוסים ביותר, השינויים שהכניס במינוי שופטים ומינוי עורכי דין בעלי ניסיון לבתי המשפט. "יש בהחלט מקום ליוזמתו למנוע התערבות בתי המשפט בנושאי ביטחון, צבא ונושאים מדיניים שהם בסמכות הממשלה והכנסת", הסביר לי בשיחות שקיימנו לא מכבר.

באשר למלכוד המערכתי שבו נמצא השר פרידמן בתפקידו, סבור פרופ' נאמן כי שר המשפטים "נמצא (אז) במערכת קשה ומורכבת. נגד ראש הממשלה ושרים אחרים מתנהלות חקירות והדלפות ובמצב שכזה ברור שהממשלה איננה מסוגלת לתפקד ולבצע הרפורמות החיוניות הדרושות במערכת המשפט".

מתחילת הדרך צידד נאמן ביוזמת השר פרידמן להקמת הוועדה שתחקור כהלכה את פרשת האזנות הסתר במשפטו של חיים רמון. הוא בירך על החלטת הממשלה להעמיד לרשות מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס את כל האמצעים לחקירת פרשת האזנות הסתר.

לא אחת גם התבטא בזכות הצורך בשינוי השיטה לבחירת שופטים. במיוחד ציין לשבח את ניסיונו של השר פרידמן למנוע את התופעה, שעליה התריע בעבר מספר פעמים, של מינוי שופטים מקורבים. תופעה שפרופ' פרידמן נלחם נגדה בוועדה למינוי שופטים. נאמן סבור כי "מינוי שופטים לנשיאות בית המשפט על פי הוותק, שהשר פרידמן מנסה לבטל, יש בה היגיון רב. הוותק איננו בהכרח הדבר המכריע בכישורים למינוי נשיא בית המשפט". כמו כן, הגבלת תקופת כהונת נשיא וסגן נשיא, "יש בה הגיון רב. חוק הקדנציות יאפשר חילופי תפקידים והכנסת מגוון של שופטים לכהונת נשיא וסגן נשיא".

שינוי בהרכב הוועדה למינוי שופטים שהציע השר פרידמן, יביא לדעת נאמן ל"ייצוג כלל מערכת המשפט בוועדה ולא רק ייצוג של בית המשפט העליון בשיקולי הוועדה. הוא הדין באשר למינוי שופטים לבית המשפט העליון, לאחר שיכהנו כשופטים זמניים. המינוי הזמני של שופט מחוזי לא צריך להיות חסם למינוי מי שלא כיהנו כשופטים זמניים. המינוי הזמני – בשיטת המינויים הקיימת – עלול להשפיע על שיקול הדעת של שופט שנמצא במינוי זמני לתקופת ניסיון".

פרופ' נאמן הוא האיש הנכון בזמן הנכון. לאחר שפרופ' פרידמן התווה את התשתית הראויה ודרך מקובלת, הגיע תורו של נאמן לחרוש את התלם הלכה למעשה לשינוי פניה לטובה של מערכת המשפט בישראל.

פורסם בעמוד הדעות של העיתון "מקור ראשון", 16.3.09, כ' באדר תשס"ט

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה משפט שדה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על אביר נאמן על סוס לבן

  1. חיים שיבי הגיב:

    כך. ובלבד שלא נחזור שנית לקרבות אגו ומשקעי עבר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s