פיצוי גבוה לעובדת תיאטרון ירושלים שעישון פאסיבי נכפה עליה

רעות פאר תפוצה ב-5,000 שקלים. בקביעת גובה הפיצוי התחשבה השופטת מרים ליפשיץ-פרבס בכך ש"מטבע הדברים קשה להוכיח נזק ספציפי מעישון העשוי להתגבש לאורך שנים רבות", ובכך שמדובר במקום עבודתה של פאר, "בו תנאי העבודה נכפים עליה, ללא יכולת להרחיק עצמה מהעישון הפסיבי"

תיאטרון ירושלים. "תרבות של עישון" (צילום: יח"צ)

תיאטרון ירושלים יפצה קופאית שסבלה מעישון פסיבי ב-5,000 שקל. כך קבעה השופטת מרים ליפשיץ-פריבס מבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים, שקיבלה את תביעתה של רעות פאר נגד תיאטרון ירושלים, המרכז לאומנויות הבמה הגדול ביותר בבירה, על הפרת החוק להגבלת עישון במקומות ציבוריים.

לטענת פאר, שעבדה כקופאית בתיאטרון, היא סבלה במשך כל תקופת עבודתה מעישון פאסיבי של עובדי המקום. במזכירות ובמתחם המכירות של התיאטרון היתה "תרבות של עישון" והעובדים סביבה עישנו באופן תדיר, בעוד שהתיאטרון לא עשה את כל הנדרש כדי למנוע זאת. לדבריה, רק לאחר הגשת התביעה, החלה הנהלת התיאטרון להציב שלטים האוסרים על העישון. ואפילו השלטים שהוצבו לא היו ברורים דיו ולא כללו את השפה הערבית והאנגלית, כנדרש בחוק. כאשר פאר ובן זוגה שעבד בתיאטרון ביקשו במכתב להנהלה להביא להפסקת העישון והיתרו שיפנו למשרד הבריאות – כעבור שבוע פוטר בן זוגה ופאר עצמה התפטרה יום לאחר מכן.

הנהלת התיאטרון טענה להגנתה כי רק החל ממועד כניסת החוק לתוקפו, בנובמבר 2007 רשאית פאר להלין נגד אי-אכיפת מניעת עישון בתיאטרון, ועד אז סמכות האכיפה היתה נתונה בידי העירייה והמשטרה.

העדה מטעמה של פאר, שעדותה עשתה על השופטת "רושם מהימן", סיפרה כי בתקופת עבודתה בנקודת המודיעין והמכירות של התיאטרון, "נהגה במקום תרבות עישון של עובדי המקום בכל חלקי המשרדים ובכל שעות היום" ו"היה צורך להעיר לעובדים ולנזוף בהם". לדברי העדה, במרבית תקופת עבודתה לא היתה הוראה בדבר הגבלת עישון, למעט הוראה ישירה שניתנה לאחר שהוגשה התלונה של פאר והערותיה גרמו לאי נעימות.

עדי ההנהלה העידו כי במחלקת המכירות עישנו רק כשכל העובדים שם היו עובדים מעשנים, ואילו כיום הוחמרו ההוראות וניתן לעשן רק באזור המותר לעישון. חשב בתיאטרון העיד כי עובדים מעשנים ברחבה בחוץ וכי אין עישון בקופות.

השופטת מרים ליפשיץ-פריבס קבעה כי התיאטרון לא עמד בחובתו בקביעת השלטים האוסרים על העישון. נקבע כי למרות שבוצעו פעולות חלקיות מצד התיאטרון למניעת העישון – בפרסום מכתבים לעובדים ובשילוט חלקי – איפשר התיאטרון לעובדים לעשן בחדרים, בניגוד לחוק.

בקביעת גובה הפיצוי התחשבה השופטת בכך ש"מטבע הדברים קשה להוכיח נזק ספציפי מעישון העשוי להתגבש לאורך שנים רבות", ובכך שמדובר במקום עבודתה של פאר, "בו תנאי העבודה נכפים עליה, ללא יכולת להרחיק עצמה מהעישון הפסיבי". התיאטרון חויב כאמור לפצות את פאר ב-5,000 שקלים ובכיסוי הוצאות משפט בסך 400 שקלים.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה משפט שדה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על פיצוי גבוה לעובדת תיאטרון ירושלים שעישון פאסיבי נכפה עליה

 1. דודו הגיב:

  ככל שאנשים ירבו להגיש תביעות דומות – כך יטב.

 2. אנונימי הגיב:

  טוב מאוד שאנשים מתלוננים ומתעקשים על מה שעקרוני עבורם ומפריע להם. יש לעודד התנהגות זו, בייחוד במקומות עבודה, בהם אנו מבלים את רוב שעות היום.

 3. מישהו שסובל מעישון הגיב:

  מעניין לראות כיצד הנהלת מוסד תרבות מנסה לחמוק מאחריות כלפי עובדיה שאינם מעשנים בטענה כי סמכות האכיפה הינה באחריות העירייה והמשטרה. צורם לי כ"כ לשמוע דבר כזה! האם ההנהלה אם כן אינה נושאת באחריות להתריע לרשויות האוכפות? האם העדר מילוי האחריות של הנהלה שכזו אינו מהווה הסכמה עם תרבות העישון שקיימת במקום? וגם אם זו אינה אחריותה החוקית, ודאי שזוהי האחריות המוסרית הרובצת עליה. מנהל שחומק מאחריות מוסרית שכזו כלפי עובדיו אינו ראוי לנהל תחתיו עובדים!

 4. מכיר מקרוב הגיב:

  שמחתי לראות שסוף שוף מישהו קם נגד המנכלית ועשה משהו למען הצדק במקום הזה! ממש עצוב שמקום כזה מקסים נהרס כל כך מאז שהגיעה. אני מקווה שמישהו שם יתחיל לראות מה הם הביאו לנהל את המקום וימצאו מישהו מתאים יותר, מישהו תרבותי כראוי למקום שכזה

 5. סובלת הגיב:

  אני הייתי מפחדת לצאת נגד ארגון גדול, יפה שלא פחדתם! שאנשים אחרים ימצאו את האומץ עד שלא יעשנו יותר בכלל במקומות ציבוריים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s