חשיפה: הנה מה שב"קוקה קולה" לא רוצים שתדעו

איך רק כעבור 40 שנה חברת המשקאות "קוקה קולה" הסדירה את הכשרות הממלכתית שלה בארץ בהשגחת הרבנות הראשית לישראל?

ערנותו של אזרח מהשורה הביאה לכך שחברת 'קוקה קולה', מחברות המשקאות הקלים הגדולה בישראל, הסדירה רק כעת את הכשרות של עשרות ממוצריה המיובאים לארץ כחלוף למעלה מ-40 שנות פעילות. במהלך חול המועד פסח שלח שמואל ג'ובני מרמת גן מכתב התראה לחברה המרכזית לייצור משקאות ('קוקה קולה'), באמצעות עו"ד חיים שטנגר. במכתב הוא קובל על כך שאין הכשר כנדרש בחוק למגוון מוצרי המשקאות הקלים שמייצרת חברת 'קוקה קולה', והמצב הקיים מכשיל את ציבור הצרכנים שומרי הכשרות.

מדובר במשקאות שתמציתם מיובאת לישראל – קוקה קולה, קוקה קולה דיאט, פנטה אורנג', וקוקה קולה לימון – שכולן נושאות את חותמת הכשרות של רבנות תל אביב, המנוהלת בראשות רב העיר, הרב ישראל מאיר לאו. גם פס ייצור חדש יחסית של משקאות פנטה בטעמי אשכוליות, אקזוטיק, אננס-אשכוליות, אורנג'-מנגו וקוקה קולה זירו – נושאות כולן את חותמת הכשרות של רבנות תל אביב.

כשומר כשרות ובעל תפישת עולם דתית-לאומית המנהל אורח חיים של שומר תורה ומצוות, ג'ובני מקפיד שלא להכניס לפיו דברי מאכל או משקה שלא נושאים על גביהם את אישור הכשרות של הרבנות הראשית לישראל או של מי מהרבנויות המקומיות. לכן גם חרה לג'ובני לגלות כי החברה המרכזית לייצור משקאות 'קוקה קולה' מקצרת את הדרך ומקבלת אישור כשרות מרבנות תל אביב בלבד, ולטענתו, אינה עוברת דרך הרבנות הראשית לאישור התמציות המיובאות כפי שדורש החוק.

ג'ובני דרש בפנייתו לרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, ולרב הראשי לתל אביב, הרב ישראל לאו –  להסיר באופן מיידי את הכיתוב "כשר בהשגחת רבנות ראשית תל אביב" מכל משקאות ה"קוקה קולה" שרובנו שותים, עד שיאושרו הכשרויות של כל התמציות המיובאות של החברה על ידי הרבנות הראשית. בנוסף הוא דרש שהחברה והרבנות יפרסמו מודעות ברחבי המדינה שיבהירו כי למשקאות ה"קוקה קולה" אין הכשר כחוק, ו"ידע הציבור ויזהר".

"הם נותנים להאמין ולהבין כי משקאות 'קוקה קולה' השונים הם משקאות כשרים לכל דבר ועניין בהתאם להוראות החוק ותקנותיו", כתב עו"ד שטנגר, "בעודם מכשילים את הציבור הרחב". יצוין כי לפי תקנות חוק איסור ההונאה בכשרות מ-1988, כל חומר גלם מיובא אמור להיות מוגש לאישור מועצת הרבנות הראשית בצירוף דוגמית, בעוד שתו-הכשרות על המוצר ניתן על ידי הרבנות המקומית.

מהרבנות הראשית נמסר לי בתגובה כי המכתב הגיע במהלך חופשת הפסח. יועץ התקשורת של הרב מצגר, אבי בלימנטל, מוסר לי כי יו"ר לשכת הרב הראשי, חיים המדינגר, אמר לו כי "לכל חומרי הגלם של 'קוקה קולה' יש אישור יבוא".

הרב חיים לסרי, מנהל מחלקת הכשרות למוצרי יבוא ברבנות הראשית לישראל, מסביר לי בשיחת טלפון כי חלק ניכר ממוצרי היבוא לארץ גמר היצור שלהם הוא בארץ בכך שהם נארזים כאן ומקבלים את הכשר הרבנות המקומית של המפעלים. "אם ניקח ספציפית את כל מוצרי חברת קוקה קולה", הוא מסביר, "למעשה המערכת עובדת בצורה פשוטה: מגיעים לארץ כ-20 רכזים, שבארץ מוסיפים להם חומרי גלם כמו מים, סוכר וכד'. כך שעל פי החוק, מתן ההכשר של הרבנות בתל אביב הוא בסדר. הגדרה של יצרן בחוק היא לא של מי שמייצר את המוצר בלבד, אלא גם מי שמייבא אותם מחו"ל ומבקבק או אורז את המוצרים".

אך האם על חומרי הגלם המיובאים אין חובה על היבואן לקבל כשרות מהרבנות הראשית?

"זה נכון. להגיד את האמת, אנחנו לא פונים ליצרנים בבקשה להסדיר את הדבר אם הם לא פונים ישירות אלינו. במקרה של 'קוקה קולה', האמת היא שרק השבוע (לפני כשבוע וחצי, שעת השיחה עמו – א"פ), החברה פנתה אלינו והסדירה את הכשרות של כ-20 רכזים שהם מייבאים מחו"ל. אינני יודע אם יש רכזים נוספים שצריך להסדיר את כשרותם, אך מה שהוגש אלינו רק השבוע (כנ"ל – א"פ) הוסדר. במשך השנים לא היה בין החברה לרבנות הראשית כל קשר וחיבור".

עם זאת, מציין הרב לסרי כי "צריך להיות הגון בדבר הזה ולומר כי חברת 'קוקה קולה' איננה חברת המזון והמשקאות היחידה בארץ שלא מסדירה מול הרבנות הראשית את הכשרות של חומרי הגלם המיובאים. ואולי זו ההזדמנות לקרוא לכל החברות במשק לעבוד בצורה מסודרת מבחינה חוקית וכשרותית. קח למשל את המקרה של קוקה קולה, הרכזים מגיעים כאשר לא כל מרכיב בהם הוא בוודאי כשר. לכן, צריך להשגיח על הדברים האלה ואנחנו מוציאים אישור כשרות אך ורק על מספר רכזים. אנחנו נותנים למשגיח הוראות על איזה מהרכזים הממוספרים יש כשרות ואילו מהם לא כשרים. הגם שב'קוקה קולה' יש את המשגיחים המוסמכים של הרב לנדא. שכן, יצרנים מחו"ל מייצרים רכז מסוים שהוא כשר ורכזים נוספים של אותה החברה שבכלל לא כשרים. חברות מזון ומשקאות זרות מייצרות מוצרים כשרים ולא כשרים, אך אם אינן פונות אלינו לבדיקת הרכזים – איננו קשורים אליהם. ואני אומר לך שיש הרבה חברות במשק שלא הסדירו את הכשרות שלהם עד היום".

דובר החברה המרכזית לייצור משקאות קלים ("קוקה קולה"), פול סלומון, מסר בתגובה לפנייתי כי "יש למוצרי 'קוקה קולה' ישראל את כל אישורי הכשרות הנדרשים מכל הגורמים הרלוואנטיים. החברה מייחסת חשיבות עליונה לנושא הכשרות מאז יום הקמתה לפני למעלה מ-40 שנה".

שמואל ג'ובני עצמו, שאיננו עובד בהווה או לשעבר בחברת "קוקה קולה", ביקש שלא להתראיין בפרשה.

עורך דינו, חיים שטנגר, שוהה בחו"ל.

 

לידיעת הגולשים: באמצעי התקשורת שקהל היעד העיקרי שלהם שומר כשרות הצליחה חברת "קוקה קולה" למנוע את פרסום הפרשה. מסתבר שתקציב הפרסום שלהם חשוב מדי מכדי לוותר עליו תמורת פרסום המידע הזה לציבור, ואין לי אלא להצטער על כך.

למען הסר ספק אציין כי בפרסום זה בבלוג פעלתי לאור הנחיות תקנות האתיקה של מועצת העיתונות הישראלית. לפי סעיף 24ב, "עורך שפסל לפרסום מאמר שחיבר עיתונאי לא יפגע בזכותו של העיתונאי לפרסם את המאמר בעיתון אחר".

דיון מעניין בפרשה מתנהל בפורום הבא

על היעדר הפיקוח של הרבנות הראשית והמשרד לשירות הדת על כשרות המזון, דו"ח מבקר המדינה 59ב לשנת 2008 (פורסם: 6.5.09) – מתברר שהמצב מתחת לכל ביקורת

פוסט זה פורסם בקטגוריה סדר יום חברתי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

15 תגובות על חשיפה: הנה מה שב"קוקה קולה" לא רוצים שתדעו

 1. מיכאל הגיב:

  תמיד האמנתי שקוקה קולה דופק את החיים

 2. רונן הגיב:

  יש סיבות הרבה יותר טובות להימנע מקוקה קולה, וכולן בריאותיות. הדתיים כל כך שבויים בתפיסת העולם האנכרוניסטית שלהם שנראה שיסכימו לשתות גם מי זרחן אם יהיו כשרים. מגוחך

 3. דני בלוך הגיב:

  כל הויכוחים הללו מצחיקים אותי. הוויכוח הוא לא על כשרות אלא על כסף. האם הקוקה קולה תהא כשרה יותר אם תהיה עליה חותמת רק של הרב לאו או גם של הרבנים מצגר ועאמר? ויש הדורשים גם של בד"צ ושל רב זה או אחר. אולי יצליחו הדתיים להסכים על כשרות אחת וזהו? אני מכיר לא מעט בעלי חנויות ואיטליזים ומסעדות שומרי מצוות שמעדיפים שלא לקבל אישורים והשגחות ולחסוך את התשלומים בהנחה שמי שלא סומך על יושרם האישי שיקנה במקום אחר ואיש מהם טרם פשט את הרגל.

 4. אורי פז הגיב:

  לידיעתך, דווקא ישנו הכשר מהודר שמאז קום המדינה ועד היום מקובל על כל הדתיים והחרדים ללא יוצא מן הכלל: הכשר של בד"ץ העדה החרדית.

  כחסידי השוק החופשי מה לנו להלין על התחרות במשק על כיסם של הצרכנים?

 5. ישראל הגיב:

  הרי לקוקה קולה ישנו הכשר מהודר של הרב לנדא מבני ברק

  לומר שאין לקוקה קולה כשרות זו סתם איוולת

  נכון, ישנם כמה אנשים – לא הרבה – שמעונינים בקידום הרבנות

  מה לעשות, שאת מי שמענינת הכשרות – מעונין יותר בכשרות של הרב לנדא יותר מכשרותה של הרבנות

 6. השימוש במונח "הכשר מהודר" הוא כניעה לתעמולה.

  הוא לא מקובל על כל הדתיים והחרדים, אני למשל אוכל מההכשר הזה רק אם אני מוזמן לבית של חרדי ואני לא רוצה להעליב אותו

 7. אורי פז הגיב:

  לישראל,

  יש לקוקה קולה כשרות של הרב לנדא? מה, לא ידעת שיש מוצרי 'קוקה קולה' שאין עליהם הכשר של הרב לנדא והם נמכרים בארץ?

  ראו פרסומים ודיונים על כך בפורומים הבאים:

  http://bhol.co.il/forum/topic.asp?topic_id=2270584&forum_id=771

  http://bhol.co.il/forum/topic.asp?topic_id=569783&forum_id=771

  והאם מצידך היהודים החילונים שישתו ויאכלו ללא הכשר של הרבנות הראשית לישראל (על מוצרי יבוא) לכל הפחות? בפרט כאשר הרבנות המקומית (ת"א במקרה דנן) לא מוסמכתלבדוק כשרות על מוצרי יבוא וממילא גם לא בדקה כל הנראה את מרכיבי המשקאות של קוקה קולה.

  ולפני הזעקה שלך על מצעד האיוולת, במקומך הייתי רץ לברר עד כמה הרב לנדא מודע למה שברבנות הראשית לא היו מודעים לו מזה למעלה מ-40 שנה.

 8. אורי פז הגיב:

  כוונתי היתה לומר שהכשר בד"ץ העדה החרדית הוא הכשר שאין מאן דפליג על חומרתו. אתה מוזמן לברר על כך בסביבתך הדתית-חרדית.

  בניגוד לרבנות הממלכתית, ואולי גם מקרב כשרויות המהדרין הפורחות כפטריות לאחר הגשם, מעולם לא אירעו "פאשלות כשרותיות" עם הכשר הבד"ץ הזה.

 9. דני בלוך הגיב:

  מי שרוצה להחמיר בכשרות שישלם בעדה, רק שלא יהיה על חשבון האדם הפשוט שרוצה רק לדעת שהבשר הוא משחיטה כשרה ושיש הפרדה בין בשר לחלב ואין שימוש בחומרים לא כשרים.

 10. חייש הגיב:

  הם אלו שהיו חתומים על כשרות מוצר שלפי דבריך יש איזושהי בעיה, פרוצדורלית או דתית, עם ההכשר שלו. קוקה קולה הם ארגון מסחרי, לא דתי. הם עשו מה שמבחינתם היה נכון מסחרית. אם יש איזושהי בעיה דתית עם ההסדר הזה, מדוע הרבנות התל אביבית נתנה את ידה לכך?

 11. אורי פז הגיב:

  קודם כל, לא מדובר בבעיה פרוצדורלית או דתית. מדובר בבעיה מסחרית חוקית גרידא. חברת קוקה קולה משקיעה בהכשר כי היא יודעת שבכך היא חוסכת תשלומי עתק לחברות הפרסום בקרב צרכני הכשרות. הפרסומות שלה בקרב אוכלוסיה זו הן בשל התחרות הרבה בשוק המשקאות. והנה, בפרסומיה היא מבליטה ומדגישה את ההכשר שנושאים בגאון עשרות סוגי משקאותיה.

  שנית, הבעיה איננה של הרבנות תל אביב. כפי שמסביר בשיחה עמי למעלה הרב לסרי, על פי החוק, מתן ההכשר של הרבנות בתל אביב הוא בסדר בגלל שזו חובתה של החברה שמפעליה שוכנים בבני ברק (במקרה זה) לקבל הכשר למוצריה מסניף הרבנות המקומית החולשת באזור הגיאוגרפי.

  לכן, הבעיה היא כאמור של חברת קוקה קולה, שכיבואנית של מרכיבי משקאותיה היתה צריכה לא לקצר את הדרך ולהסתפק רק בהכשר של הרבנות המקומית, אלא לפי חוקי המדינה לפנות ביוזמתה למחלקת הכשרות למוצרי יבוא ברבנות הראשית לישראל, כדי שזו תבדוק כהלכה את הכשרות של הרכזים המיובאים (שאגב, לא את כולם ניתן להכשיר ולכן בחו"ל יש מוצרי חברת קוקה קולה שלא כשרים בכלל).

 12. שלומי הגיב:

  מי שלא רוצה לשתתות קוקה קולה שלא ישתה זה מותג שלא כל בן אדם יכול לשתות אותו במיוחד לא הקיצונים שעבדו בחברה ועכשיו מנסים להוציא לחברה הזו שם רע ,לא טוב להם שישתן RC או קריסטל או סופר דרינק ויראו מהו טעם החיים הטובים ןהכשרים

 13. אורי פז הגיב:

  שמואל ג'ובני לא עבד מעולם בחברת "קוקה קולה", וחבל שאתה מעליל עלילות ומכפיש מבלי לבדוק את העובדות.

 14. יורם הגיב:

  בקישור הבא תמצאו עוד מידע שבקוקה קולה לא היו רוצים שתדעו.
  http://www.derech-hacosher.co.il/category/%D7%A7%D7%95%D7%A7%D7%94-%D7%A7%D7%95%D7%9C%D7%94
  הקישור מוביל אל לקט של פוסטים שעוסקים בהשפעה השלילית שיש לקוקה קולה על הבריאות

 15. תחיה הגיב:

  כן היו "פאשלות כשרותיות" עם בד"ץ העדה החרדית. הם פשוט לא פורסמו בגלל אינטרנס משותף של נותני הכשר ומקבליו. אתה יכול לשאול בעלי כרמים כיצד הם פותרים את בעיית העורלה. ארגז ענבים פעם בשבוע, והמשגיח לא טורח לבדוק אם יש נטעים חדשים (כמובן, כמובן, לא כולם. אבל האם אפשר לדעת מי כן ומי לא?).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s