פגעה וברחה

במקום להתמודד בתוך הוועדה למינוי שופטים נגד מינויו של השופט משה דרורי לבית המשפט העליון, בחרה הנשיאה דורית בייניש לראות אותו מוקע על הגרדום התקשורתי. אם זו דרך הפעולה המועדפת עליה, מה הפלא שמערכת המשפט בהנהגתה זקוקה ל"מסע הסברה" ציבורי שיציל אותה  

הנשיאה דורית ביניש. היתה מעדיפה להחליף את העם              (צילום: יח"צ)

נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש שוב מאבדת את העשתונות, ומובילה את המערכת שעליה היא מופקדת לעברי פי פחת. מזה למעלה משנתיים שבייניש מטרפדת את כינוס הוועדה לבחירת שופטים. אף שמערכת המשפט נאנקת תחת העומס, ואף שלמעלה מ-30 תקני שיפוט אינם מאוישים, מנעה הנשיאה משר המשפטים לשעבר, פרופ' דניאל פרידמן, לכנס את הוועדה כדי שתבחר שופטים חדשים. (זאת באיצטלה של 'ממשלת מעבר' שבה לא ממנים שופטים, הגם שבעצמה מונתה לשפיטה בעליון בתקופת ממשלת מעבר). כעת, עם כניסתו של פרופ' יעקב נאמן לתפקיד שר המשפטים, משדרת בייניש לחץ רב לקראת המינויים הצפויים, שלושה מהם לבית המשפט העליון.

את ההיסטריה שבה נתונה נשיאת בית המשפט העליון, ניתן לזהות במהלכיה הפומביים האחרונים. "בית המשפט העליון פותח במסע הסברה", זעקה לפני ימים אחדים הכותרת הראשית בעיתון 'הארץ'. בייניש חרגה מהמקובל בתקנון האתיקה של השופטים, כשהתראיינה לביטאון השמאל והשמיעה יבבות על כך ש"חלק נכבד מהביקורת, הכתבות וההערות על בתי המשפט נובעים מהיעדר הבנה לתפקידו של בית המשפט… סביב עבודת בית המשפט יש היבט של סנסציות, אבל את המהות יותר מורכב להבין", אמרה בייניש. "הציבור לא מבין אותנו", היא זעקה מנהמת לבה, מבלי להבין שכל הבעיות של בית המשפט העליון מתמצות במהלך ההסברתי הזה עצמו. בייניש מוכיחה בו שהיא הייתה רוצה פשוט להחליף את העם. אני בסדר, אומרת הנשיאה, זה העם שלא בסדר ולא מבין אותי.

כאשר בית המשפט העליון פותח במסע הסברה, יש בכך עדות לאובדן עשתונות מוחלט. וכאשר 'הארץ' פותח את עמוד השער שלו בדיווח על מסע ההסברה – הדבר מעיד לא רק על ברית הזוגיות הכרותה בין בית המשפט לבין העיתון, אלא גם על ההיסטריה של 'הארץ'. העיתון שמעולם לא הטיח את האמת בבית המשפט העליון, אלא רק ליטף אותו – ממשיך בדרכו המעוותת, במקום לערוך חשבון נפש נוקב עם עצמו ועם המערכת כולה.

לא רק אמת, גם שלום

"הציבור לא קורא פסקי דין", מתלוננת בייניש. סביר יותר להעריך שהציבור לא מבין כיצד פסקי הדין כל כך מנותקים מהמציאות הישראלית הכה-המורכבת בפסיקה המדווחת מידי יום ביומו. הגיע הזמן שבית המשפט העליון יהיה פלורליסטי יותר, ויכיל את מגוון הדעות שרוחשות בקרב מרכיבי החברה הישראלית. כך למשל, אין די בשופטים שכיפתם היא כסות עיניים בלבד וניסוחם הוא מס שפתיים במקרה הטוב, אלא יש למנות שופטים שהמשפט העברי מנחה את פסיקתם המנחה ערכאות נמוכות. בדיוק את זה מנסים לחולל חלק מחברי הוועדה למינוי שופטים, אך לפחות מועמד אחד כזה היה לצנינים בעיניה של בייניש. במקום לנסות ולסכל את מינויו במסגרת מאבקי הכוח בתוך הוועדה, היא בחרה לבצע בו לינץ' תקשורתי.

כממעט שנה חלפה מאז שפסק השופט משה דרורי, מבית המשפט המחוזי בירושלים, בעניינו של האברך שדרס קופאית ממוצא אתיופי. לא חלפו שעתיים מפרסום דבר היותו של השופט מועמד לכהונה בבית המשפט העליון, ושמו הוכתם בכלי התקשורת. דרורי הוקע כגזען התומך באפליית נשים, אף שחלק משמעותי מחייו הוקדש לקידום מעמד האישה בישראל. עיתוי הוקעתו הפומבית אינו יכול להיות צירוף מקרים מפתיע. ברור למי יש אינטרס מובהק לעשות לינץ' בדרורי: למי שלא מסוגלת להיאבק לסיכול מינויו בתוך הוועדה למינוי שופטים, הרחק מזרקורי התקשורת המסנוורים. המתקפה התקשורתית עשתה את שלה: השר גלעד ארדן, אחד מחברי הוועדה שתמכו במועמדותו של דרורי, נכנע למכבש הלחצים והסיר את תמיכתו בשופט. בכך הפכה מועמדותו האפשרית של דרורי לעליון לבלתי רלוואנטית.

כלי התקשורת שדיווחו על הפרשה העלימו כמה עובדות, כדי לא להפריע בהובלת השופט דרורי לגרדום הציבורי. בפסק הדין המנומק, בן 300 העמודים (שספק אם איש מהמתלהמים טרח לקרוא), המבוסס על הנחיות הפסיקה של בית המשפט העליון עצמו, השית השופט דרורי על האברך 180 שעות שירות לתועלת הציבור וקנס של 10,000 שקלים – ענישה לא שגרתית בהליך מעין זה. הנאשם לא הורשע בעבירת 'פגע וברח', משום שהתנצלותו בפני הקופאית התקבלה על ידה פעמיים, והשופט קבע כי הייתה כאן חזרה בתשובה כהגדרת הרמב"ם.

בערעור שהגישה הפרקליטות לבית המשפט העליון נטען כי האברך זוכה מחשש שרישום פלילי יפגע בתקוותו להתמנות כדיין בבית דין רבני. כולם התעלמו מנתון פשוט אחד, שנעלם גם מעיני השופט דרורי עצמו: על פי התוספת לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, ועדה למינוי דיינים מקבלת גם רישומי הרשעות שנמחקו. כלומר, חברי הוועדה יראו לנצח את הקביעה "ללא הרשעה" שרשם דרורי, ילמדו על מעלליו של האברך, ואין סיכוי שימנו אותו לדיין.

השופט אדמונד לוי מבית המשפט העליון, שדן השבוע בערעור בפרשה זו, הוציא התבטאות חריגה. "הכלל הוא שאדם שמוכחת אשמתו, מורשע בדין. קראתי את ההחלטה, ושבתי וקראתי את ההחלטה, ולא הבנתי איך לא מורשע אדם כזה. זה לא מתקבל על הדעת". הדברים הללו מעידים בעיקר כי המקרה כשלעצמו לא פשוט, והמהלך של השופט דרורי היה אמיץ. בכלל, מדובר בשופט אמיץ, שלא פועל על פי המתווה של בייניש ופמלייתה. מלבד קבלת המלצתו של שירות המבחן שלא להרשיע את האברך, ניסה השופט דרורי לגשר בינו לבין הקופאית. כפי שהוכיח את מזגו השיפוטי במאות פרשיות, ביקש השופט לא רק לדון על דרך האמת, אלא גם לעשות "משפט שלום". כאילו מערכת המשפט בהנהגתה של בייניש בשלה למשפט שלום.

והנה חשיפה: השופט דרורי ביקש להגיב על התבטאותו של השופט לוי באמצעות דוברת הנהלת בתי המשפט, עו"ד איילת פילו, ושלח אליה בקשה להפצת תגובתו לתקשורת. בעוד שעם פרוץ הפרשה פרסמה הדוברת את תגובתה כי "הביקורת על פסק דינו של השופט דרורי חרגה באופן בלתי סביר ובלתי אחראי מהראוי, וכללה השתלחות אישית בוטה מאין כמוה כלפי השופט. ומערכת בתי המשפט מצרה על כך" – הרי שבשלב זה הוחלט ש"לא להפיק תגובה מטעמו לתקשורת", כפי שנמסר לי מהדוברת, הכפופה ישירות לנשיאה בייניש. נראה שהנשיאה מרוצה למדי מהקריאות בתקשורת להדחתו של השופט דרורי מכס השיפוט. לא רק שלא יקודם לעליון, הוא אף יודח מכס השיפוט.

לידי התקשורת והנשיאה בייניש משחקים פרטי הפרשה. החברה הישראלית הרי מתמיינת על פי סטריאוטיפים, דעות קדומות וקטגוריות סגורות. אברך שדרס אתיופית? זה בדיוק כמו העשיר החומס את כבשת הרש, והרי לך כותרת ראשית. העובדה שמדובר באברך, שגם עתיד לשמש כדיין, מספיקה כדי לבצע בו לינץ' תקשורתי.

מתקפת המשובטים

האברך כבר נשפט על ידי התקשורת. בייניש הייתה צריכה להיות ראשונה להבין כי עצם קיומו של 'משפט התקשורת' מערער את אמון הציבור במערכת המשפט – אותו אמון אבוד שהיא מנסה להשיבו במסע ההסברה שלה. עריכת לינץ' תקשורתי בנאשם, אגב עריכת לינץ' בשופט, מבטלת באופן לא מפתיע כל סיכוי למשפט צדק בבית המשפט העליון. הרעש התקשורתי פגע במראית פני הצדק. יכול להיות שהשופט דרורי טעה, ושצריך היה להרשיע את האברך במקרה של 'פגע וברח', אבל יש דרך לתקן זאת. כאשר סיכול ממוקד של שופט נעשה על גבו של נאשם, מערכת המשפט יוצאת נפסדת, ומראית פני הצדק נפגעת.

אלת הצדק כנראה לא מעניינת את הנשיאה בייניש יותר מהפיגורות המשובטות שיישבו לצידה על כס המשפט. הנשיאה הוכיחה בהתנהלותה התקשורתית שלא טובת המערכת עומדת בראש מעייניה, אלא שכל האמצעים כשרים להמשך שלטונו של השמאל הפוליטי בשורות בית המשפט העליון.

פורסם לראשונה בשינויים בעיתון "מקור ראשון", מוסף 'יומן', כה בתמוז תשס"ט

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה טחנות הצדק. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על פגעה וברחה

 1. דני בלוך הגיב:

  כל אדם שעיניו בראשו ואינו סתום בחלודה מבין כי הבעיה היא השופט דרורי שפסק הדין שלו אינו ראוי וכל התנהגותו בעניין הזה שערורייתית. הניסיונות הפתטיים שלך להגן עליו הם מכוערים וחסרי שחר.

 2. ניר הגיב:

  תודה על המחשת השיטה, מר בלוך.

 3. שושי הגיב:

  של השופט משה דרורי אינו מעורר אמון. אם התקשורת לא הביאה את הסיפור סמוך למתן פסה"ד, חשוב היה להשלים זאת כעת. דווקא יתר שקיפות של המתרחש בוועדה לבחירת שופטים תגביר את האמון במערכת המשפט.

 4. חיים שיבי הגיב:

  לקיים דיון מלא וראוי בנושא מורכב זה מבלי להזכיר או להתייחס כלל לסוגיות הבאות.
  א. המשפט המכונן שעורר את הסערה- אותו משפט בדבר הרגע בו השתלבה הנפגעת על פי האמירה השיפוטית – שילוב מלא בחברה הישראלית.
  ב. הראיון של השופט דרורי לעיתון הארץ מתוכו עולה שאין לדעתו לשנות פסיק במה שנכתב.
  ג המעורבות של אישים פוליטיים כעדי אופי לטובת הנאשם ומשפחתו
  .

 5. את התגובות המתלהמות לפסק הדין ולהליך הגישור שנעשה במסגרתו בין המתלוננת לנאשם אפשר רק לייחס לכותבים הנבערים בכל הנוגע להליך הפלילי ותהה זו כפרתם. בסופו של יום אני לא סבור שהיה מקום להימנע מהרשעה במקרה האמור למרות שזו הייתה המלצת קצין המבחן, אך מעבר לכך אין בפסק הדין דבר שמצדיק את ההשתלחות. לסיבות להשתלחות התייחסתי ברשימה שהתלבטתי מאד אם לפרסמה כי ראיתי שמסע ההסתה הנשען על בורות כבר עשה שמות

 6. בועז כהן הגיב:

  "המאורע המכונן של חייה, שבו היא התקבלה סופית לחברה הישראלית, כשווה בין שווים, הוא הדיון בפניי", כתב דרורי – והוסיף שהצעירה "הבינה את השיפור העצום במעמדה בין תחילת ההליך בפניו לסופו, אחרי שזכתה לכבוד באולם בית המשפט".

  השופט הזה לא ראוי לשפוט יותר. פסקי הדין שנתן בעבר אינם רלוונטיים. גם יגאל עמיר היה בסך הכל סטודנט למשפטים עד שהחליט לרצוח ראש ממשלה. על מעשה טפשי ונפשע משלמים. השופט דרורי חטא ופשע בפסק הדין הזה – ולא צריך להיות פרופסור למשפטים כדי לראות את תוצאותיו.

  השופט אדמונד לוי בעליון החזיר מעט את האמון במערכת המשפט הישראלית בדבריו החריפים נגד דרורי.

  ברור לחלוטין שאם הנדרסת היתה, למשל, אשכנזיה דתיה, או חילונית צברית בתו נוחי דנקנר – האברך הזה היה מקבל את מה שהגיע לו.

  משה דרורי הוציא מתחת לידיו פסק דין גזעני, אטום ומכוער, כשברקע גם הלחצים שהפעילו עליו אלי ישי והרב שלמה עמאר, שיקולים זרים (כמו המינוי העתידי של האברך הדורס לבית הדין הרבני) והיותה של הנפגעת מהחלשים בחברה הישראלית

 7. עמנואל הגיב:

  אתה כותב:

  הנאשם לא הורשע בעבירת 'פגע וברח', משום שהתנצלותו בפני הקופאית התקבלה על ידה פעמיים, והשופט קבע כי הייתה כאן חזרה בתשובה כהגדרת הרמב"ם.

  מה הקשר?

  כל מי שמבצע תאונת פגע וברח, צריך להתנצל ובזה העברה נמחקת?! זה החוק בישראל? זה שאתה או כבוד השופט ישרבבו למשפט הזה את שמו של הרמב"ם זה מצדיק את העיוות הזה?

  (או שהתשובה היא שאם ביצעת תאונת פגע וברח, אבל יש לך קשרים עם שרי ממשלה, אז זה מה שמוחק את העברה?)

 8. יוסי דר הגיב:

  מי שסבור שהשופט דרורי טעה – רק טעה – עושה לעצמו חיים קלים.
  ההיררכיה המשפטית בנוייה להתמודד עם פסקי דין מוטעים (וזה לא אומר שבעליון לא טועים).
  אלא שלא כל פסק דין שאינו נכון ראוי להיקרא פסק דין מוטעה או שגוי.
  דוגמא קיצונית: נניח שהשופט היה מעתיק את ספר הטלפונים ואומר שזה פסק הדין שלו – האם עדיין היינו אומרים אז שזה פסק דין שגוי?

  ובקיצור, ישנם פסקי דין שבהם ראוי לשאול אם השופט שכתב אותם סתם שגה – או שמא התחרפן.

 9. דני בלוך הגיב:

  איזה קשקוש, ניר. פסק הדין של דרורי הוא תופעה פסולה וחמורה ומראה על ליקוי חמור בהבנתו. וכל זאת משום שהאברך הפושע הוא בן של רב, יקיר ש"ס וחשקה נפשו במשרת דיין?

 10. דניאל הגיב:

  בתור אחד שמכיר את מערכת המשפט מקרוב, אני יכול להגיד שכולם התעלמו באופן מוחלט ממה שהמליץ שירות המבחן לעשות במקרה הזה ובחרו להתמקד בדוקטורט שכתב דרורי. אני מסכים שכתיבה ארוכה היא חלק מתחלואות מערכת המשפט בארץ הזאת אבל אין להתעלם מכך ששירות המבחן המליץ לא להרשיע (ואח"כ התחרט…) מספיק לראות פסיקה של שופטים אחרים כדי להבין שיש פה משהו רקוב ואין צורך להיטפל לשופט אחד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s