דרוש חוק הגירה כללי וקבוע

רגע לפני ש-11 שופטי בג"ץ יבטלו את "הוראת השעה" של חוק האזרחות, שנועד למנוע את הזכות לאיחוד משפחות לתוך ישראל בין אזרחי המדינה הערבים הרוצים להינשא לתושבי ישות עוינת — על חברי הכנסת לשנס מותניים ולחוקק חוק הגירה כללי וקבוע שיהיה חסין מפני ההצדקה החוקתית לפסילתו על ידי שופטי בג"ץ

חנה ארנדט. אזרחית נדחית

הרכב מורחב של 11 שופטי בג"ץ שמע השבוע לראשונה באולמות הדיונים השוואה מקוממת במיוחד בין מצב היעדר ההתאזרחות של יהודי אירופה בתקופת השואה לבין ההתאזרחות של ערביי ישראל עם בני זוג ממדינות אויב. בדיון טעון בדרישת ארגוני השמאל ('האגודה לזכויות האזרח', 'עדאלה', 'המוקד להגנת הפרט' והח"כית לשעבר זהבה גלאון) לבטל את חוק האזרחות – חוק שנועד למנוע את הזכות לאיחוד משפחות לתוך ישראל בין הערבים לערביי הגדה המערבית, רצועת עזה ומדינות אויב – הקריאה עו"ד סאוסן זהר מארגון 'עדאלה' מכתב של הפילוסופית היהודית-גרמנית חנה ארנדט בעקבות השואה הנאצית ביהודים, והשוותה את המצב לחוויית הגלות היהודית כשאזרחותם נדחתה בשל זהותם היהודית והיותם נתינים של מדינות זרות. כל שופטי בג"ץ הקשיבו טוב להשוואה המקוממת, אך שתקו ולא מחו נגדה. רק השופטים אליקים רובינשטיין ואסתר חיות נעו בחוסר נוחות בכיסאותיהם המרופדים. אם כי עוה"ד זהר הבהירה שהיא רק משווה בין האווירה הציבורית של אותם הימים לתחושת ערביי ישראל כיום.

לעומת זאת, השוואה נוספת שערכה עוה"ד זהר, בין ישראל לשאר המדינות שאין בהן "עוד חוק אזרחות גזעני שכזה", כבר קוממה עליה את השופטים בהארות מרתוניות. השופט רובינשטיין תמה כנחשון "האם יש עוד מדינה בעולם שיש לה את אותן הבעיות הביטחוניות?". השופט חנן מלצר פסק אחריו כי "את לא תמצאי מדינה אחת כזאת בעולם!". הנשיאה דורית ביניש הוסיפה כי "המציאות הזאת שלנו ייחודית, לצערי". ואילו השופט אשר גרוניס הוסיף וטען כי מבחינתו, "אם הם (המדינות האחרות – אי"פ) מוכנים להחליף את הבעיות שלנו עם הבעיות שלהם – אין שום בעיה".

בדיון הועלו גם בקשות ההצטרפות של ארבע עמותות ציוניות – 'שורת הדין', 'אם תרצו', 'הציונות המתחדשת' ו'תנועת גדר לחיים' – שפרקליטיהן הדגישו את השיקולים הדמוגרפיים שמאחורי החוק. על שופטי בג"ץ לשקול גם את ההיבט הערכי ולא רק ההיבט הביטחוני שהעלתה המדינה בטיעוניה, בהדגישם את הסכנה לעתיד הציונות וישראל כמדינה יהודית אם יבוטל החוק. לטיעוניהם צורפה חוות דעתו הטרייה של פרופ' ארנון סופר, מחישוביה עולה כי המשמעות הדמוגרפית של ביטול האיסור על איחוד משפחות היא תוספת אוכלוסייה של כ-480 אלף פלשתינים בתוך 20 שנה (בשקלול הריבוי הטבעי של המהגרים), ובתוך גבולות 67'. התוספת הזאת עלולה לשנות דרמטית את המאזן הדמוגרפי בישראל וקיימת אפשרות סבירה שבתוך 60 שנה ייווצר רוב מוסלמי במדינה.

האמת היא שחבל על מאמצי בקשת ההצטרפות שהגישו הארגונים הציוניים במסגרת העתירה ומוטב היה שישקיעו ממרצם המבורך בפעילות פרלמנטרית. ספק אם חוק האזרחות, הנחקק כהוראת שעה המוארכת משנה לשנה, ניתן כיום להצדקה במונחים של מניעת פיגועים במובן הצר. אולם, לנוכח החיוניות של שמירת רוב יהודי בישראל, ולנוכח מצב הסכסוך והעוינות בין ישראל לבין שכניה –ההגירה לישראל בעלת חשיבות אסטרטגית. לישראל, כמו לכל מדינה, יש עניין לצמצם את מספרם בארץ של מי שמתריסים נגד זכות קיומה של המדינה או העלולים לחבור אליהם. בנייר העמדה על ההגירה שפרסם לאחרונה ארגון 'מציל"ה', בנשיאות פרופ' רות גביזון, הומלץ לקובעי המדיניות להתייחס לסוגיה האקוטית הזאת לא כעניין של ביטחון מפני הטרור, אלא כעניין כללי יותר, ולתקן את חוק האזרחות כך שייכתב בו במפורש כי כל עוד יש יחסי עוינות ומאבק מזוין, אז למעט חריגים קלים – אין כניסה לישראל. רק כך ייווצר מצב חדש, שבו אין פגם משפטי בהסדר הקובע כי 'נתיני האויב' לא נכנסים באופן גורף, כי יש חשש שהם יגרמו לחוסר יציבות.

אסור לישראל להתעלם מהסכסוך עם הפלשתינאים וממשמעותו הקיומית, ולהכניס לתוכה מספר לא מוגבל של מי שעלולים לפעול נגדה מבפנים רק מפני שהם התחתנו עם אזרחי המדינה. מהנתונים שהציגה עו"ד יוכי גנסין מהפרקליטות, מספטמבר 2005 ועד לפברואר 2010 – לא פחות מ-54 פלשתינים שהיו נתונים בהליכי איחוד משפחות עם בן זוג בישראל, היו מעורבים בפיגועים חמורים נגד המדינה. מתוכם 27 היו מעורבים ישירות כמבצעי פיגועים (שבוצעו או נמנעו). לדבריה, מאז תיקון חוק האזרחות האחרון נדחו 632 בקשות של פלשתינים, שכבר קיבלו אישור לאיחוד משפחות עם בן זוג ישראלי, בשל קשר עקיף לארגוני הטרור שהתגלה בדיעבד כחלוף שנה. מתוך הבקשות האלה נדחו 273 בקשות (כ-40%) של פלשתינים שהיה להם קשר ישיר לארגוני הטרור.

על חברי הכנסת לשנס מותניים ולחוקק אחת ולתמיד חוק הגירה כללי וקבוע, שייתן מענה למצב שבו גם אם יבטלו מחר שופטי בג"ץ כמסתמן את "הוראת השעה" של חוק האזרחות הקיים, העיקרון של החוק החיוני הזה לעתידה של המדינה יישאר בתוקפו, בצורה שקל יותר להציגה ולדון בה לגופה. אמת, גם אז תהיה פגיעה בחלק מאזרחי המדינה הערבים הרוצים להינשא לתושבי ישות עוינת, אבל אין כאן הפרה של זכות חוקתית המצדיקה פסילת חוק כזה – אם ייחקק – על ידי שופטי בג"ץ.

פוסט זה פורסם בקטגוריה מלחמה בטרור העולמי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על דרוש חוק הגירה כללי וקבוע

 1. עמנואל הגיב:

  אתה טועה ומטעה.

  הוראת השעה לא נועדה למנוע איחוד משפחות אוטומטי. מעולם לא היה איחוד אוטומטי כזה.

  הוראת השעה נועדה למנוע באופן אוטומטי איחוד משפחות. היא מונעת את שיקול הדעת שהיה לפני חקיקתה, ושלפיו היה אפשר לאפשר או לאסור בהתאם לנסיבות. בעקבותיה פשוט אסור, ואי אפשר להתווכח.

 2. אורי פז הגיב:

  אתה כמובן צודק. מדובר בניסוח ראשוני לא מוצלח שלי של חוק האזרחות. תוקן בהתאם.

 3. אילן הגיב:

  את משפט אייכמן. איך היא קשורה לפה?

 4. אילן הגיב:

  מנעה מרות גביזון את כס בית המשפט העליון כשהיתה שרת המשפטים?

 5. איציק הגיב:

  למה לא תקצר ותפשט את הדרך: שנה את הגדרת המדינה מיהודית דמוקרטית ליהודית. האם אתה מוכן לזה? ההצעה שלך היא ללכת בלי ולהרגיש עם.

 6. יונתן הגיב:

  למוסלמית?
  למדינה יש זכות וחובה לקבוע את הדמוגרפיה שלה באמצעים סבירים,מגבלות על התאזרחות היא אמצעי סביר.
  גם בדנמרק אתה לא מוכר באופן אוטומטי כאזרח דני רק בגלל שהתחתנת עם אזרחית דנית.

 7. י" הגיב:

  תחוקקו חוק שמתנה את קבלת האזרחות בתנאים בלתי אפשריים, שהמתחתן יהיה נשוי רק לאישה אחת, שלא יהיה לו עבר פלילי, שישהה לפחות חמש שנים כתושב קבע לפני שיבקש אזרחות, שאשתו תלד שלושה ילדים,שהמבקש יוכיח ידיעה טובה בשפה העברית, שהוא ייבחן על ההיסטוריה של הציונות,

  משהו כמו שעושים הדנים או השויצרים

  תלמוד מהאירופאים, פשוט להפוך את המבקש אזרחות לציוני יותר מבגין, ואז נראה.

  המבקש או המבקשת יצטרך להוכיח שיש לו סיבה להגר לישראל , מדינה יהודית שמפלה ערבים, במקום לגור במדינה בה נולד או חי. הוא יצטרך להסביר למה הוא רוצה דבר כזה.

  בכול שלב אפשר יהיה להפיל אותו מבחינה ביורקרטית ולשלוח אותו חזרה לדובאי.

  אם כבר, הבקשות הרבות דווקא מוכיחות עד כמה הציונות הצליחה, עם כל הגזענות כלפי ערבים הם עדיים מאוד רוצים לגור איתנו. לך תבין

 8. איציק הגיב:

  יונתן,
  למוסלמית? למה? בדנמרק מגדירים את המדינה כנוצרית? אל תחפש דוגמאות מקבילות באירופה להוראת השעה שאצלנו. אולי תמצא בערב הסעודית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s