פסיקה: 512 תושבי גוש עציון זכאים לתבוע את חברת החשמל ב-40 מיליון שקל בישראל

"חברת החשמל – איתך בכל רגע". האמנם?

תביעה ייצוגית בסך של כ-40 מיליון שקל שהגישו 512 תושבים מישובי גוש עציון נגד חברת החשמל תידון בישראל. כך פסקה היום בצעד דרמטי השופטת ד"ר דרורה פלפל מבית המשפט המחוזי בתל אביב, ודחתה את דרישת חברת החשמל לסלק על הסף את התביעה הייצוגית שהגישו נגדה תושבי גוש עציון הסובלים מתקלות חוזרות ונשנות בתדירות גבוהה באספקת החשמל לכל אורך השנה ומנזקים הרבים הנלווים לכך למכשירי החשמל בבתיהם.

השופטת פלפל דחתה את בקשת חברת החשמל לדחות על הסף את בקשת תושבי גוש עציון לאשר את התובענה הייצוגית שהוגשה נגדה, כי חוק התובענות הייצוגיות וחוק הגנת הצרכן אינם חלים באזור יהודה, בגוש בו מתגוררים העותרים. "בניגוד למזרח ירושלים, שסופחה כחלק ממדינת ישראל, המעמד של השטח באזור הוא כאל שטח מוחזק, ובעיני המשפט חלים עליו למעשה דינים משולבים של משפט בינלאומי פומבי, ודינים ישראליים שהורחבו לגביו", ציינה השופטת פלפל, ושאלה: "ואם חלים כללי המשפט הבינלאומי, האם דווקא ישראל היא 'הפורום הנאות' לניהול ההליך המשפטי שהוגש או שמא חובה להגישו במקום מושבם של המבקשים?".

מבחינה משפטית, החליטה השופטת פלפל כי יש לתובעים את מירב הסיבות לדון בתובענה הייצוגית בישראל: התובעים וחברת החשמל הם ישראלים, חברת החשמל רשומה בישראל, העדים אומנם חלקם מהגוש וחלקם מהארץ אבל כולם ישראלים, וחברי הוועדה שהקימה חברת החשמל לדון במחלוקות הם כולם תושבי המדינה. בנוסף לכך, לקחה השופטת פלפל בחשבון כי במקרה הנוכחי חלק מההפרעות באספקת החשמל נובע מפעילות צבאית ישראלית והאפשרות להפעלת תובענה ייצוגית צרכנית באיו"ש נראה שלא תנוהל במתכונת "הישראלית", מאחר שהדיון בה אמור להתנהל בבתי המשפט המקומיים, ש"ספק אם יש להם ניסיון בניהול תביעות ממין אלה – על כל הכרוך בכך מבחינת פרוצדורה, תנאים, דרך התדיינות וגובה הסכום שנתבע – דבר שעלול לגרום לחוסר צדק למשיבים".

באשר לטענה כי חברת החשמל חסינה מפני תביעות ייצוגיות, קבעה השופטת פלפל כי מדובר בגוף דו-מהותי, שהוא גוף ציבורי ופרטי, כלפיו ניתן להגיש תביעה ייצוגית – שכן אחרת ייאלצו 512 תושבי גוש עציון להציף את בתי המשפט המקומיים ב-512 תביעות עד לגובה של 2,5 מיליון שקל. "ואז, הדרך לניהול תביעת התובעים הייתה לאחד תביעות אלה, או לדון בהן במקביל או בדרך אחרת", הטיחה השופטת פלפל בחברת החשמל את האבסורד המשפטי של דרישתה. "היה והפתרון היה איחוד התביעות – היינו מגיעים כמעט למתכונת של תובענה ייצוגית. היה והתובענות היו נידונות בנפרד, הייתה זו לכל הדעות אפשרות בלתי סבירה ובלתי הגיונית, שהייתה מעמיסה ללא צורך על מערכת המשפט באזור".

לבסוף, הפטירה השופטת פלפל כי "אין ספק שהפרוצדורה של ניהול התובענה כתובענה ייצוגית, אם התמלאו תנאיה, באה לסייע לניהול הצדק", ואף חייבה את חברת החשמל לשלם לתובעים מגוש עציון שכר טרחת עו"ד בגין בקשתם זו בסכום של 30,000 שקל.

כפי שנחשף ב'מקור ראשון', בקיץ 2009 הגישו 512 תושבי גוש עציון תביעה ייצוגית נגד חברת החשמל בדרישה לפיצוי הולם בשל הנזקים הנגרמים להם כתוצאה משיבושים חוזרים ונשנים באספקת החשמל ליישובים באזור גוש עציון. לטענת התובעים, הליקויים באספקת החשמל נובעים מתחזוקה לקויה של רשת החשמל המובילה חשמל לאזור גוש עציון. חברת החשמל הודתה בפני התובעים במכתביה בעבר כי איננה מתחזקת את רשת החשמל באזור מסיבות ביטחוניות.

"החשמל המסופק לתושבי גוש עציון אינו אמין", נכתב בתביעה שהוגשה באמצעות עוה"ד שוקי ננר ועזריאל יעקובוביץ' בירושלים. "קיימים שיבושים רבים באספקת החשמל לרבות הפסקות, נפילות וקפיצות מתח ושינויי מתח ותקלות נוספות הגורמות לנזקים, תקלות, עוגמת נפש וצער רב לכל התושבים המתגוררים באזור גוש עציון ללא יוצא מן הכלל, כולל ילדים החיים באזור והסובלים מחרדות ופחדים בעקבות הפסקות חשמל בשעות החשיכה".

לטענת התושבים, הפסקות החשמל המרובות פוגעות באיכות חייהם וגורמות לנזקים ברכוש ולעתים אף לפגיעות גוף וחרדות אצל הילדים, להפרעות במהלך עבודתם של אנשים שמקום עבודתם בגוש עציון – כאשר ההפרעות לעבודה מתבטאות באובדן שעות עבודה, פגיעה בניהול העסקי, אובדן נתונים במחשבים המחוברים לרשת החשמל ואף להרס כונני מחשבים.

"המצב הבלתי נסבל הנמשך לאורך שנים רבות לא יכול להימשך יותר ולכן החלטתי להרים את הכפפה", סיפר בזמנו ל'מקור ראשון' יחיאל פישמן, פעיל שיוזם ומוביל את התביעה. "אנו אזרחים שומרי חוק, המשלמים חשבונות מלאים בזמן וללא הנחות, ומתמודדים עם עליות המחירים הניכרות בתעריפי החשמל. לא יעלה על הדעת שנשלם עבור מוצר שאנו לא מקבלים. החשמל אינו אמין, אינו זמין ואנו נתונים לחסדי חוטי החשמל הרעועים שאיננו יודעים מתי יפילו את החשמל ויקלקלו את מוצרי החשמל בבית של כל אחד ואחד מבין עשרות אלפי תושבי גוש עציון. לא אחת נפגעו תושבים וילדים כתוצאה מהפסקות החשמל ואם המצב מגיע לפיקוח נפש של ממש, גם מסיבות ביטחוניות, מישהו חייב להתעורר".

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה טחנות הצדק, משפט שדה, סדר יום חברתי, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s