הרקורד של המצביא והמדינאי אריאל שרון

ראש ממשלת ישראל אריאל שרון הוא אדם שקורות המדינה שלובים ושזורים בקורות חייו. קווים לדמותו ופעילותו של מצביא ומדינאי בעל ניסיון חיים מרשים, שהשפיע על חיי כולנו.

 

אריאל שרון (מקור: אתר הכנסת)

ראש ממשלת ישראל אריאל שרון הוא אדם שקורות המדינה שלובים ושזורים בקורות חייו: מפקד בקרבות לטרון שאיבד רבים מחבריו, מפקד יחידת 101 המיתולוגית, מפקד אוגדה במלחמת "ששת הימים" ומי שצלח את מלחמת "יום כיפור". לאחר הרקורד הצבאי שצבר, נכנס שרון למשחק הפוליטי: היה ממקימי "הליכוד", ייסד במו-ידיו את ההתנחלויות, נבחר פעמיים לראשות הממשלה, יזם וביצע את ההתנתקות מעזה, פרש מהליכוד והקים את תנועת "קדימה" המובילה בסקרי בחירות 2006. קווים לדמותו ופעילותו של מצביא ומדינאי בעל ניסיון חיים מרשים.

רקורד צבאי

אריאל (אריק) שרון נולד בכפר מל"ל ב-1928 למשפחת שיינרמן. הוא למד בתיכון בתל-אביב ואת ניסיונו הצבאי הראשון רכש כאשר הצטרף לארגון "ההגנה" בגיל 14, ושירת כנוטר במשטרת היישובים העבריים (1947). שרון היה רק בן 20 כאשר פיקד על פלוגת חי"ר בחטיבת אלכסנדרוני במלחמת השחרור (1948). במהלך המלחמה נפצע בלטרון, בקרב לפריצת הדרך לירושלים הנצורה. עם סיום המלחמה מונה למפקד סיירת גולני, עליה פיקד בשנים 1950-1949. מאוחר יותר שימש כקצין מודיעין של פיקוד מרכז ופיקוד צפון. בשנים 1953-1952 למד באוניברסיטה העברית בירושלים לימודי המזרח התיכון, ושימש מפקד גדוד חיל רגלים במילואים.

 

פרסומו כגיבור מלחמה גדל ב-1953 כאשר ייסד את היחידה 101 המיתולוגית, שלימים התמזגה עם הצנחנים ושרון מונה לפקד עליה. יחידת הקומנדו הוקמה על מנת להשיב בפעולות-נגד כלפי בסיסי הטרוריסטים הערבים (הפדאיון) שתקפו אז במתיישבי הארץ. התקדמותו הצבאית הייתה מהירה: ב"מבצע קדש" היה מח"ט הצנחנים. ב-1957, והוא רק בן 29, קיבל דרגת אלוף-משנה ורשם שיא צה"לי. מיומנותו הצבאית באה לידי ביטוי במלחמת "ששת הימים" כאשר הוביל דיוויזיה משוריינת ופיקד על הכוחות שחיסלו את הטרור האש"פי באזור עזה. מאוחר יותר קודם והיה לאלוף פיקוד דרום.

 

ביולי 1973, לאחר שחישב את סיכוייו לתפקיד הרמטכ"ל כקלושים, שרון פרש מצה"ל ושב אליו ב"מלחמת יום כיפור", כדי לפקד על אוגדה משוריינת בגזרה הדרומית. שרון התעמת עם מפקדיו, שהתנגדו ליוזמות ולמהלכים הצבאיים שנקט. חרף הזעם הפיקודי שעורר עליו, שרון צלח תוך תעוזה ביטחונית את תעלת סואץ – מבצע שלמעשה חולל את הניצחון במלחמה. שרון נחשב בציבור למי שהביא לתפנית המשמעותית במלחמה הבלתי-צפויה.

רקורד מדיני

על אף סיומה של מלחמת יום-כיפור, שרון המשיך לבקר את מפקדיו והשיל את מדיו. מיד עם פרישתו הזועמת, החל את דרכו החדשה: הדרך הפוליטית. הוא היה בין יוזמי הקמת הליכוד ונבחר לכנסת בדצמבר 1974. לאחר שנה מאס בחיים הפוליטיים, היה ליועצו הביטחוני של יצחק רבין בממשלתו הראשונה, ולקראת בחירות 1977 הקים את מפלגת "שלום ציון", שזכתה לשני מושבים בכנסת והצטרפה לממשלת המהפך בראשות מנחם בגין. באותה מערכת בחירות עלתה לראשונה לשלטון מפלגת "הליכוד" ושרון פירק את מפלגתו והצטרף לשורות הליכוד.

 

בגין הפקיד בידי שרון דווקא את תיק החקלאות (ואף מינהו ליו"ר ועדת השרים להתיישבות), ולא את תיק הביטחון שבו חשק. "אם אריק שרון יהיה שר הביטחון, הוא יקיף את הכנסת בטנקים", אמר בגין בחצי חיוך. בתפקידו הפוליטי החדש זכה שרון לכינוי "בולדוזר", בעיקר בשל הבנייה המאסיבית שיזם בשטחים. הוא הקים אז את "אריאל" ואת ההתיישבות ביהודה ושומרון, שמשליכים על עיצוב גבולות הקבע של ישראל. שרון המשיך בעיבוי ההתנחלויות גם בממשלות אחרות, בתפקידיו כשר המסחר השיכון והתשתיות. לימים, לאחר חתימת הסכם שלום עם מצרים, אותו "בולדוזר" היה מעורב בהריסת "ימית" ובהחזרתה למצרים. בשלהי שנות השבעים שרון הקים מצפים רבים בגליל.

 

לאחר הבחירות ב-1981, כשעזר ויצמן התפטר מתפקידו כשר הביטחון, התרצה בגין ומינה את שרון לשר הביטחון בממשלתו. ביוני 1982 הוביל שרון את ישראל למלחמת לבנון, שגבתה יותר מ-600 קורבנות. לאחר המלחמה נטען כי שרון לא מסר את כל האמת על "מבצע שלום הגליל" לממשלת בגין, ושבתגובה לכך בגין התפטר מתפקידו והסתגר בשתיקה בביתו עד פטירתו.

 

ועדת כהן, שהוקמה בעקבות הטבח שביצעו המיליציות הנוצריות במחנות הפליטים הפלשתיניים "סברה ושתילה" במהלך המלחמה, קבעה כי על שרון מוטלת אחריות אישית ואף המליצה על התפטרותו. שרון אמנם חזר לרעות עזים ב"חוות השקמים", המשתרעת על 4,000 דונם בדרום, אבל שמר על מקומו בכנסת והגביר את פעילותו בליכוד. מאוחר יותר הוא צורף לממשלות הליכוד בראשות יצחק שמיר ובראשות בנימין נתניהו. לאחר הכישלון בבחירות 1999, עמד בראש האופוזיציה לממשלתו של אהוד ברק.

 

לאחר כישלונו של נתניהו בבחירות לראשות הממשלה במאי 1999 והתפטרותו מהנהגת הליכוד, הועמד שרון בראשות המפלגה ופתח במרוץ לראשות הממשלה. כשהתמודד על ראשות הליכוד, נשאל עד מתי הוא מתכוון להישאר בפוליטיקה. תשובתו הייתה: "כשאראה מישהו שאפשר למסור לידיו את התפקיד, אהיה שקט".

 

"את כל המשחק הפוליטי הזה צריך לקחת בחצי צחוק", אמר שרון בריאיון תקשורתי בטרם התמנה לראש ממשלה בינואר 2001. "אחרת אפשר לרדת מהבמה. כשאתה מגיע לתפקיד ביצועי, אתה צריך לקחת אותו ברצינות. אבל אם תיקח את המשחק הפוליטי יותר מדי ברצינות, לא תחזיק מעמד. לקח לי הרבה שנים להבין את זה. לפעמים אני אומר, לקח לי 70 שנה עד שהתבגרתי".

 

בביקורו המתוקשר של שרון על הר-הבית ב-28 בספטמבר 2000, הכריז ש"לכל יהודי זכות לבקר בהר-הבית". יש הטוענים שהפלשתינאים, שתיכננו את מלחמת הטרור קודם לכן השתמשו בביקור זה כתירוץ לפרוץ האינתיפאדה שהחלה מיד לאחר מכן, ויש שרואים את ביקורו כטריגר לפרוץ מלחמת הטרור.

 

במהלך 2002, ממשלת שרון קיבלה החלטה להקמת 14 ישובים חדשים בנגב ובגליל, מהם עלו על הקרקע שלושה ישובים עד כה בנגב: מרחב עם, צוקים וגבעות בר.

 

במהלך 2004 קיבל, מי שכונה "אדריכל ההתנחלויות", את ההחלטה על תוכנית ההתנתקות מגוש קטיף ומהתנחלויות מבודדות בצפון השומרון. ההחלטה – שלמרות הקשיים באישורה הפרלמנטרי הוצאה לפועל במהלך אוגוסט 2005 – הפכה את שרון ל"אדריכל ההתנתקות". מדינת ישראל נפרדה מעזה ומצפון השומרון במבצע מהיר ושנוי במחלוקת של כוחות הביטחון.

 

כחודש לאחר ביצוע תוכנית ההתנתקות, שרון זכה לרגעים של נחת כשהמריא לביקורים רשמיים בצרפת ובווושינגטון. לצד החיבוק מהממשל האמריקאי על ביצוע ההתנתקות, זכה שרון לכבוד מלכים מקרב מנהיגי העולם, שהגיעו לכינוס באו"ם, שם נאם בפניהם את נאומו ההיסטורי. השטיחים האדומים שנפרשו בפניו בחו"ל, עודדו אותו לא פחות מהסקרים המחמיאים שפורסמו במקביל בארץ, להחליט לפרוש מתנועת הליכוד ולהקים את תנועת "קדימה" ביחד עם 13 חברים נוספים מהתנועה. דווקא בשל מעמדו בראש הפירמידה של "קדימה", התנועה זוכה לסקרים המחמיאים וכמעט חסרי-תקדים בנוף הפוליטי של השנים האחרונות.

פוסט זה פורסם בקטגוריה זווית ראייה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s