על המנהיגות

וַיֹּאמֶר ה' אֵלָיו מִי שָׂם פֶּה לָאָדָם אוֹ מִי-יָשׂוּם אִלֵּם אוֹ חֵרֵשׁ אוֹ פִקֵּחַ אוֹ עִוֵּר הֲלֹא אָנֹכִי ה'  (שמות ד, יא).

כאשר שאלו את הלן קלר, שהייתה חירשת ועיוורת: "לו ניתנה לך הבחירה להיות חירשת או עיוורת במה היית בוחרת?" תשובתה הייתה: "להיות עיוורת". היא הבינה שחירשות פירושה חוסר תקשורת אינטלקטואלית עם הסביבה.

כושר דיבור הוא מרכיב חשוב בתכונותיו של מנהיג. יכולת שכנוע, הלהבה, תוכחה ודברי שבח הם ממאפייני מנהיגות. כמובן, שבסופו של דבר, מבחן התוצאות המעשיות ו"הקבלות" שיכול מנהיג להציג הם המעידים על רמת מנהיגותו.

משה ואהרון לפני פרעה (פרט), אמן הולנדי, 1537.

משה רבנו ניסה לסרב או אולי להתחמק מקבלת סמכות להנהיג את עם ישראל ומנשיאת אחריות. האם רצה משה להיות "ראש קטן"? שמא פחד מפרעה ומקיצוניים בבני ישראל, ושמא נבע סירובו מתוך צניעות וענווה?

ממשה רבנו אנו למדים אילו מעלות רצוי שמנהיג יגלה. עליו להיות מנהיג שאינו רודף אחר כבוד, שאינו מחפש שׂררה, שאינו מבקש טובות הנאה לעצמו, שהוא בעל אומץ לב, שהולך לפני העם, שמוביל ואינו מובל. מנהיג שהוא בעל אמונה חזקה, המתייחס אל הכלל ואל הפרט, העומד איתן מול משברים, היודע לאחד ולפשר כאשר צריך. אכן מדרשים רבים מעצימים את כושר מנהיגותו של משה רבנו:

משל לאדם שהיה מוכר ארגמן… הציץ המלך ושמע את קולו. קרא אותו ואמר לו: "מה אתה מוכר?" אמר לו: "לא כלום". אמר לו: "אני שמעתי את קולך, שהיית אומר: 'הרי ארגמן', ואתה אומר: 'לא כלום?!'" אמר לו: "מרי, אמת, ארגמן הוא אלא אצלך אינו כלום". כך משה, לפני הקב"ה, שברא את הפה ואת הדיבור, אמר לו: "לא איש דברים אנוכי".

(מדרש רבה, דברים ז)

הדמוקרטיה, החינוך והזימונים במציאות במאה ה-21, מאפשרים לכל אדם להיות מנהיג במעגל חברתי כלשהו. אמנם חיצי התקשורת בימינו פוגעים בצורה בוטה במנהיגים מכל רובדי החברה ומרתיעים בני אדם מליטול על עצמם תפקידי הנהגה, אך כל מי שיש לו יכולת להנהיג – כדאי שהוא יאמץ את דברי חז"ל: "במקום שאין אנשים השתדל להיות איש" (משנה, אבות פ"ב, מ"ה). בסופו של דבר חש מנהיג סיפוק בעיצוב פני החברה ובתיקון העולם: "וכל העוסקים בצורכי ציבור באמונה, הקב"ה ישלם שכרם".

ממשה רבנו אנו למדים אילו מעלות רצוי שמנהיג יגלה. עליו להיות מנהיג שאינו רודף אחר כבוד, שאינו מחפש שׂררה, שאינו מבקש טובות הנאה לעצמו, שהוא בעל אומץ לב, שהולך לפני העם, שמוביל ואינו מובל. מנהיג שהוא בעל אמונה חזקה, המתייחס אל הכלל ואל הפרט, העומד איתן מול משברים, היודע לאחד ולפשר כאשר צריך.

———————————-

מקורות לעיון ולהרחבה:

1.     במדבר טז;  שמואל א  ח, ט-יח.

2.     במדבר רבה, פרשה כא ד"ה: "וידבר משה" – שיהא סבלן.

3.     מדרש תנחומא, פרשת שמות סימן יד, בעניין משה כמנהיג.

4.     תלמוד בבלי, יומא כב, ע"ב: "אמר ר' יוחנן… יהוצדק: אין מעמידין פרנס על הציבור" ואילך ;  סנהדרין צב, ע"א: "אמר רבי אלעזר: כל פרנס שמנהיג" ואילך. 

5.     רמב"ם, ספר שופטים, הלכות סנהדרין, כה – בעניין המנהיג. 

6.     אלון הרב מרדכי, "משבר המנהיגות" פרשות שלח לך – קרח, בתוך: תכלת מרדכי, עמ' 25-20.

7.     ארנד פרופ' משה, "אחדות, בכורה, הנהגה", דף שבועי 476, פרשת שמות, אוניברסיטת בר-אילן, תשס"ג.

8.     בקשי-דורון הרב, הרשל"צ אליהו, "סמכות והנהגה בישראל", מתוך: בנין אב,      פרשת יתרו, הוצאה פרטית, תשנ"ב, עמ' רצה-רצט.

9.     דגן ד"ר מתתיהו, "מנהיגות וניהול", בתוך: בשדה חמד תשס"א, גליון 3-1. 

10.    ירחי ד"ר רפאל, "דמותו של משה כמנהיג עצמאי ונועז", דף שבועי 484, פרשת כי תשא, אוניברסיטת בר אילן, תשס"ג.

11.    סבתו הרב חיים, "איש אשר רוח בו", פרשת חקת, בתוך: אהבת תורה, ידיעות אחרונות, תש"ס, עמ' 322-317.

12     סמט הרב אלחנן, "מנהיגות במשבר", פרשת בהעלותך, סעיפים ה, ו, בתוך: עיונים בפרשות השבוע, מעליות, שע"י ישיבת מעלה אדומים.

13.    פירון הרב מרדכי,  "נאומי יהודה המכבי", בתוך: מחניים לז, תשי"ט.

  14  "הנהגה, מנהיגות, מנהיגים" – ביבליוגרפיה ל-13 שיעורים ול-35 מאמרים.

——————————-       

מתפרסם באדיבות המחבר, מתוך ספרו החדש "פרשת השבוע – רעיונות חינוכיים", ניתן להשיג בטל' 02-5664713, בעלות של 40 ש"ח (כולל משלוח).

פוסט זה פורסם בקטגוריה פרשת השבוע. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על על המנהיגות

 1. ישענר זאף הגיב:

  מנהיג לא צריך לדעת לדבר
  אפשר לשדר את המנהיגות גם בלי מילים
  כריזמה זה דבר חמקמק
  זה לא נכון להגיד שהכרחי לכריזמה חיתוך דיבור מסויים

 2. אורי הגיב:

  מנהיג אולי לא צריך לדעת לדבר, אבל הוא יתקשה מאוד להנהיג ציבור בהיותו עילג או אילם.

  אפשר לדבר מנהיגות גם בלי מילים, אולי באמצעות שפת הגוף, אבל ספק אם בכלל ניתן להנהיג ציבור באמצעים מימיקאים.

  כריזמה זה אולי דבר חמקמק, אבל מעולם לא קם מנהיג ציבור נעדר כריזמה ברמה כזו או אחרת.

  כריזמה היא כושר מנהיגות, קסם אישי ויכולת ניווט לשונית. וזה הכול, או לא כלום.

 3. עמית. הגיב:

  למעשה מנהיג לא צריך כמעט דבר,רק את ההמונים,מנהיג נבנה על האנשים שמתחתיו,אולי עליו להיות אדם מיוחד על מנת להשיג את ההמונים,וכמובן שאל לו לעולם להוות חלק מהם ,בני אנוש נמשכים לשני דברים,בני אנוש שנראים לעליונים מהם,או כאלו שמהווים את שיא הממוצעות,את תמצית בני האנוש,תכונות ככריזמה,מראה נישא מעם ויכולות חברתיות מצוינות יכולות להיות מושגות,אפילו מזויפות בעקביות.

 4. אורי הגיב:

  ועל כך כבר נאמר: "אפשר לעבוד על חלק מהעולם חלק מהזמן, אבל אי-אפשר לעבוד על כל העולם כל הזמן", וסופם של מנהיגי ציבור שקריים ואוחזי-עיניים להתגלות לעיני רבים וטובים. ואבוי לאותה בושה וכלימה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s